Serwis informacyjny

Watykan zawarł ugodę z komunistycznymi Chinami

Papież Franciszek uznał siedmiu biskupów mianowanych przez władze komunistycznych Chin. Dwóch nieuznawanych przez chiński rząd biskupów poproszono o przejście na emeryturę. Jest to część porozumienia, które ma poprawić więzi między Pekinem a Watykanem.

Kwestia tego, kto mianuje biskupów, od dziesięcioleci leżała u podstaw sporu, ponieważ Chiny po raz pierwszy zerwały stosunki dyplomatyczne z Watykanem w 1951 roku. Wynikiem tego są dwie grupy parafii katolickich w Chinach. Jedna z nich to parafie wierne Komunistycznej Partii Chin, czyli należące do tzw. Stowarzyszenia Patriotycznego. Biskupi są w tej grupie ordynowani przez rząd, bez konsultacji z Watykanem.

Druga grupa to tzw. kościół podziemny, wierny Watykanowi. Biskupów mianował w nim Watykan, a komunistyczne władze ich nie uznawały. W Chinach żyje obecnie około 10 milionów katolików. Ci należący do parafii podziemnych padają często ofiarą prześladowań ze strony władz. Władze komunistyczne zamykają niezarejestrowane kościoły, niszczą krzyże i palą Biblie.

Papież Franciszek powiedział, że ma nadzieję, iż porozumienie „pozwoli na przezwyciężenie ran przeszłości” i doprowadzi do pełnej jedności katolików w Chinach – tak powiedział mediom przedstawiciel Watykanu.

Przedstawiciele Kościoła Katolickiego w Chinach stwierdzili, że kościół „będzie wytrwale iść drogą dostosowaną do społeczeństwa socjalistycznego, pod przewodnictwem Komunistycznej Partii Chin”.

Kardynał Józef Zen z Hongkongu ostro skrytykował umowę zawartą między Pekinem a Watykanem. Powiedział:

Dają trzodę w usta wilków. To niesamowita zdrada. (…) Podpisanie umowy z ateistycznym reżimem Pekinu podważa wiarygodność Papieża.

* * *

Serbia chce kupić drony z komunistycznych Chin

Ministerstwo Obrony Serbii przekazało, że prowadzi negocjacje z kilkoma producentami bezzałogowych samolotów bojowych z Chin.

Wiceminister obrony Nenad Miloradowic stwierdził, że kontrakt zostanie zawarty w krótkim czasie.

Podkreślił, że Serbia uważa się za państwo neutralne militarnie, a rząd Serbii przy zamówieniach sprzętu nie patrzy na uprzedzenia związane z ideologią.

* * *

Holenderskie ministerstwo obrony ogłosiło zniesienie limitu wydatków na kupno od USA samolotów F-35.

Dotychczas Holandia miała ustalony budżet w wysokości 4,7 mld euro, przeznaczony.na zakup 37 sztuk nowoczesnych samolotów.

Rzecznik holenderskiego resortu obrony stwierdził, że zniesienie limitu pozwala utrzymać opcję kupna większej liczby tych samolotów. Siły lotnicze Holandii chciałyby mieć 67 samolotów F-35.

* * *

Minister spraw zagranicznych Niemiec narzeka na USA

Szef niemieckiego MSZ Heiko Maas powiedział w wywiadzie dla agencji dpa, że za prezydentury Donalda Trumpa zmienił się charakter stosunków między USA i Niemcami. Stwierdził, że kiedyś władze USA prowadziły konsultacje na ważne tematy na wszystkich szczeblach. Powiedział, że Amerykanie teraz przestali to robić, a Niemcy często są zaskakiwane decyzjami Trumpa. O niektórych decyzjach dowiadują się z Twittera.

Powiedział, że Unia Europejska powinna być bardziej pewna siebie w relacjach z Ameryką. Europejczycy nie mogą siedzieć jak królik przed wężem i czekać, co się pojawi na Twitterze. Podkreślił, że w relacjach transatlantyckich pojawiły się zmiany, które nie znikną wraz z Trumpem i Europa musi się strategicznie na to nastawić.

* * *

Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej zapewnił, że nie ugnie się przed groźbami i będzie popierał uniezależnienie Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego.

