SERWIS INFORMACYJNY, 29 stycznia 2019 r.

Udostępnij
Przeczytasz tekst w ok. 3 min.

 

Asia Bibi ostatecznie uniewinniona

Sąd Najwyższy w Pakistanie podtrzymał wyrok z listopada 2018 r. uniewinniający chrześcijankę, która w 2010 r. została skazana na śmierć za bluźnierstwo przeciwko Mahometowi. Jednocześnie oddalił apelację islamistów, którzy domagali się zabicia kobiety.

Asia Bibi oskarżona była w 2009 r. o bluźnierstwo na podstawie zeznań grupy kobiet, którym opowiadała o Jezusie. Odmówiła przejścia na islam, do czego namawiały ją współpracownice. Bibi odpowiedziała im wtedy: „Jezus Chrystus umarł za moje grzechy i za grzechy świata. A co zrobił Mahomet dla ludzi?”.

W październiku zeszłego roku Asia Bibi została po raz pierwszy uniewinniona. Islamiści po tym postanowieniu wywołali zamieszki w całym kraju. Grozili śmiercią Asii Bibi i sędziom.

Rodzina starała się o azyl dla Asii Bibi w różnych krajach.

Watykan odmówił jej prawa do azylu twierdząc, że… jest to sprawa wewnętrzna Pakistanu.

Z prawnego punktu widzenia jest to wewnętrzna sprawa Pakistanu, ale mamy nadzieję, że sprawa zostanie rozwiązana w najlepszy możliwy sposób – powiedział Pietro Parolin, sekretarz stanu Watykanu.

Odmówiła także Wielka Brytania z powodu strachu przed islamistami.

Azyl za to zaproponowały Włochy, Francja, Hiszpania oraz Kanada, gdzie przebywają obecnie córki kobiety.

Ze względów bezpieczeństwa Asia Bibi przebywa obecnie w ukryciu. Jak zapowiedział jej prawnik, po zakończeniu sprawy Asia uda się do Kanady, do córek.

* * *

Departament Sprawiedliwości USA przedstawił w poniedziałek szereg formalnych zarzutów przeciwko firmie Huawei i dyrektor finansowej jej kanadyjskiego oddziału Meng Wanzhou. Zarzuty dotyczą m.in. oszustw bankowych i elektronicznych, utrudniania pracy wymiaru sprawiedliwości, zlekceważenia sankcji nałożonych na Iran i kradzież technologii amerykańskiej firmy T Mobile.

Sekretarz ds. Handlu USA Wilbur Ross powiedział:

Przez całe lata chińskie firmy łamały nasze prawo eksportowe i podważały sankcje, często wykorzystując amerykańskie systemy finansowe do prowadzenia nielegalnej działalności. Teraz to się skończy.

* * *

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na wenezuelską firmę naftową

John Bolton, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Donalda Trumpa, ogłosił, że Waszyngton zamroził aktywa wenezuelskiej spółki Petroleos de Venezuela o wartości 7 miliardów dolarów. Aktywa zostaną uwolnione pod warunkiem, że armia Wenezueli poprze tymczasowego prezydenta Juana Guaido.

Należąca do Petroleos de Venezuela spółka rafinujaca ropę Citgo może kontynuować działalność, ale zarobione pieniądze musi przekazywać na konto, do którego dostępu nie ma reżim Nicolasa Maduro.

John Bolton powiedział, że prezydent Wenezueli Nicolás Maduro i jego stronnicy „nie mogą dalej rabować mienia narodu wenezuelskiego”.

* * *

Papież Franciszek popiera edukacją seksualną w szkołach

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w samolocie w drodze powrotnej ze Światowych Dni Młodzieży w Panamie do Rzymu papież stwierdził, że dzieci „trzeba” uczyć „obiektywnych” nauk na temat ludzkiej seksualności, które nie są „przesiąknięte ideologiczną kolonizacją”.

Przywódca katolików wypowiedział się też o celibacie. Powiedział, że jest to „dar dla kościoła”, który nie może być „nieobowiązkowy”. Cytując Pawła VI powiedział: „Wolę oddać życie, niż zmienić prawo dotyczące celibatu”.

Dziennikarze zapytali papieża, co sądzi o osobach, które dopuściły się aborcji. Papież nie wyraził potępienia, ale odparł: „dla tych, którzy mają za sobą ten upadek, także jest miłosierdzie”. Do kobiet, które zabiły swoje dziecko, skierował słowa: „Twoje dziecko jest w niebie, mów do niego, zaśpiewaj mu kołysankę, której nie mogłaś mu zaśpiewać”.

* * *

Watykan odsuwa zamienia wiernych biskupów na komunistycznych

Chiński biskup Peter Zhuang Jianjian z prowincji Guangdong został zmuszony do przejścia na emeryturę. W parafii ma go zastąpić wyznaczony przez komunistyczne władze biskup Joseph Huang Bingzhang, który przed zawarciem porozumienia między Chinami a Watykanem był uznany za ekskomunikowanego.

Zhuang sam przyznał, że „widział się z przedstawicielem watykańskiej delegacji, abp. Claudio Maria Celli’ą, który poprosił go o przejście na emeryturę”. Biskup zaznaczył jednak, że „pozostawił prośbę bez odpowiedzi”. Był nieobecny na mszy odprawianej przez nowego biskupa.

Przedstawiciele rządu poinformowali władze lokalne, że nowy biskup ma sprawować funkcję „na mocy decyzji Rzymu”. Biskup Zhuang może jednak nadal sprawować opiekę nad wiernymi.

Kardynał Joseph Zen, biskup Hongkongu, który ostrzegał przed zawieraniem układów z chińskimi komunistami odniósł się do sprawy na swoim blogu:

Jurysdykcja w Kościele będzie przedmiotem osobistej decyzji? – biskup Zhuang sprawuje zwierzchnictwo nad swoimi księżmi jako prałat, ale katolicy są pod rządami władz diecezji, więc dlaczego diecezja Shantou nadal utrzymuje, że odszedł na emeryturę?”

Kardynał Zen został w poniedziałek odznaczony Medalem Wolności, przyznawanym przez Fundację Pamięci Ofiar Komunizmu. W uzasadnieniu decyzji napisano:

Dzięki kardynałowi Zenowi słyszalny jest głos osób, którym odmówiono wolności religijnej w Chinach. [Kardynał] sprzeciwiał się zmowie Watykanu i KPCh w sprawie nominacji kościelnych.”

W Chinach jest około 10 milionów katolików. Dotychczas byli podzieleni na dwie grupy. Jedna z nich to parafie wierne Komunistycznej Partii Chin, czyli należące do tzw. Stowarzyszenia Patriotycznego. Biskupi w tej grupie byli ordynowani przez rząd, bez konsultacji z Watykanem.

Druga grupa to tzw. kościół podziemny, wierny Watykanowi. Biskupów mianował w nim Watykan, a komunistyczne władze ich nie uznawały.

We wrześniu 2018 r. Watykan zawarł porozumienie z rządem komunistycznym. Papież Franciszek uznał siedmiu biskupów mianowanych przez władze komunistycznych Chin.

* * * * * *