Serwis informacyjny

Kłopoty Angeli Merkel

Kanclerz Niemiec przyjęła termin, jaki lider koalicyjnej CSU i minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer wyznaczył jej na przedstawienie rozwiązania kryzysu w polityce migracyjnej.

Seehofer dał Merkel czas do końca miesiąca. Zagroził, że jeśli Merkel nie wypracuje kompromisu z państwami UE, to może sam rozkazać straży granicznej, aby odrzucała wnioski o azyl od osób, które są już zarejestrowane w innych krajach Unii i zawracała te osoby na granicy.

CSU domaga się wprowadzenia zakazu wjazdu do Niemiec dla osób, które złożyły już wniosek o azyl w innym kraju lub nie posiadają dokumentów.

Kanclerz Merkel oświadczyła, że 1 lipca przedstawi rezultaty negocjacji z innymi państwami. Do tego czasu spróbuje zawrzeć dwustronne porozumienia dotyczące imigrantów z kilkoma krajami Unii.  Zaznaczyła, że ewentualna decyzja o zawracaniu migrantów na granicy Niemiec należy do kompetencji kanclerza.

Spór o imigrantów to pierwszy poważny konflikt w utworzonej trzy miesiące temu koalicji rządzącej.

W przypadku odejścia CSU pozostałe dwie partie, CSU i SPD, straciłyby większość w parlamencie Niemiec.

Partia Zielonych już zaoferowała gotowość do podjęcia rozmów w razie rozpadu obecnej koalicji, jednak stawia warunki:

W żadnym wypadku nie wejdziemy automatycznie w umowę koalicyjną, w której nie zawarto odejścia od energetyki węglowej czy humanitarnej polityki azylowej – powiedziała współprzewodnicząca Zielonych Annalena Baerbock.

Polityczny kryzys w Niemczech skomentował na Twitterze prezydent USA Donald Trump:

Niemcy obracają się przeciwko swoim przywódcom, sprawa migracji wstrząsa wątłą berlińską koalicją. Przestępczość w Niemczech jest dużo wyższa. Europa popełniła wielki błąd, wpuszczając miliony ludzi, którzy tak silnie i gwałtownie zmienili ich kulturę!

* * *

Morawiecki w Berlinie

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Berlinie z Angelą Merkel. Głównym tematem rozmów była polityka migracyjna.

Staramy się tutaj znaleźć konsensus – powiedział premier po spotkaniu. Zaznaczył, że kanclerz wyraziła uznanie, że Polska przyjmuje uchodźców.

Pani kanclerz z uznaniem wyraziła się o tym, że Polska przyjmuje sporo uchodźców, m.in. zza naszej wschodniej granicy – dodał.

Temat migracji ma być dyskutowany na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej.

Rozmawiano także o polityce klimatycznej.
Przed nami stoją liczne wyzwania ekologiczne. Podobnie jak pani Kanclerz Angela Merkel uważamy, że wyzwania klimatyczne, przed którymi stoi świat, są bardzo ważne. […] Chcemy szukać wspólnych rozwiązań klimatycznych na całym świecie – powiedział premier Morawiecki.

* * *

Trump zapowiada kolejne cła na Chiny

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział nałożenie dodatkowy ceł na chińskie towary o wartości 200 miliardów dolarów. Stawka dodatkowa wyniesie 10 procent.

Jak uzasadnił w wydanym wczoraj komunikacie, ogłoszone wcześniej nałożenie ceł na towary o wartości 50 miliardów dolarów, które miały skłonić Chiny do zrezygnowania z oszukańczych praktyk gospodarczych, okazało się niewystarczające:

Niestety Chiny ogłosiły, że podniosą cła na amerykańskie towary o wartości 50 mld dolarów. Najwyraźniej Chiny nie mają zamiaru zmienić swoich nieuczciwych praktyk odnoszących się do przejmowania amerykańskiej własności intelektualnej i technologii. Zamiast zmienić swoje działanie, grożą teraz amerykańskim firmom, pracownikom i rolnikom, którzy nic złego nie zrobili.

