Przeczytasz tekst w ok. 4 min.

Komunistyczny okręt wojenny w Polsce

22 czerwca do portu w Gdyni wpłynie okręt komunistycznych Chin, FFG Binzhou.

Wizyta okrętu ma być częścią obchodzonych w Gdyni Dni Morza. Okręt będzie cumował w Basenie Prezydenta przy Nabrzeżu Pomorskim.

Nazwa okrętu pochodzi od nazwy rodzinnego miasta Sun Zu – chińskiego stratega wojennego, autora podręcznika sztuki wojennej.

* * *

Niemieckie służby podsłuchiwały polską ambasadę w Wiedniu

Dziennik „Der Standard” i tygodnik „Profil” ujawniły, że niemiecka Federalna Służba Wywiadowcza w latach 1999-2006 podsłuchiwała w Wiedniu kilka austriackich ministerstw i wiele ambasad.

Podsłuchiwano telefony w urzędzie kanclerskim, ministerstwach spraw wewnętrznych, spraw zagranicznych, obrony i finansów, agendy ONZ oraz ambasady różnych państw, m.in.: USA, Japonii, Izraela, Francji, Ukrainy, Rosji i Polski.

Podsłuchy założono także w Bank Austria i Raiffeisen Zentral Bank oraz w dużych austriackich firmach, np. u producentów broni Steyer Mannlicher i Glock oraz w koncernie hutniczym Voest.

Jak podają austriackie media, niemiecka BND miała pod obserwacją łącznie dwa tysiące numerów telefonów i faksów.

Władze Austrii domagają się pełnych wyjaśnień odkrytej sytuacji.

Prezydent Alexander Van der Bellen powiedział, że „szpiegowanie między zaprzyjaźnionymi państwami jest nie tylko niezwykłe i niechciane – jest nie do zaakceptowania.”

Kanclerz Sebastian Kurz stwierdził:

Chcemy mieć pewność, że ta inwigilacja została zakończona i, jeśli dane były zapisywane, to oczywiście domagamy się ich usunięcia.

Sprawą ma się zająć „Zespół ds. Kontroli Wywiadu” w niemieckim parlamencie.

Przedstawiciel polskiego MSZ stwierdził, że informacje o podsłuchach budzą zaniepokojenie i jeśli okażą się prawdą to podważają zaufanie między członkami UE i NATO.

* * *

Jeden login do wszystkich usług publicznych – Sejm przyjął ustawę o Węźle Krajowym

Ja pisze Ministerstwo Cyfryzacji węzeł krajowy to rozwiązanie techniczne, które umożliwi potwierdzanie tożsamości obywateli korzystających z publicznych usług online.

Ma zapewnić Obywatelom wygodny dostęp do portali publicznych i e-usług świadczonych przez administrację za pomocą jednego – a nie jak dotychczas – wielu loginów i haseł.

Obywatel będzie mógł użyć wybranego przez siebie środka identyfikacji elektronicznej (np. wykorzystywanego w systemie bankowym) w celu potwierdzenia swojej tożsamości w publicznej usłudze online.

Węzeł Krajowy będzie także punktem styku z Węzłem Transgranicznym, który pozwoli Obywatelom Unii Europejskiej transgraniczne potwierdzanie swojej tożsamości w usługach online.

Ustawa daje podstawę funkcjonowania dla „mDokumentów”, czyli rządowej aplikacji do przechowywania dokumentów na smartfonach.

* * *

Imigrant wydalony z Polski wrócił pomimo zakazu wjazdu do strefy Schengen

W poniedziałek w trakcie kontroli w autokarze relacji Berlin-Wrocław funkcjonariusze Straży Granicznej wykryli cudzoziemca, który podróżował do Polski, nie posiadając przy sobie żadnych dokumentów. Mężczyzna twierdził, że jest obywatelem Iraku i jedzie do Wrocławia.

Ustalono, że mężczyzna jest obywatelem Maroka. W ubiegłym roku został przymusowo wydalony drogą lotniczą do Maroka. Otrzymał wówczas zakaz ponownego wjazdu na terytorium Polski oraz innych państw obszaru Schengen przez okres 5 lat. Mimo to wrócił, przejechał przez całą Europę i próbował wjechać do Polski od strony Niemiec.

Do czasu zakończenia postępowania zmierzającego do ponownego wydalenia z Polski, będzie przebywał w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców.

* * *

Włochy nie wpuściły kolejnych statków z imigrantami

Włochy odmówiły przyjęcia dwóch statków organizacji pozarządowych pływających pod banderą Holandii. Na pokładzie są imigranci z Afryki.

Minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini powiedział, że Włochy nie przyjmą już nielegalnych imigrantów.

