Zapraszamy Was w podróż po najważniejszych wydarzeniach w Telewizji Idź Pod Prąd i projekcie Megakościół w roku 2022
Wojna
Ten rok na pewno będzie nam się kojarzył z atakiem Rosji na Ukrainę!
24 lutego o 4:45 lokalnego czasu rosyjskie wojska z Rosji, Białorusi oraz okupowanego Krymu i Donbasu wkroczyły na teren Ukrainy.
Redaktor naczelny Telewizji Idź Pod Prąd tak skomentował to wydarzenie: Trzeba jasno powiedzieć, że Putin nie został ukarany za rok 2014 i dlatego dzisiaj zrobił to, co zrobił. Gdyby [była] reakcja Zachodu na aneksję Krymu i powstanie marionetkowych państewek Putina, które teraz poprosiły o interwencję, to nie mielibyśmy dzisiaj wojny u granic Polski, UE i NATO. To jest hodowanie rosyjskiego Hitlerka i mamy tego owoc.
[Film] [Artykuł]
W pierwszych dniach wojny, na przełomie lutego i marca, chrześcijanie z USA, Polski i Ukrainy wspólnie zorganizowali ewakuację 62 sierot z Mariupola. Inicjatorem akcji był amerykański pastor Matt Shea wraz ze swoją małżonką Viktorią, która pochodzi z Ukrainy. Po stronie polskiej akcję koordynowali pastor Paweł Chojecki i pastor Radosław Kopeć z Kościoła Nowego Przymierza w Lublinie, a także cała redakcja Telewizji Idź Pod Prąd. Błyskawicznie zareagował prezydent Lublina Krzysztof Żuk oraz osoby z lubelskiego Centrum Pomocy Ukrainie, które pomogły zorganizować miejsca noclegowe w Domu Pracy Twórczej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Kazimierzu Dolnym. Wielkie serce i pomoc okazał dyrektor tego ośrodka Dariusz Popławski oraz jego pracownicy.
[Film] [Artykuł]
Z inicjatywy Kościoła Nowego Przymierza w Lublinie ewangeliczni chrześcijanie w Polsce wystosowali list do otwarty do prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, w którym wyrazili swoje wsparcie dla jego działań podejmowanych w obronie ojczyzny oraz zapewnili, że w swoich modlitwach proszą Boga o całkowite zwycięstwo Ukrainy nad Imperium Zła – putinowską Rosją.
[Film] [Petycja – język polski] [Petycja – język ukraiński] [Petycja – język angielski] [Petycja – język niemiecki] [Petycja – język rosyjski]
Odpowiadając na poruszenie duchowe wśród Polaków i Ukraińców, kilka dni od wybuchu wojny wydaliśmy ulotkę ewangelizacyjną oraz przygotowaliśmy animację „A więc wojna!”, która odpowiada na pytania: Dlaczego na świecie trwają wojny? Dlaczego ludzie krzywdzą siebie nawzajem? Dlaczego Bóg na to pozwala?
[Ulotka – wersja PL] [Ulotka – wersja UA] [Do sklepu – ulotka PL] [Do sklepu – ulotka UA] [Animacja – wersja PL] [Animacja – wersja UA]
W maju wydaliśmy dodatkową ulotkę ewangelizacyjną – „Papież Putina”. Stała się ona podstawą do stworzenia animacji o tym samym tytule.
[Artykuł] [Ulotka – wersja PL] [Ulotka – wersja UA] [Animacja]
Opracowaliśmy także tygodniowy plan czytania Biblii zatytułowany „Biblia w czasie wojny”. Miał on pomóc odnaleźć się w sytuacji, gdy tuż za naszą granicą trwa wojna.
[Biblia w czasie WOJNY]
Powstała również ukraińska strona internetowa, na której zamieszczamy materiały Telewizji Idź Pod Prąd w języku ukraińskim.
[Link]
Rozpoczęliśmy także kurs bezpłatnych lekcji języka polskiego dla pastorów i liderów chrześcijańskich z Ukrainy na poziomach: wstępnym, podstawowym i średnio zaawansowanym.
[Artykuł – wersja PL] [Artykuł – wersja UA]
Na naszym kanale znajdziecie też lekcje w wersji elektronicznej.
