Serwis informacyjny

Trybunał w Strasburgu uznał rację dwóch rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, które zaskarżyły Polskę za ekshumację ciał ich bliskich.

Sąd uznał, że Polska nie zapewniła narzędzi odwoławczych wobec decyzji prokuratury o ekshumacji, a wdowy ofiar doznały z powodu tej decyzji cierpień psychicznych. Zasądzono 16 tysięcy euro odszkodowania dla każdej ze skarżących.

Polska prokuratura czeka na uzasadnienie wyroku, zanim zdecyduje, jak się do niego odniesie.

* * *

Wczoraj miała miejsce napaść na synagogę w Gdańsku-Wrzeszczu. O sprawie informuje Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku. Przedstawiciele gminy poinformowali, że sprawca wrzucił przez okno do przedsionka duży kamień. W przedsionku siedziały kobiety oczekujące na końcową modlitwę święta Jom Kipur. Szczęśliwie kamień nikogo nie trafił, ale jak informują świadkowie przeleciał kilkanaście centymetrów od głowy jednej z kobiet.

Na miejscu zjawiła się policja i prokurator. Śledztwo i identyfikacja sprawcy są w toku. Więcej o sprawie mówiliśmy w dzisiejszym programie Idź Pod Prąd NA ŻYWO.

* * *

Polska nie jest gotowa na stałą bazę wojsk amerykańskich.

Sekretarz ds. sił lądowych w Pentagonie, Mark Esper, skomentował w wywiadzie dla AFP pomysł utworzenia na terenie Polski stałej bazy wojsk amerykańskich.

Powiedział, że rozmawiał o tym ze stroną polska w styczniu i ocenia, że Polska nie jest jeszcze przygotowana na amerykańską bazę. Wskazał, że teren, jaki polskie władzą chcą przeznaczyć na bazę, jest zbyt mały. Nie da się tam na przykład prowadzić ćwiczeń artyleryjskich.

Jak zauważył Esper, dodatkowym problemem jest też transport.

Wojsko amerykańskie musiałoby mieć pełną swobodę w bezproblemowym przemieszczaniu się po Europie. Wszelkie przeszkody administracyjne czy infrastrukturalne opóźniałyby możliwości operacyjne w wypadku konfliktu – powiedział i podkreślił, że problemy z przewozem sprzętu i żołnierzy wojsko amerykańskie w Polsce ma już teraz. Jeden z pociągów, którym żołnierze jechali do Niemiec, by wziąć udział w manewrach, nie mógł wyjechać z kraju. Powodem były kwestie administracyjne i wykryte rozstępy szyn.

* * *

Jeden z aktywistów próbujących zablokować wycinkę lasu Hamsbach pod Kolonią spadł we wtorek z drzewa i zginął na miejscu. Stało się to podczas policyjnej akcji likwidacji domków zbudowanych przez aktywistów okupujących las. Po wypadku wstrzymano działania policji w tym miejscu.

Zmarły był dziennikarzem społecznym. Na swoim blogu opisywał akcję ekoaktywistów i działania policji. Rzecznik prasowy policji zapewnił, że wypadek nie miał związku z policyjną akcją.

Las Hamsbach należy do koncernu energetycznego RWU, który chce w tym miejscu wydobywać węgiel brunatny.  Od tygodnia policja usuwa ekologów z lasu.

* * *

Rząd Niemiec chce chronić niemieckie firmy przed przejęciem przez Chiny

Władze Niemiec pracują nad utworzeniem funduszu, który ma ratować firmy przed przejęciem przez komunistyczne Chiny, jeżeli niemieckie firmy nie będą mogły zaoferować kontrpropozycji dla oferty chińskiej. Wartość funduszu ma początkowo wynieść miliard euro.

Ponadto Berlin chce zmiany reguł blokowania obcych inwestycji. Obecnie, zgodnie z zasadami WTO, rząd ma prawo weta przy inwestycjach w branże związane z bezpieczeństwem narodowym oraz kiedy zagraniczna firma chce kupić więcej niż 25 procent udziałów w jakimś przedsiębiorstwie. Niemcy chcą obniżenia tego progu do 20 procent.

* * *

Policjantki w angielskim hrabstwie West Yorkshire otrzymają nowe mundury, które mają zachęcić muzułmanki do wstępowania do służby. Nowy uniform „nie pokazuje kształtów kobiet”. Kurtka jest luźniejsza i dłuższa, i ma pełne rękawy. Policja West Yorkshire już wcześniej zezwoliła policjantkom na noszenie hidżabu lub chusty na głowę.

“Mam nadzieję, że ten mundur zachęci osoby z niedostatecznie reprezentowanych grup do rozważenia kariery w policji, jeśli wcześniej nie były do tego przekonane ze względu na mundur, a my jesteśmy otwarci na sugestie ze wszystkich społeczności.”

Jak powiedział jeden z oficerów jednostki, policja w West Yorkshire z powodzeniem przeprowadziła kampanię mającą na celu zwiększenie liczby pracowników płci żeńskiej, a także zatrudnienie osób niepełnosprawnych i osób LGBT.

* * *

W Oklahoma City, stolicy amerykańskiego stanu Oklahoma, ruszyła nowa proaborcyjna kampania billboardowa, której hasłem jest „Bóg kocha kobiety, które decydują się na aborcję”.

Billboardy są projektem grupy proaborcyjnej Oklahoma Call for Reproductive Justice. Organizatorzy twierdzą, że chcą walczyć z „piętnowaniem aborcji” i pokazać kobietom, które dokonały aborcji, że miejscowi wierzący wspierają je.

Grupa planuje wprowadzić też reklamy telewizyjne i radiowe z tym samym przesłaniem.

Na stronie kampanii czytamy:

„Kiedy ludzie dążą do powszechnego zniesienia lub ograniczenia prawa do aborcji dla wszystkich kobiet w oparciu o Boga, wiarę lub religię, inni cierpią. Tak jak niektórzy wierni mogą zdecydować się nie kończyć ciąży z powodu wiary, inni mogą wybrać aborcję ze względu na więź z Bogiem.”

* * *

Darmowa służba zdrowia dla imigrantów w Hiszpanii.

Parlament Hiszpanii przyjął projekt ustawy złożonej przez rząd, w którego założeniach jest zapewnienie nielegalnym imigrantom bezpłatnej opieki zdrowotnej „na tych samych zasadach, na których prawo do opieki mają osoby o narodowości hiszpańskiej”.

Według ustawy od imigrantów nie będą wymagane nawet ważne dokumenty.

* * *

Partia Ruch 11 Listopada wzywa do dyskusji o wyjściu Polski ze strefy Schengen i Unii Europejskiej. W oświadczeniu wydanym przez władze partii czytamy:

“Ruch 11 Listopada wzywa wszystkie środowiska polityczne, autorytety moralne, a w szczególności dziennikarzy polskich do rozpoczęcia publicznej, ogólnonarodowej dyskusji na temat opuszczenia strefy Schengen i ewentualnie Unii Europejskiej w obliczu nasilających się tendencji antynarodowych, które zaowocowały głosowaniem przeciwko Węgrom 12 września br. w Parlamencie Europejskim.”

Uważamy, że niszczenie pozycji państw narodowych w UE będzie się nasilało, co zagraża dalszemu istnieniu polskiego narodu i naszego państwa. W tej sytuacji konieczne jest podjęcie publicznej, ogólnonarodowej debaty o przyszłości Polski w UE.

* * * * *

https://vimeo.com/290938604