Nowe uprawnienia pracowników Służby Ochrony Państwa
Polskie ministerstwo spraw wewnętrznych wydało rozporządzenie, według którego pracownicy Służby Ochrony Państwa, czyli dawnego BOR-u, otrzymają nowe uprawnienia, obejmujące możliwość działania pod fikcyjną tożsamością, a nawet podszywania się pod inne służby. Powstała już specjalna komórka, której zadaniem będzie tworzenie fałszywych dokumentów.
Pracownicy SOP-u będą mogli też zbierać informacje od gości podczas spotkań z prezydentem oraz przychodzić jako demonstranci na spotkania z czołowymi politykami.
* * *
Chińczycy zbudują linię energetyczną w Wielkopolsce
Polskie Sieci Elektroenergetyczne podpisały umowę z konsorcjum spółek PBE Eldub Warszawa i chińskiego Shanghai Electric Power Construction na budowę linii przesyłowej o długości ok. 147 km, biegnącej od Baczyna pod Gorzowem Wielkopolskim do Plewisk koło Poznania.
Kontrakt opiewa na przeszło 365 mln zł, co było najtańszą ofertą w przetargu.
* * *
Bliski współpracownik papieża Franciszka krytykuje Polskę i Węgry
Kard. Peter Turkson prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka skrytykował politykę migracyjną Polski i Węgier.
Kardynał podczas Dni Teologii w Madrycie stwierdził, że w tych krajach widać strach przed cudzoziemcami, szczególnie wyznającymi islam. Powiedział, że jest to złe rozumienie słów papieża Jana Pawła II o “chrześcijańskich korzeniach Europy”.
Podkreślił, że kryzys migracyjny jest wyzwaniem dla całego Kościoła, który nie może dopuścić do tego, by politycznej manipulacji były poddawane przekonania religijne.
Skrytykował też Unię Europejską, która będąc z założenia projektem pokojowym, wysyła broń do innych części świata.
* * *
Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na komunistyczne Chiny za kupowanie rosyjskiej broni.
Prezydent Donald Trump nałożył sankcje na Departament Rozwoju Wyposażenia podlegający chińskiemu ministerstwu obrony oraz na szefa tego departamentu, Li Shangfu.
Powodem jest zakup samolotów Su-35 i systemów przeciwrakietowych S-400 od objętego sankcjami rosyjskiego producenta broni Rosoboronexportu.
USA nie będą przyznawać chińskiej agencji licencji eksportowych oraz zablokują jej dostęp do amerykańskiego systemu finansowego.
Ponadto sankcje ekonomiczne nałożono na 33 rosyjskie podmioty.
* * *
Departament Sprawiedliwości USA nakazał największym chińskim państwowym mediom, Xinhua News Agency i China Global Television Network, zarejestrowanie jako tzw. obcy agenci.
Rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang powiedział w środę, że Pekin „skontaktował się i rozmawiał” ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie rozporządzenia:
– Kraje powinny docenić rolę mediów w promowaniu międzynarodowej współpracy w duchu otwartości. Muszą ułatwiać, a nie utrudniać normalną pracę mediów, i nie upolityczniać ich roli.
Tymczasem Chiny przygotowują całkowity zakaz nadawania zagranicznych programów informacyjnych.
W projekcie nowych regulacji mediów zapisano m.in.:
„Wszystkim instytucjom i osobom zabrania się wprowadzania zagranicznych programów informacyjnych na temat spraw bieżących.”
Ponadto, komunistyczne władze chcą wprowadzić szereg ograniczeń wobec innych zagranicznych programów m.in. zakaz nadawania audycji zagranicznych w godzinach największej oglądalności.
* * *
Chiny zapowiadają obniżkę ceł
Na Światowym Forum Ekonomicznym w mieście Tianjin, premier komunistycznych Chin Li Keqiang powiedział w środę, że rząd planują obniżyć średnie stawki celne na przywóz towarów od większości swoich partnerów handlowych. Obniżki mają obowiązywać już od października. Premier komunistycznych Chin nie powiedział jednak, które kraje będą płaciły niższe cła.
* * *
We wrześniu Watykan ma zawrzeć układ z władzami komunistycznych Chin dotyczący mianowania katolickich biskupów. Taką informację podał chiński rządowy dziennik „Global Times”.
Przedstawiciele Watykanu mają przybyć do Chin pod koniec września, aby podpisać porozumienie z komunistycznym rządem.
Według cytowanego przez „Global Times” eksperta z Chińskiej Akademii Nauk Społecznych Chiny i Watykan praktycznie uzgodniły, iż katolickich biskupów będzie zatwierdzał rząd w Pekinie.
* * *
Indie nie dopuszczają Huawei i ZTE do wejścia na rynek 5G
Indyjski Departament Telekomunikacji ogłosił, że wykluczył dwie największe chińskie firmy telekomunikacyjne – Huawei i ZTE – z listy partnerów do rozwoju kraju w sieci 5G.
Aruna Sundararajan, indyjska sekretarz ds. telekomunikacji i przewodnicząca krajowej komisji telekomunikacyjnej, powiedziała mediom, że inne, niechińskie firmy telekomunikacyjne zadeklarowały współpracę z Indiami przy technologii 5G:
– Napisaliśmy do firm Cisco, Samsung, Ericsson i Nokia oraz dostawców usług telekomunikacyjnych, aby zachęcić je do współpracy z nami przy testach opartych na technologii 5G i uzyskaliśmy pozytywną odpowiedź.
Tymczasem w Polsce technologię 5G ma rozwijać założona przez oficera Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej firma Huawei. W Gliwicach jest testowana uruchomiona przez firmy Orange i Huawei stacja obsługująca nową technologię. Firma Orange podkreśliła, że wybór miasta jest nieprzypadkowy, ponieważ prowadzone są tam prace nad programem tzw. inteligentnego miasta.
* * *
Duńskie media mają podkreślać chrześcijańskie korzenie państwa
Duńskie ministerstwo kultury i publiczny nadawca DR zawarły nową umowę regulującą działalność radiofonii i telewizji publicznej, według której media mają kłaść nacisk na chrześcijańskie wartości.
Z 20-stronicowego dokumentu zniknęło słowo „integracja”, odnoszące się do imigrantów i uchodźców, pojawiło się za to stwierdzenie mówiące, że „DR musi pracować na rzecz promowania Danii opartej na społecznościach, zbudowanej na wartościach takich jak: demokracja, równość i wolność słowa”.
Zmiany są wynikiem wpływu, jaki antyimigracyjna Duńska Partia Ludowa ma na obecny rząd mniejszościowy. Rzecznik partii, Morten Marinus, powiedział, że rezygnacja z terminu „integracja” obecnego w poprzedniej wersji umowy spowodowane jest m.in. tym, że w 2017 r., w ramach promocji integracji, publiczny nadawca był obecny na obchodach muzułmańskiego święta kończącego Ramadan.
* * * * *