[Lekcja 1] [Lekcja 2] [Lekcja 3]
Oprócz tego przygotowaliśmy koszulki, torby i przypinki #PrayForUkraine z logo zaprojektowanym przez Olgę Kurysh, młodą Ukrainkę.
[Do sklepu – koszulka męska 1] [Do sklepu – koszulka damska 1] [Do sklepu – koszulka męska 2] [Do sklepu – koszulka damska 2] [Do sklepu – torba] [Do sklepu – przypinka]
Prowadzimy także zbiórkę środków pieniężnych przeznaczonych na wsparcie zarówno dla uchodźców, jak i walczących o wolność Ukrainy. Do dziś aktywnie pomagamy w zorganizowaniu niezbędnej pomocy walczącym na froncie oraz transporcie potrzebnych rzeczy. Pomogliśmy także wielu chrześcijanom ze Stanów Zjednoczonych, którzy transportowali pomoc z USA do Ukrainy.
[Link]
Telewizja Idź Pod Prąd aktywnie włączyła się w komentowanie wydarzeń za naszą wschodnią granicą i pozyskiwanie wiadomości z pierwszej ręki.
Naszym gościem był Ołeksandr Turczynow, były p.o. prezydenta Ukrainy, I wicepremier Ukrainy w latach 2007-2010 i były przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy. Ołeksandr Turczynow jest też kaznodzieją w protestanckim kościele chrześcijan baptystów i żołnierzem Obrony Terytorialnej. W wywiadzie powiedział: To jest bardzo ważne, żeby ludzie nie szli po prostu na śmierć, ale żeby rozumieli, że kiedy oddają swoje życie, to wyrażają najwyższy poziom miłości. Tak mówi Biblia. Wśród Ukraińców jest wielu mocno wierzących ludzi. Człowiek prawdziwie wierzący nie boi się śmierci, bo wie, że ma życie wieczne. Prawdziwie wierzący człowiek jest bardziej odważny i też bardziej odpowiedzialny. Jestem przekonany, że teraz wielu ludzi zwraca się do Boga pod wpływem okoliczności. Widziałem, jak żołnierze przed wyruszeniem do walki – kiedy podejmują ryzyko, kiedy stają przed ryzykiem śmierci – zwracają się do Boga. I to normalne postępowanie ludzi.
[Film – wersja PL] [Film – wersja UA] [Film – wersja ENG] [Artykuł – wersja PL] [Artykuł – wersja UA] [Artykuł – wersja ENG]
Kilkukrotnie gościliśmy także parlamentarzystkę Najwyższej Rady Ukrainy Kirę Rudyk. W jednym z wywiadów relacjonowała nam przebieg swojej wyprawy do miejsca rosyjskich zbrodni w Ukrainie i zaapelowała do wszystkich światowych przywódców: Wzywam wszystkich światowych przywódców. Teraz, kiedy wszyscy zwlekają i wahają się, czy dać nam broń, w innych miastach okupowanych przez rosyjską armię dzieją się te same koszmary, tylko jeszcze tego nie widzimy. Dlatego wzywam każdego, kto słyszy – jeśli nie pomożecie nam tego zatrzymać, to też ponosicie odpowiedzialność.
[Film] [Artykuł]
Przeprowadziliśmy także wywiad z Dmytro Matiuchinem, dyrektorem Miejskiego Centrum Pomocy w Zaporożu oraz szefem wydziału duszpasterstwa społecznego Związku Baptystów Ukrainy. Dyrektor od 2014 roku pomaga uchodźcom ze wschodniej Ukrainy, a obecnie przebywa w Zaporożu, gdzie koordynuje pomoc charytatywną.
[Film] [Artykuł]
W kwietniu naszym gościem był Victor Olivares, dziennikarz drugiej co do wielkości meksykańskiej telewizji Azteca Noticias, który przyjechał, by przedstawić obecną sytuację sierot z Mariupola uratowanych dzięki współpracy chrześcijan z USA, Ukrainy i Polski. Redaktor Olivares wystąpił w naszej telewizji. Mówił o swoim pomyśle przyznania Polsce Pokojowej Nagrody Nobla za pomoc uchodźcom z Ukrainy. Wyraził także wielką wdzięczność dla wszystkich Polaków, którzy tak aktywnie włączają się w pomoc uciekającym przed wojną Ukraińcom.