Podczas gdy Aquarius płynie do Hiszpanii, dwa inne statki pod holenderską banderą odbiły od brzegów Libii. Wiedzą, że Włochy nie chcą być dłużej wspólnikiem biznesu nielegalnej imigracji, dlatego muszą szukać portów innych niż włoskie – napisał Salvini na Twitterze.

Aquarius to pierwszy statek z imigrantami, jakiemu Włochy odmówiły przyjęcia w zeszłym tygodniu. Przyjecie migrantów z Aquariusa zaoferowała hiszpańska Walencja.

Przybicie Aquariusa do Hiszpanii szef włoskiego MSW skomentował tak:

Po raz pierwszy statek z Libii, który wybierał się do Włoch trafił do innego kraju: to znak, że coś się zmienia, że nie jesteśmy dłużej wycieraczką Europy.

Salvini poinformował dziś, że włoskie statki będą stacjonować bliżej brzegów i nie będą więcej wypływać po imigrantów.

* * *

Papież o dialogu z islamem

Papież Franciszek spotkał się w Watykanie z biskupami Gambii, Sierra Leone i Liberii.

Przedstawiciele afrykańskich episkopatów mówili papieżowi o nasilających się atakach islamistów w krajach Afryki Zachodniej. Relacjonowali, że dżihadyści atakują kolejne kraje.

Przywódca katolików zachęcał biskupów, by nie dali się zdominować logice strachu i nie tracili nadziei. Zaznaczał, że cały czas trzeba prowadzić dialog z umiarkowanymi muzułmanami.

Powiedział też, że wraz z muzułmańskim uniwersytetem al-Azhar w Egipcie przygotowuje dokument o współpracy i dialogu międzyreligijnym, który może przyczynić się do budowania pokoju i braterstwa między chrześcijanami i muzułmanami na świecie.

* * *

Masowe aresztowania w Chinach

Niemal połowa mieszkańców jednej z wsi w prowincji Xinjiang jest przetrzymywana w tzw. obozach politycznej reedukacji.

Anonimowy urzędnik zrelacjonował sytuację rozgłośni Radio Free Asia.

Policja w wiosce Yengisheher zatrzymała prawie wszystkich dorosłych mężczyzn i umieściła w obozach. Rozkazy obejmują przede wszystkim osoby urodzone między 1980 i 1990 rokiem. Urzędnik stwierdził, że w wiosce zostali tylko starsi ludzie i dzieci.

Jest to część szeroko zakrojonych działań przeciwko muzułmańskiej mniejszości w komunistycznych Chinach. Władze lokalne w prowincji Xinjiang otrzymały rozkazy aresztowania wyznaczonej liczby osób każdego miesiąca. W rezultacie ogromna liczba Ujgurów i Kazachów została stłoczona w przepełnionych obozach reedukacji, gdzie panuje głód, osadzeni są pozbawiani snu, zmuszani do łamania swoich zwyczajów i poddawani torturom.

Cześć urzędników próbuje się opierać rozkazom prześladowania Ujgurów, jednak wtedy sami zostają aresztowani. Radio Free Asia opisuje sprawę dwóch urzędników – regionalnego sekretarza partii oraz dyrektora archiwum, którzy zostali skazani na 11 lat więzienia po tym, jak stwierdzono, że nie wykonują gorliwie nakazu aresztowań Ujgurów i nie występują głośno przeciwko „ekstremizmowi” i „separatyzmowi”.

Oficjalnym powodem skazania urzędników było obejrzenie przez nich anglojęzycznego filmu dokumentalnego o masakrze na placu Tian’anmen.

* * *

Trump zachęca Orbana do ochrony granic

Prezydent USA Donald Trump rozmawiał telefonicznie z premierem Węgier Viktorem Orbanem w związku z przyjazdem na Węgry nowego ambasadora amerykańskiego.

Przedstawicielem USA na Węgrzech będzie David Cornstein.

Jak przekazał minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó, obaj przywódcy podkreślali znaczenie ochrony granic. Według szefa węgierskiej dyplomacji amerykański prezydent zachęcał prezydenta Węgier, by pilnie strzegł swojej południowej granicy.

Orban zapewnił, że Węgry będą kontynuować dotychczasową politykę migracyjną i obronią granice.

Rząd Orbana od czasu wyboru Trumpa utrzymuje dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Krótko po wyborach w USA minister Szijjártó stwierdził, że za czasów Obamy współpraca polityczna była wyraźnie chłodna i niewyważona i zadeklarował chęć budowania ze Stanami Zjednoczonymi współpracy opartej na wzajemnym szacunku, dużo bardziej wyważonej i skuteczniejszej

* * *