Serwis informacyjny

UE i Chiny przeciw USA

Wczoraj odbył się szczyt Chiny-Unia Europejska w Pekinie, w którym brali udział szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i premier ChRL Li Keqiang.

Obie strony złożyły oferty wzajemnego dostępu do rynku. We wspólnym oświadczeniu uznano negocjacje w sprawie dwustronnej umowy inwestycyjnej za najwyższy priorytet i stwierdzono, że umowa jest „kluczowym projektem na rzecz stworzenia i utrzymania otwartego, przewidywalnego, uczciwego i przejrzystego środowiska biznesowego dla inwestorów”.

Chiny i UE zadeklarowały wsparcie dla otwartej gospodarki światowej oraz sprzeciw wobec protekcjonizmu i unilateralizmu handlowego. Zapowiedziały też współpracę w reformowaniu Światowej Organizacji Handlu.

Potrzebujemy nowych reguł w obszarach dotacji przemysłowych, własności intelektualnej i wymuszonych transferów technologii, redukcji kosztów handlu, jak również nowego podejścia do rozwoju i efektywniejszych metod rozwiązywania sporów – powiedział na konferencji prasowej przewodniczący Tusk.

* * *

Chiny skarżą USA do Światowej Organizacji Handlu

Do Światowej Organizacji Handlu wpłynęła skarga Chin przeciwko Stanom Zjednoczonym po tym, jak Donald Trump zagroził wprowadzeniem dodatkowych ceł na chińskie towary o wartości 200 miliardów dolarów.

Lista produktów, na które Stany mogą nałożyć cła, opublikowana została przez amerykańską administrację 10 lipca. Miałyby wejść w życie we wrześniu. Chiński resort handlu odpowiedział na to stwierdzeniem, że Chiny nie chcą konfliktu, ale są gotowe bronić swoich interesów, a konflikt handlowy ze Stanami Zjednoczonymi nazwał „największą wojną handlową w historii”. Zapowiedział też odwet, w którym użyte zostaną „narzędzia jakościowe i ilościowe”.

* * *

USA skarżą UE, Kanadę, Chiny, Meksyk i Turcję do Światowej Organizacji Handlu za cła odwetowe

Stany Zjednoczone wniosły pięć skarg do Światowej Organizacji Handlu przeciwko Kanadzie, Chinom, Unii Europejskiej, Meksykowi i Turcji w odpowiedzi na cła, które te kraje i grupy nałożyły na Stany Zjednoczone. Cła te były reakcją państw na opłaty celne nałożone przez Stany na towary o wartości ponad 24 mld dolarów.

Przedstawiciel handlowy USA Robert Lighthizer powiedział w poniedziałkowym oświadczeniu, że ostatnie cła nałożone przez Stany Zjednoczone na stal i aluminium są „uzasadnione umowami międzynarodowymi”, ale środki odwetowe z innych krajów w odpowiedzi nie są.

* * *

Unia Europejska podpisała umowę handlową z Japonią

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz premier Japonii Shinzo Abe podpisali we wtorek w Tokio porozumienie o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską i Japonią.

Prawie wszystkie cła między Unią i Japonią zostaną zniesione. Usunięte będą też bariery regulacyjne, na przykład w branży samochodowej. Według szacunków Komisji Europejskiej dzięki umowie sprzedaż produktów z Unii do Japonii może wzrosnąć o 20 mld euro rocznie.

Po podpisaniu umowy, podczas konferencji prasowej, Donald Tusk powiedział, że umowa jest zawierana w czasie, gdy niektórzy podważają porządek międzynarodowy:

Wysyłamy jasne przesłanie, że wspólnie sprzeciwiamy się protekcjonizmowi. UE i Japonia pozostaną otwarte na współpracę.

* * *

Rosjanka oskarżona o szpiegostwo w USA

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych poinformował o aresztowaniu 29-letniej Rosjanki pod zarzutem szpiegostwa.

Amerykanie poinformowali, że Maria Butina nawiązywała kontakty z obywatelami amerykańskimi i infiltrowała partie polityczne.