[Film] [Artykuł] [Tweet]
24 sierpnia świętowaliśmy Dzień Niepodległości Ukrainy. Poświęciliśmy temu wydarzeniu wydanie specjalne programu Idź Pod Prąd NA ŻYWO, a także uczestniczyliśmy w koncercie „Serce dla Ukrainy” zorganizowanym przez kościoły ukraińskie, Fundację Przyszłość Dzieci Ukrainy oraz Kościół Chrześcijan Baptystów w RP. Ukraińcy szczególnie wyróżnili pięć osób, lokalnych liderów osobiście zaangażowanych w pomoc naszym sąsiadom. Wśród nich był szef Telewizji Idź Pod Prąd pastor Paweł Chojecki.
[Film] [Artykuł]
Wszystko, co dotychczas osiągnęliśmy, było możliwe dzięki błogosławieństwu Boga, dzięki hojności i wsparciu naszych widzów oraz dzięki ciężkiej pracy utalentowanego i zgranego zespołu.
Nie otrzymujemy wsparcia od rządu, partii politycznych, korporacji ani jakichkolwiek innych grup nacisku. To właśnie dzięki temu możemy działać całkowicie niezależnie i odnosić tak wiele sukcesów w docieraniu z prawdą do Polaków.
Wspieram Telewizję Idź Pod Prąd
Współpraca z innymi kościołami i środowiskami chrześcijańskimi
Rok 2022 to czas, w którym nawiązaliśmy intensywną współpracę z kościołami oraz organizacjami ewangelicznymi.
W styczniu przeprowadziliśmy serię programów poświęconych tematowi chrześcijańskiego biznesu, podczas których gościliśmy Zdzisława Miarę – jednego z założycieli Edukacji Finansowej CROWN, której misją jest prowadzenie do poznania i stosowania Bożych zasad w zarządzaniu finansami, talentami i karierą.
[Film 1] [Film 2] [Film 3]
Również w styczniu odwiedziliśmy Śląsk Cieszyński, a Telewizja Idź Pod Prąd przygotowała reportaże z wizyty u chrześcijan z kościoła luteran w Wiśle Malince oraz ze zboru luteran w Dzięgielowie.
[Film 1] [Film 2]
W marcu pastor Ireneusz Dawidowicz z Kościoła Baptystów w Białymstoku wygłosił serię wykładów pt. „Biblia a psychologia”.
[Film]
Mieliśmy okazję odwiedzić pastora Dawidowicza w Białymstoku, gdzie współprowadzi stowarzyszenie „Ku Dobrej Nadziei”. Na naszym kanale znajdziecie reportaż o tym, jak chrześcijanie niosą pomoc ludziom bezdomnym oraz walczącym z uzależnieniami.
[Reportaż]
W kwietniu zorganizowaliśmy warsztaty poświęcone tematowi ewangelizacji, które prowadzili misjonarze Ruchu Chrześcijańskiego Mt28.
Nawiązaliśmy także współpracę z Kościołem Chrześcijan Baptystów w Chełmie w zakresie pomocy Ukrainie. Od początku wojny baptyści z Chełma pomogli ponad czterem tysiącom uchodźców z Ukrainy.
[Film]
Na początku maja zorganizowaliśmy konferencję pastorów i liderów chrześcijańskich pod hasłem: „Ewangelizacja Polaków i Ukraińców na miarę dynamicznych przemian kulturowych i międzynarodowych”. Rozmawialiśmy o tym, jaka ma być odpowiedź ewangelicznych środowisk chrześcijańskich na zachodzące zmiany, jak wykorzystać w ewangelizacji otwartość i poruszenie serc wynikające z wojny w Ukrainie.
Gościliśmy w Lublinie pastorów oraz liderów chrześcijańskich z Polski i Ukrainy, którzy wspólnie chcą szukać nowych możliwości dotarcia z ewangelią do Polaków i Ukraińców. Gościem specjalnym konferencji był Joe Łosiak, współtwórca ruchu oazowego, współpracownik ks. Franciszka Blachnickiego.
