Przeczytasz tekst w ok. 4 min.

Unia Europejska, Rosja i Chiny są wrogami Stanów Zjednoczonych – stwierdził prezydent USA Donald Trump w wywiadzie dla CBS News.

Trump został zapytany, kto jest obecnie największym wrogiem USA.

Myślę, że mamy wielu wrogów. Myślę, że Unia Europejska jest wrogiem ze względu na to, co robi nam w sferze handlu. Nie pomyślelibyście tak o Unii Europejskiej, ale ona jest wrogiem. Rosja jest wrogiem w pewnych aspektach. Chiny są wrogiem ekonomicznie, z pewnością są wrogiem. Ale to nie znaczy, że są źli. To tylko oznacza, że są konkurencją.

Szanuję przywódców tych krajów. Jednak w kwestii handlu mocno nas wykorzystali, ponadto wiele tych krajów jest w NATO i nie płaciły swoich rachunków.

Właśnie skończyła się konferencja prasowa prezydenta USA Donalda Trumpa i prezydenta Rosji Władimira Putina.

Prezydent Trump stwierdził, że otwarty, głęboki dialog przebiegł bardzo dobrze.

Stwierdził, że relacje między dwoma karami nigdy nie były gorsze, jednak wierzy, że zmieniło się to w ostatnich czterech godzinach.

Powiedział, że konstruktywny dialog między Rosją i USA daje szansę na zbudowanie pokoju i stabilności na świecie. Mówił też o współpracy w Syrii, która pozwoliła uchronić życie setek tysięcy ludzi. Obaj przywódcy stwierdzili, że pracują nad bezpieczeństwem Izraela.

Prezydenci podkreślili wysiłki na rzecz rozbrojenia nuklearnego Korei Północnej.

Trump podkreślał, że Rosja nie mieszała się w jego kampanię wyborczą, a podobne zarzuty są zmyślone.

Trump zapytany o nazwanie Putina wrogiem, rywalem, stwierdził, że nazwał go konkurentem. Zapewnił, że w sprawie gazu USA będą skutecznie konkurować z Rosją.

* * *

W piątek państwa członkowskie ONZ uzgodniły plan przyjęcia Światowego Paktu ws. Migracji.

Będzie to pierwsze globalne uzgodnienie dotyczące postępowania z migrantami. Paktu nie zaakceptowały Stany Zjednoczone. Swój sprzeciw wyraziły też Węgry i Czechy.

W pakcie ustalono zasady koordynacji i ukierunkowaniu ruchów migracyjnych.

Pakt zakłada, m.in. skoordynowane zbieranie informacji o migracjach, zwiększenie dostępności i elastyczności szlaków migracyjnych, zapobieganie przemytowi ludzi, skoordynowane zarządzanie granicami, wzmocnienie ochrony konsularnej migrantów, zapewnienie migrantom dostępu do podstawowych usług, eliminowanie wszelkich przejawów dyskryminacji, promowanie szybszych transferów pieniężnych i sprzyjanie finansowemu włączeniu migrantów w społeczeństwo, ustanowienie mechanizmów przenoszenia praw do ubezpieczeń społecznych i zasiłków.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres apelował o uznanie migracji za „pozytywny, globalny fenomen” i stwierdził, że pakt migracyjny jest znaczącym sukcesem.

Specjalna Przedstawiciel Sekretarza Generalnego ONZ ds. migracji Louise Arbour powiedziała, że negatywne nazewnictwo, jak na przykład „nielegalni migranci”, uwłacza ludzkiej godności. Zaproponowała, by nazywać ich „nieregularnymi migrantami” i nie kryminalizować.

Pakt jest niewiążący. Formalnie ma być przyjęty podczas konferencji w Maroku w grudniu tego roku.

Przeciwne globalnemu paktowi są Stany Zjednoczone, które już w grudniu 2017 roku wycofały się z rozmów.

Krytycznie wypowiadają się też Węgry i Czechy.

Minister Spraw Zagranicznych Węgier Peter Szijjarto, zapowiedział, że Węgry prawdopodobnie nie zaakceptują paktu. Budapeszt uważa, że globalne uzgodnienia spowodują wymuszanie na niektórych krajach przyjmowania imigrantów.

Minister stwierdził, że pakt jest „kompletnie sprzeczny ze zdrowym rozsądkiem, interesami Węgier” i „w absurdalny sposób chce stymulować procesy migracyjne”.

Ostateczną decyzję Węgry ogłoszą jeszcze w tym tygodniu.