Butina przez dwa lata pracowała dla rosyjskiego urzędnika rządowego wysokiej rangi. Do USA wyjechała na podstawie wizy studenckiej. Do czasu przesłuchania będzie przebywać w areszcie tymczasowym.

* * *

Kościoły w Pekinie inwigilowane przez komunistycznych urzędników

Jak podaje ChinaAid, władze Pekinu nakazały na początku lipca urzędnikom we wszystkich dzielnicach, by przeprowadzili dokładne śledztwo w sprawie kościołów.

Biuro ds. etyki, religii i spraw zagranicznych w pekińskiej dzielnicy wydało 4 lipca zarządzenie, nakazujące lokalnym urzędom nawiązanie kontaktu z kościołami w okolicy. Urzędnicy mogą również współpracować z policją w celu pełnego zrozumienia sytuacji poszczególnych kościołów.

W notce do urzędników napisano:

Aby jeszcze bardziej usprawnić zarządzanie sferą chrześcijańską, (…) dokładnie zbadajcie miejsca, w których zbierają się chrześcijanie. (…) Dochodzenie ma obejmować miejsce, osoby za nie odpowiedzialne, powiązane organizacje chrześcijańskie, a także ustalenie mechanizm funkcjonowania. (…) Wypełnione kwestionariusze prosimy o przesłanie do Biura ds. etyki i religii do 19 lipca 2018 r.

Władze wymagają od urzędników wypełnienia formularza, zatytułowanego „Kwestionariusz dotyczący miejsc spotkań chrześcijan”. W dokumencie należy podać szczegółowe informacje na temat kościołów, w tym: adresy miejsc spotkań, nazwiska właścicieli tych budynków, nazwiska pastorów i misjonarzy czy wiek członków.

Członek jednego z kościołów powiedział:

Kontrola rządu jest coraz ostrzejsza. Przygotowują się do dalszego tłumienia przez odnawianie kontaktów i zbieranie informacji. To dopiero początek.

* * *

Muzułmanie chińscy wyłapywani na lotniskach

Jak podaje ChinaAid, pracownicy lotnisk w komunistycznych Chinach w ramach ataków na islam od miesięcy wyłapują i przesłuchują muzułmanów należących do mniejszości etnicznych.

Mechanizm polega na dokładnym sprawdzaniu paszportów osób podróżujących. Gdy ochrona lotniska odkryje, że dana osoba jest muzułmaninem z Xinjiangu, zabiera ją do osobnego pokoju i nagrywa przesłuchanie. Anonimowy obywatel Kazachstanu tak opisał swoje doświadczenia:

Podróżowałem z Seulu do Shenzhen. Ochrona zaprowadziła mnie do osobnego pokoju po sprawdzeniu mojego kazachskiego paszportu i odkryciu, że urodziłem się w Xinjiangu. Zapytał mnie, kiedy wyemigrowałem do Kazachstanu i jakich mam krewnych w Xinjiangu, kazał podać ich nazwiska. Przesłuchanie było bardzo szczegółowe. Inspektorzy następnie powiadomili policję, aby zweryfikować moją tożsamość.

Następnie policjanci umieścili go w innej celi z monitoringiem i pozwolili funkcjonariuszom z Xinjiangu go przesłuchać.

Pytali o członków rodziny, dlaczego wyjechałem do Kazachstanu, czy mój dom w Kazachstanie jest kupiony czy wynajmowany, co chcę robić w Chinach, ile mam pieniędzy, co chcę kupić

Inny obywatel Kazachstanu powiedział ChinaAid, że policja na Międzynarodowym Lotnisku w Pekinie przesłuchiwała go przez siedem godzin i chcieli wywieźć go do Xinjiangu. Gdy odmówił, policja wypuściła go, jednak po nawiązaniu kontaktu z siostrą dowiedział się, że policja była w jej domu i wypytywała o niego. Grozili, że jeśli nie wróci do Xinjiangu, jego siostra będzie aresztowana. Niedługo potem został aresztowany i przesłuchiwany przez kolejne pięć dni, a następnie trafił do „politycznego centrum szkoleniowego” gdzie kazano mu czytać materiały o eliminowaniu ekstremistycznych religii.

Amanjiang został zwolniony 12 kwietnia po interwencji kazachskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

* * * * *