[Film]
Owocem konferencji był wspólny list, w którym pastorzy poparli inicjatywę prezydenta Zełenskiego oraz innych polityków, aby zacieśnić relacje pomiędzy Polską, Ukrainą i innymi krajami naszego regionu. List podpisali pastorzy: Paweł Chojecki, Radosław Kopeć, Paweł Machała i Michał Fałek z Kościoła Nowego Przymierza w Lublinie, pastor Henryk Skrzypkowski z Kościoła Chrześcijan Baptystów w Chełmie, pastor Ireneusz Dawidowicz ze zboru „Droga Zbawienia” Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP, pastor Andrey Hlopkov z Kościoła Bożego „Łaska Chrystusa” w Krakowie, pastor Oleksandr Moroz z ukraińskiego Kościoła Baptystów w Warszawie, a także Joe Łosiak.
[Petycja – wersja PL] [Petycja – wersja UA] [Petycja – wersja ENG] [Artykuł – wersja PL] [Artykuł – wersja UA] [Artykuł – wersja ENG]
W czerwcu odbył się zjazd chrześcijan, którego gośćmi specjalnymi byli rektor największego i najstarszego seminarium biblijnego w Ukrainie, pastor Kościoła Baptystów w Kijowie dr Igor Yaremczuk i jego małżonka Lena.
W trakcie tego zjazdu pastor dr Igor Yaremchuk i pastor Paweł Chojecki zdecydowali o powołaniu Polsko-Ukraińskiego Instytutu Biblijnego w Lublinie.
Pastor Yaremczuk powiedział: Mamy 830 studentów i 70 pracowników, którzy teraz są rozsiani po całym świecie. Tam, gdzie są rozsiani, chcemy otwierać filie seminarium w Irpieniu. I naszym marzeniem jest to, by taka filia powstała w Lublinie. Chwała Bogu, że zdecydowaliśmy z pastorem Pawłem Chojeckim, by rozpocząć ten proces. Z jednej strony będzie to nauczanie, z drugiej strony budowanie wspólnoty. Widzimy, że z tego może się zrodzić bliższa więź między polskimi i ukraińskimi kościołami. Chcemy takie filie otwierać również w Niemczech, Czechach i we Włoszech. Ale skoro Polska pierwsza nas przyjęła, zaczęliśmy od Polski!
[Film 1] [Film 2] [Film 3] [Film 4]
Podczas zjazdu zorganizowaliśmy Polsko-Ukraiński Koncert Chwały na Placu Litewskim w Lublinie. Śpiewem oddali chwałę Bogu: zespół muzyczny Ukraińskiego Kościoła Bożego „Łaska Chrystusa” w Krakowie i zespół muzyczny „Idź Pod Prąd” Kościoła Nowego Przymierza w Lublinie. Przemówienia wygłosili: pastor dr Igor Yaremchuk, pastor Andrey Hlopkov oraz pastor Paweł Chojecki.
[Artykuł]
W trakcie zjazdu serię wykładów kreacjonistycznych o tym, czego możemy dowiedzieć się o historii ludzkości z badań genetycznych nad chromosomem Y, wygłosił dr Nathaniel Jeanson z Uniwersytetu Harvarda, autor książek Replacing Darwin („Zamiast Darwina”) i Traced.
[Artykuł] [Wykład 1] [Wykład 2] [Wykład 3]
Polsko-Ukraiński Instytut Biblijny
20 sierpnia miała miejsce inauguracja działalności Polsko-Ukraińskiego Instytutu Biblijnego w Lublinie – projektu chrześcijańskiej przestrzeni edukacyjnej, w której chcemy wspólnie kształcić i budować przyszłych przywódców chrześcijańskich. Celem instytutu jest też wymiana doświadczeń chrześcijan z Polski i Ukrainy oraz stworzenie wizji służby prowadzącej do ewangelizacji naszych narodów, a także narodów obszaru Trójmorza.
Uroczystość inauguracji poprowadzili pastor Paweł Chojecki z Kościoła Nowego Przymierza w Lublinie oraz Roman Loboda, chrześcijanin baptysta z Zaporoża, który poprzez Telewizję Idź Pod Prąd przyczynił się do połączenia chrześcijan ukraińskich oraz chrześcijan z Kościoła Nowego Przymierza w Lublinie.
