Serwis informacyjny

Od stycznia wzrośnie składka ZUS płacona przez przedsiębiorców

Rząd przyjął założenia do projektu budżetu na przyszły rok. Zapisano w nim, że prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyniesie 4765 zł. Od tej wartości wylicza się wysokość składek ZUS.

W sumie w przyszłym roku państwo będzie zabierać przedsiębiorcom około 1320 złotych z tytułu składek. To wzrost o prawie 100 złotych w porównaniu z rokiem obecnym.

Od 2019 roku wchodzi nowa możliwość rozliczania się z ZUS, czyli niższa składka uzależniona od przychodu.

Będzie ona dotyczyć tylko najmniejszych firm, których roczny przychód nie przekroczy 63 tysięcy złotych. W praktyce na tej zmianie może skorzystać mniej niż 10 procent przedsiębiorców.

* * *

Unia Europejska przyjęła niekorzystną dla polskich przedsiębiorców dyrektywę

Nowe prawo o pracownikach delegowanych ogranicza okres czas delegowania pracowników do 12 miesięcy. Po tym czasie pracownik będzie podlegał prawu państwa przyjmującego m.in. odprowadzanie składek w tym państwie. Dla polskich przedsiębiorstw oznacza to poważne podwyższenie kosztów. Nowe prawo wejdzie w życie w 2020 roku.

Przeciwne dyrektywie były Polska i Węgry.

We wspólnej deklaracji przedstawiciele dwóch krajów stwierdzili, że dyrektywa nie będzie chronić pracowników, ale będzie narzędziem protekcjonizmu.

Z całym prawdopodobieństwem doprowadzi ona do utraty znaczenia instytucji delegowania pracowników i będzie wysoce szkodliwa dla konkurencyjności Unii jako całości – napisano w oświadczeniu.

Polska i Węgry uważają, że dyrektywa szczególnie uderzy w małe przedsiębiorstwa.

* * *

Ukraina rozszerzyła sankcje na Rosję

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony nałożyła sankcje na kolejne 30 firm i 14 osób fizycznych, które m.in. brały udział w organizacji wyborów na okupowanym przez Rosję Krymie.

Na liście jest m.in. Centralna Komisja Wyborcza Federacji Rosyjskiej, komisja wyborcza Krymu oraz partie: Jedna Rosja, LDPR Władimira Żyrinowskiego, Rodina i Komunistyczna Partia FR.

Kijów dołączył też do sankcji, które dwa tygodnie temu USA nałożyły na rosyjskie firmy zaangażowane w cyberataki na inne państwa.

W sumie Ukraina objęła już sankcjami ponad 1700 osób oraz blisko 800 firm i instytucji rosyjskich.

* * *

USA rozpoczęły w mediach społecznościowych kampanię przeciwko budowie Nord Stream 2

Amerykańskie ambasady w Brukseli, Monachium i Sztokholmie umieściły na swoich kontach twitterowych grafikę z napisem ,,Rosja próbuje dzielić Europę. Nie pozwólmy jej na to. Nie wspierajcie Nord Stream 2”.

Ponadto ambasada napisała: Dlaczego USA jest przeciw NordStream2? Ponieważ podkopuje on europejskie cele dywersyfikacji źródeł energii.

Pod koniec maja Departament Stanu USA dopuścił możliwość nałożenia sankcji na firmy współpracujące przy Nord Stream 2.

* * * * *