Te ostatnie działania Chin jasno wskazują na ich determinację do utrzymania USA w ciągłym niesprawiedliwym i niekorzystnym położeniu, który obrazuje ogromny handlowy deficyt w wysokości 376 miliardów dolarów. To nie do przyjęcia. Musimy podjąć kolejne działania, aby skłonić Chiny do zmiany nieuczciwych praktyk, otworzenia rynku na amerykańskie towary i przyjęcie bardziej zrównoważonych relacji handlowych na linii USA-Korea – głosi komunikat na stronie Białego Domu.

Trump zapowiedział, że jeżeli i tym razem Chiny podniosą swoje cła, to odpowie przez nałożenie ceł na kolejne chińskie towary o wartości 200 miliardów dolarów.

Komunistyczne Chiny nie będą w stanie odpowiedzieć symetrycznie na wczorajszą groźbę Trumpa, ponieważ suma importu z USA do Chin jest mniejsza niż 200 miliardów dolarów rocznie.

* * *

Kim w Pekinie

Kim Dzong Un, przywódca komunistycznej Korei Północnej, przyjechał dziś po raz trzeci do stolicy komunistycznych Chin, Pekinu, gdzie spotkał się z prezydentem Xi Jinpingiem.

Jak relacjonują państwowe media, Xi pogratulował Kimowi pozytywnego wyniku szczytu z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Zaznaczył, że Chiny chcą wspierać proces pokojowy na Półwyspie Koreańskim.

Niezależnie od zmian sytuacji międzynarodowej i regionalnej, niezachwiane stanowisko chińskiej partii i rządu, by być oddanym konsolidacji i rozwojowi relacji chińsko-północnokoreańskich, nie ulegnie zmianie – powiedział Xi.

Kim wyraził nadzieję na współpracę z Chinami i innymi krajami w prowadzeniu procesu pokojowego.

Wizyta Kima w Chinach ma potrwać dwa dni.

* * *

W Niemczech ciągle dominuje węgiel

Z przykrością muszę państwa poinformować, że nie dotrzymamy celów klimatycznych na 2020 rok, które sami sobie wyznaczyliśmy – powiedziała niemiecka minister środowiska Svenja Schulze podczas konferencji z udziałem przedstawicieli 30 państw.

Schulze przyznała, że Niemcy generują więcej dwutlenku węgla niż w 1990 roku i mimo wprowadzonych zmian i inwestycji w energetykę odnawialną pozostają krajem węgla brunatnego.

Rząd Niemiec powołał w tym roku Komisję „Wzrost, Zmiana Strukturalna i Zatrudnienie”, która ma zaplanować proces odchodzenia od energetyki węglowej.

* * *

USA do Rosji: Wypuście więźniów politycznych i religijnych

Departament Stanu USA wydał oświadczenie, w którym domaga się od władz rosyjskich natychmiastowego uwolnienia wszystkich osób trzymanych w więzieniach ze względów politycznych lub religijnych. Komunikat głosi:

USA są głęboko zaniepokojone rosnącą liczbą – teraz przekraczającą 150 – osób uznanych przez wiarygodne organizacje praw człowieka za więźniów politycznych i religijnych przetrzymywanych przez rząd Federacji Rosyjskiej.

Szczególnie niepokoi nas stan czterech niesprawiedliwie uwięzionych Ukraińców, którzy prowadzą strajk głodowy – Ołeha Sencowa, Stanisława Klicha, Ołeksandra Szumkowa i Władimira Bałucha.

Jesteśmy także zatroskani sprawą Ojuba Titijewa, działacza na rzecz praw człowieka, fałszywie oskarżonego o posiadanie narkotyków, którego zatrzymanie przedprocesowe zostało niedawno przedłużone.

W odwecie za pokojowe praktyki religijne rosyjskie władze od maja 2017 roku bez procesu przetrzymują świadka Jehowy Dennisa Christensena. Pięciu przywódców Kościoła Scjentologicznego jest zatrzymanych bez procesu od czerwca 2017, podobnie jak kilkunastu muzułmańskich wyznawców teologa Saida Nursi.

Wzywamy Rosję do natychmiastowego wypuszczenia wszystkich więźniów politycznych i religijnych i do zaprzestania używania systemu prawnego do tłumienia praktyk dysydenckich i religijnych.

* * * * *