Pierwszą serię wykładów na temat dyscypliny w kościele w ujęciu biblijnym, historycznym i kulturowym wygłosił pastor Paweł Chojecki.
[Artykuł]
Drugi zjazd Polsko-Ukraińskiego Instytutu Biblijnego poświęcony był tematowi „Jak samodzielnie czytać i studiować Biblię?”. Zajęcia prowadził Zdzisław Miara – jeden z głównych założycieli Edukacji Finansowej CROWN, spotkań małżeńskich ALMA, były dyrektor krajowy Ruchu Chrześcijańskiego Mt 28. Jego pasją od ponad 40 lat jest studiowanie i nauczanie Pisma Świętego.
[Film] [Artykuł – wersja PL] [Artykuł – wersja UA] [Artykuł – wersja ENG]
Trzeci zjazd został zorganizowany 29 października pod hasłem: „Reformacja w Polsce – lekcje dla współczesnych”. Historię reformacji w Polsce w XVI i XVII wieku przybliżył nam Piotr Setkowicz, inżynier z zawodu, historyk z zamiłowania, autor książki „Słomiany ogień. Z dziejów polskiej reformacji”.
[Film] [Artykuł]
Czwarty zjazd Polsko-Ukraińskiego Instytutu Biblijnego w Lublinie odbył się 12 listopada. Część wykładową na temat: „Czy nasze pokolenie wykona wielki nakaz misyjny Jezusa w Polsce?” poprowadzili Joe Łosiak oraz pastor Paweł Chojecki.
[Film] [Artykuł]
W piątek 11 listopada z okazji Święta Niepodległości miał miejsce wspaniały koncert Jerzego i Małgorzaty Dajuków, którzy wystąpili wraz z muzykami ze stowarzyszenia „Missio Musica”. Ta niezwykle utalentowana i oddana Jezusowi grupa muzyczna porwała serca i dusze uczestników koncertu. Wśród utworów nie mogło oczywiście zabraknąć genialnego wykonania Psalmu 23. Koncert zostanie niebawem udostępniony na kanale Idź Pod Prąd.
Piąty zjazd Polsko-Ukraińskiego Instytutu Biblijnego w Lublinie odbył się 3 grudnia. Wykłady na temat: „Duszpasterstwo w profilaktyce dysfunkcji, chorób i zaburzeń psychicznych” poprowadził Ireneusz Dawidowicz – pastor zboru „Droga zbawienia” Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP i psycholog o specjalności klinicznej.
[Film] [Artykuł]
Produkcje Idź Pod Prąd
Rok 2022 obfitował również w produkcje medialne oraz wydawnicze.
W styczniu odbyła się premiera filmu dokumentalnego ,,Gdzie jest teczka JPII?” produkcji Telewizji Idź Pod Prąd w reżyserii Szymona Żuka. Film przedstawia mało znane fakty z życia Karola Wojtyły i stara się odpowiedzieć na pytania, kim naprawdę był papież Jan Paweł II, czy rzeczywiście przyczynił się do upadku komunizmu i dlaczego nie znamy pełnej treści jego teczki prowadzonej przez SB.
[Artykuł] [Zwiastun] [FILM]
Dyskusja o filmie: [Film] [Artykuł]
W marcu na naszym kanale pojawił się cover piosenki „On już czeka na Ciebie” w wykonaniu Hanny Jazgarskiej.
[Piosenka]
W kwietniu miała miejsce premiera kolejnego filmu dokumentalnego produkcji Telewizji Idź Pod Prąd – „Uratowane z Mariupola” w reżyserii Szymona Żuka. Film ten relacjonuje przebieg bohaterskiej ewakuacji ponad sześćdziesięciorga sierot z ogarniętej wojną Ukrainy do Polski. Film został udostępniony w polskiej, angielskiej i ukraińskiej wersji językowej.
[Zwiastun] [FILM]
W lipcu pod patronatem medialnym Telewizji Idź Pod Prąd miała miejsce trasa koncertowa chrześcijańskiego zespołu Celebrant Singers. Grupa, która w lipcu wystąpiła w Polsce i Czechach, rozpoczęła swoją działalność w 1977 roku. Jej założycielem jest Jon Stemkoski, potomek polskich emigrantów. Celebrant Singers wystąpili już w ponad stu krajach, grając dla ponad 8 milionów ludzi.