Podczas spotkania  z teologami z Czech Patriarcha powiedział, że przyszła kolej na otrzymanie przez Ukrainę autokefalii, bez względu na „reakcje”. Odnosząc się do krytyki ze strony Rosji i Rosyjskiej cerkwi powiedział: „Nie boimy się gróźb”.

* * *

Rosyjski szpieg w Norwegii.

W Norwegii aresztowano Rosjanina podejrzewanego o „nielegalną działalność wywiadowczą”. Stało się to po seminarium w norweskim parlamencie, na którym obecni byli przedstawiciele parlamentów 34 państw europejskich. Spotkanie było zorganizowane przez Europejskie Centrum Badań i Dokumentacji Parlamentarnej. Jak podały miejscowe media, w sprawę włączył się norweski wywiad, ponieważ zachowanie mężczyzny podczas seminarium wzbudziło podejrzenia.

51-letni obywatel Rosji został zatrzymany w piątek na lotnisku w Oslo i grozi mu nawet trzy lata więzienia.

* * *

Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych – powiedział prezydent Czech Milosz Zeman w Berlinie podczas spotkania z prezydentem Niemiec, Frankiem-Walterem Steinmeierem. Zapytany o stanowisko Czech w „sprawie reparacji wojennych, o których mówi Polska” stwierdził, że przeszłość należy zostawić historykom.

* * *

Setki imigrantów są przewożone w Grecji z przeludnionych obozów na wyspach na kontynent. Do końca tego tygodnia zostanie przetransportowanych ok. 2 tys. migrantów.

Powodem są protesty wznoszone przez imigrantów przeciwko „bardzo złym warunkom” życia w obozach.

Przedstawiciel obozu Moria na Lesbos powiedział:

– Od nas i z innego obozu na wyspie do obozu Filippiada (…) w Grecji kontynentalnej przewieziono w piątek 100 osób. (…) w poniedziałek przewiezionych ma być 500 osób.

Z obozu na wyspie Samos w zeszłym tygodniu wywieziono ok. 350 osób. Ośrodek zbudowany był dla 650 osób, a obecnie przebywa w nim 3600 migrantów.

* * *

Na wodach Nigerii piraci porwali 12 członków załogi ze szwajcarskiego statku towarowego.

Firma Massoel Shipping poinformowała, że statek przewożący pszenicę został zaatakowany w sobotę. Piraci przecięli zabezpieczający drut kolczasty i weszli na statek po drabinach.

Członkowie załogi pochodzą z Filipin, Słowenii, Ukrainy, Rumunii, Chorwacji i Bośni.

Mecenas Andrzej Turczyn skomentował sprawę na stronie internetowej trybun.org.pl:

„Jedyną skuteczną, prawdziwie skuteczną ochroną przed piratami jest broń palna. W każdej sytuacji gdy chodzi o atak, jedyna metoda to broń palna. Dotychczas nigdy jeszcze nie udało się wejść piratom na statek, który miał uzbrojoną załogę. […] Piraci radzą sobie z każdym zabezpieczaniem, nie mogą sobie poradzić z ołowiem lecącym w ich stronę z pokładu atakowanego statku. Armator popełnił błąd. Nie zapewnił na niebezpiecznych wodach zbrojnej ochrony. Będzie teraz za głupotę płacił.”

* * *

Liceum w stanie Michigan w Stanach Zjednoczonych usunęło wideo, na którym uczniowie modlą się za chorą córkę pracującego w szkole trenera futbolu amerykańskiego.

Uczniowie zebrali się na boisku szkolnym liceum w Lake City i modlili się za koleżankę, która w stanie ciężkim przebywa obecnie w szpitalu. Na stronie internetowej szkoły uczniowie umieścili nagranie ze spotkania.

Ateistyczna organizacja Freedom From Religion uznała, że wydarzenie było niekonstytucyjne, ponieważ zawierało publiczną modlitwę i wniosła skargę do szkoły.

Szkoła może angażować się na wiele sposobów, ale nie w taki, który zawiera promocję religii – powiedział członek Fundacji Freedom From Religion.

Władze liceum poinformowały, że usunęły wideo, aby „uniknąć większej kontrowersji i ewentualnego procesu sądowego”.

* * * * *

https://vimeo.com/291532639