MSZ Czech oświadczyło:

Republika Czeska wielokrotnie podkreślała, że tekst (Paktu) musi w sposób wystarczający rozwiązywać problemy nielegalnej migracji, szczególnie kwestie powrotu uchodźców do ich krajów pochodzenia, walki z przemytnikami (ludzi) i problemy, które do nielegalnej migracji prowadzą. Rząd Republiki Czeskiej nie może i nie będzie wyrażać zgody na nielegalną migrację.

* * *

Podkomisja smoleńska oskarża Rosję o utrudnianie śledztwa

Rzeczniczka Podkomisji Marta Palonek powiedziała w poniedziałek:

Odmowa przez Rosję zgody na rekonstrukcję wraku Tu-154M ma wszelkie cechy utrudniania śledztwa ws. przyczyn katastrofy smoleńskiej.

W komunikacie wydanym przez Podkomisję napisano, że Rosja, mimo upomnień Rady Europy, wciąż nie oddała wraku samolotu Tu-154M, urządzeń nawigacyjnych i czarnych skrzynek, które przetrzymuje bezprawnie. Rosja odmówiła dokonania rekonstrukcji zaleconej przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego.

* * *

G7 wzywa Putina do „rozliczenia się ze swej roli” w zestrzeleniu samolotu nad Donbasem

Szefowie MSZ państw G7 nakazali stronie rosyjskiej, by „w pełni współpracowała przy ustalaniu prawdy i dochodzeniu sprawiedliwości”.

W oświadczeniu wystosowanym przez ministrów w przeddzień rocznicy zestrzelenia samolotu pasażerskiego linii Malaysia Airlines czytamy, że ustalenia zespołu śledczych dotyczące udziału Rosji w katastrofie są „przekonujące, znaczące i głęboko niepokojące”.

Grupa G7 przypomina, że rezolucja nr 2166 Rady Bezpieczeństwa ONZ wymaga, aby wszystkie państwa w pełni współpracowały w związku z podejmowanymi wysiłkami zmierzającymi do ustalenia odpowiedzialności – napisano w oświadczeniu.

Międzynarodowy zespół śledczych stwierdził, że pocisk rakietowy Buk, którym zestrzelono samolot, należał do 53. rosyjskiej brygady przeciwlotniczej.

* * *

Putin zadowolony po mundialu w Rosji

Podczas uroczystości kończących Mistrzostwa Świata w piłce nożnej prezydent Rosji wyraził radość, że mity i uprzedzenia dotyczące Rosji zostały zniszczone:

Jesteśmy wdzięczni za miliony miłych słów o Rosji i naszym narodzie, wypowiedzianych przez gości. Cieszymy się, że podobały im się nasza gościnność i otwartość, przyroda, kultura oraz tradycje naszego wielkiego kraju. Cieszymy się, że wszyscy widzieli to na własne oczy i że mity oraz uprzedzenia zostały zniszczone. (…) Obmyślimy koniecznie dla kibiców, którzy pokochali Rosję maksymalnie komfortowy program wizowy. Zapewnimy im możliwość kontynuacji poznawania naszego kraju – zapowiedział Putin.

Szacuje się, że podczas mundialu Moskwę odwiedziło około trzech milionów osób.

* * *

Zamieszki we Francji z okazji finału Mistrzostw Świata

Świętowanie wygranej Francji w Mistrzostwach Świata w piłce nożnej przerodziło się na ulicach Paryża w zamieszki z udziałem kibiców i policji.

W okolicach Pól Elizejskich dochodziło do plądrowania sklepów i niszczenia samochodów. Chuligani rzucali w policję kamieniami, butelkami i płytami chodnikowymi. Policja w odpowiedzi użyła gazu łzawiącego.

Jeden z policjantów został ranny w wyniku wybuchu petardy.

Zamieszki miały miejsce nie tylko w Paryżu, ale także w wielu innych miastach, m.in.: w Lyonie, Nicei czy Tulonie.

* * *

Imigrantów do Europy przywożą luksusowe jachty

15 lipca włoska straż przybrzeżna zatrzymała i eskortowała do portu Augusta podejrzany luksusowy jacht, którym, jak się okazało, podróżowało 69 nielegalnych imigrantów. Statek pięć dni wcześniej wypłynął z portu w Stambule.

Jacht został zatrzymany, ponieważ płynął w nocy bez oświetlenia i trzymał się z daleka od zamieszkałych części lądu.

Migranci zostali umieszczeni w obozie dla uchodźców. Jak powiedzieli policji, każdy z nich za dostanie się do Europy zapłacił ok. 5 tys. euro.

Kierujący jachtem Gruzin i Estończyk zostali przewiezieni do sycylijskiego aresztu.

* * * * *