Nasza redakcja szeroko relacjonowała trasę koncertową, a także przygotowała i udostępniła koncert Celebrant Singers oraz Dajukowie & Missio Musica LIVE, który miał miejsce w Filharmonii Lubelskiej.
[Koncert] [Film] [Relacja] [Artykuł 1] [Artykuł 2] [Artykuł 3] [Artykuł 4]
W październiku relacjonowaliśmy dla Was konferencję naukową „Ksiądz Franciszek Blachnicki. Naukowiec – Wizjoner – Praktyk” zorganizowaną na KUL w Lublinie. W trakcie tego wydarzenia przeprowadziliśmy wywiady z osobami, które dobrze poznały księdza Blachnickiego.
[Relacja] [Wywiady]
Ponadto w październiku ukazały się dwie nowości wydawnictwa POD PRĄD:
- „Słomiany ogień. Z dziejów polskiej reformacji” Piotra Setkowicza [Do sklepu]
- „Rewolucja Jezusa. Uczniostwo na całego” Joe Łosiaka [Do sklepu]
Obie pozycje są oczywiście dostępne w naszym sklepie internetowym.
11 listopada powróciliśmy z serwisem informacyjnym Telewizji Idź Pod Prąd, który emitujemy od poniedziałku do piątku o godzinie 17:00.
[Serwis INFO_IPP 11.11.2022]
W listopadzie stworzyliśmy także antykomunistyczny rap wspierający protesty, jakie trwają w komunistycznych Chinach.
[RAP]
W grudniu uruchomiliśmy nowy projekt „Kapłan na rozdrożu”, który ma również wymiar medialny. Raz w miesiącu będziemy emitować audycję dedykowaną dla księży i zakonnic. W piątek 23 grudnia wyemitowaliśmy pierwszy program zatytułowany „Samotność księdza w święta.”
[Film]
A 24 grudnia, w Wigilię, powrócił Romeczek – tym razem w wersji animowanego słuchowiska pełnego czaru Świąt. W tym odcinku Romeczek wysłuchał opowieści o Maurycym Batucie i niesfornej Orkiestrze Nadętej.
[Słuchowisko]
Powrót do spotkań i wydarzeń otwartych
Rok 2022 to także powrót do spotkań na żywo oraz organizacji wydarzeń otwartych, w których uczestniczyły osoby z zewnątrz.
W czerwcu, wraz z redaktor Hanną Shen, zorganizowaliśmy projekcję filmu „Zdrada Formozy”, który przedstawia historię agenta FBI w czasach dyktatury Czang Kaj-szeka na Tajwanie w latach osiemdziesiątych.
[Dyskusja po filmie z red. Hanną Shen] [Artykuł]
W każdą niedzielę wakacji byliśmy obecni w centralnych punktach polskich miast, aby wspólnie czytać i rozważać fragmenty Pisma Świętego.
W październiku, z okazji 505. rocznicy reformacji, zorganizowaliśmy w siedzibie naszej telewizji pokaz filmu „Luter”.
By celebrować Święto Reformacji, ostatniego dnia października zorganizowaliśmy Bal Wszystkich Świętych, podczas którego odbył się recital piosenek chrześcijańskich. Przede wszystkim była to okazja do wspólnego spędzenia czasu i świętowania w radosnej atmosferze.
W grudniu Telewizja Idź Pod Prąd zorganizowała projekcję filmu „The Hong Konger” – pierwszą z polskimi napisami. Film ten opowiada historię Jimmy’ego Laia, biznesmena i wydawcy gazety „Apple Daily”, który stał się symbolem walki o wolność Hongkongu.
[Dyskusja po filmie z producentem Erickiem Kohnem]
Również w grudniu w siedzibie Telewizji Idź Pod Prąd miał miejsce bożonarodzeniowy koncert Gospel for Christmas w wykonaniu Abrahama Diomande i zespołu muzycznego. Ten koncert również zostanie wkrótce opublikowany na kanale Idź Pod Prąd.
MIJAJĄCY ROK OBFITOWAŁ TAKŻE W SZEREG INNYCH WYDARZEŃ
W maju odbył się VIII Zjazd Widzów Telewizji Idź Pod Prąd „Polska i świat po katastrofie”, który poświęcony był sytuacji w Ukrainie. Nasi goście odpowiadali na pytania, jak zorganizować świat po wojnie z Putinem i jakie będą skutki wojny dla całego świata. Oceniali także postawę państw i ich zaangażowanie w pomoc Ukrainie, a także politykę komunistycznych Chin wobec agresji Rosji.
[Film] [Artykuł]
Centralnym punktem Zjazdu była debata, która została podzielona na cztery panele tematyczne: bezpieczeństwo, samorządy, służba zdrowia i edukacja. Wystąpili w niej specjaliści z różnych dziedzin: politycy, eksperci, lekarze, redaktorzy, samorządowcy i przedstawiciele edukacji.
[Film – DEBATA w IPP TV. Całość]
[Film – DEBATA w IPP TV. Panel 1 – Bezpieczeństwo]
[Film – DEBATA w IPP TV. Panel 2 – Samorządy]
[Film – DEBATA w IPP TV. Panel 3 – Służba zdrowia]
[Film – DEBATA w IPP TV. Panel 4 – Edukacja]
W Zjeździe brał udział m.in. były minister rolnictwa, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski, który opowiedział się za ideą sojuszu polsko-ukraińskiego: Potrzebna jest strategiczna współpraca w różnych obszarach, m.in. rolnictwa ukraińskiego i polskiego. Jeżeli Ukraina wytrwa, daj Panie Boże, to – o czym mówił też prezydent Zełenski w przesłaniu do polskiego Zgromadzenia Narodowego – jeśli Polska, Ukraina i mniejsze kraje w naszej części Europy udałoby się połączyć, to jest praktycznie Trójmorze, ale jednocześnie silna przeciwwaga dla Niemców, dla ich dominacji, hegemonii w tej części Europy. Teraz jest szansa dla naszego regionu na wybicie się na niepodległość. Polska z Ukrainą mogą być absolutnymi liderami w tej zmianie sytuacji geopolitycznej.
W lipcu chrześcijanie z Polski, Europy oraz Ameryki Północnej zjechali się na coroczny obóz Megakościoła. Podczas obozu skupiliśmy się na wielbieniu Boga poprzez codzienny wspólny śpiew, modlitwę i na odbudowie więzi, które zostały osłabione w czasie pandemii COVID-19.
[Relacja] [Film 1] [Film 2]
W tym roku miały miejsce dwa śluby! Oba były wielkim świętem w naszym projekcie!
W lipcu ślub wzięli Katarzyna i Piotr.
[Film]
Natomiast w październiku odbył się ślub redakcyjnej pary – Szymona i Euniki. Ślub ten był transmitowany na żywo i jest dostępny na kanale naszej telewizji.
[Transmisja]
W październiku i listopadzie z Polski wyruszyły dwie grupy misyjne! Pierwsza, pod kierownictwem pastora Pawła Machały, skierowała się do Wielkiej Brytanii i Irlandii. Druga, której przewodził pastor Radosław Kopeć, wyruszyła do Stanów Zjednoczonych i Kanady.
22 listopada, po ponad roku oczekiwania, odbyła się rozprawa apelacyjna w procesie pastora Pawła Chojeckiego, redaktora naczelnego Telewizji Idź Pod Prąd i pastora Kościoła Nowego Przymierza w Lublinie. Sąd Apelacyjny w Lublinie odroczył sprawę do 31 stycznia 2023 roku.
Tak sprawę skomentował Paweł Chojecki: O to się modliłem, żeby ten proces pomógł w wybudzeniu Polaków z przeświadczenia, że żyjemy w normalnym demokratycznym państwie. Nie, to nieprawda, tu się gnębi ludzi, stąd ponad 3 mln osób wyjechało, także dlatego, że nie mogli znieść tej dusznej atmosfery braku wolności i tolerancji! Oby ten proces wielu ludzi natchnął nadzieją, że nie każdego złamią, że można walczyć, że państwo nie jest omnipotentne, że jest jeszcze nadzieja dla Polski!
[Film] [Artykuł]