Serwis informacyjny

Trump spotkał się z Kimem

Dziś, po godzinie trzeciej naszego czasu, odbyło się spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.

Obaj przywódcy odbyli blisko czterdziestominutową rozmowę w cztery oczy.

Po rozmowie podpisali wspólną deklarację, w której zapisano, że oba kraje zobowiązują się do ustanowienia nowych stosunków między USA a KRLD i połączą swoje wysiłki na rzecz zbudowania trwałego i stabilnego systemu pokojowego na Półwyspie Koreańskim.

Korea Północna zobowiązała się do podjęcia działań zmierzających do całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Oba państwa zobowiązały się również się do wydobycia i natychmiastowego odesłania do kraju szczątków osób zaginionych w czasie wojny koreańskiej.

Stany Zjednoczone i KRLD będą w najwcześniejszym możliwym terminie prowadzić dalsze negocjacje pod przewodnictwem amerykańskiego sekretarza stanu, Mike’a Pompeo, i odpowiedniego urzędnika wysokiego szczebla w KRLD.

Po zakończeniu szczytu prezydent Trump spotkał się z dziennikarzami.

Oświadczył, że po podpisaniu wspólnej deklaracji Kim Dzong Un zadeklarował, że zniszczy ważny poligon tekstów rakietowych.

Trump oświadczył, że sankcje przeciwko Korei Północnej pozostają w mocy, ale na razie wstrzymał plany nałożenia nowych. Powiedział też, że póki co nie wycofuje amerykańskich sił zbrojnych z Półwyspu Koreańskiego, ale zawiesza wspólne manewry z Koreą Południową.

Prezydent USA mówił również, że rozmawiał z komunistycznym przywódcą o prawach człowieka, wolności religijnej i porwanych Japończykach i zapowiedział dalsze rozmowy w tych kwestiach. Zapowiedział też, że zaprosi Kima do Białego Domu.

* * *

Iran wciąga Polskę w konflikt z USA

Ambasador Iranu w Polsce Ramin Mehman Parast zaapelował, by polski rząd stanął przeciwko Stanom Zjednoczonym.

Podczas konferencji prasowej w Warszawie ambasador powiedział:

Gdybyśmy byli przekonani, że bezpośrednie negocjacje z Amerykanami mają jakikolwiek sens, to byśmy je podjęli. Ale widzimy, że bez względu na to, co się ze Stanami Zjednoczonymi wynegocjuje, to nie można im ufać. Od Polski jako od niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ oczekujemy, że będzie skłaniać Stany Zjednoczone do przestrzegania i egzekwowania postanowień ONZ.

Poparliśmy kandydaturę Polski jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa i pogratulowaliśmy polskim władzom wyboru. Oczekujemy, że Polska będzie stała na straży światowego porządku, który wyznacza Rada Bezpieczeństwa i sama ONZ. Chodzi o to, aby Polska nie stawała po stronie Stanów Zjednoczonych, które otwarcie łamią ten ład.

* * *

Awaria państwowych systemów informatycznych

Dziś rano miała miejsce awaria Systemu Rejestrów Państwowych. Z tego powodu niedostępne były serwisy internetowe Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, Profil Zaufany, ePUAP, oraz obywatel.gov.pl.

Z pomocą tych systemów obsługiwane są sprawy takie jak zgłoszenie narodzin dziecka, zarejestrowanie samochodu czy zgłoszenie kradzieży dowodu osobistego, oraz uzyskiwanie różnych dokumentów i odpisów. Awaria systemów spowodowała, że załatwienie różnych spraw było niemożliwe nie tylko przez Internet, ale także w urzędach. Ministerstwo Cyfryzacji przeprasza za utrudnienia.

Po południu udało się usunąć awarię. Nie podano czym była spowodowana.

* * *

Na zlecenie Rosjan próbował skłócić Ukraińców i Polaków

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała w Kamieńcu Podolskim Ukraińca, który rozprowadzał w miejscach publicznych ulotki z treściami antypolskimi. Na ulotkach podpisywał ukraińskich nacjonalistów i nawoływał do agresji wobec Polaków mieszkających na Ukrainie.

Mężczyzna został zwerbowany przez FSB podczas pobytu w Rosji. Został członkiem rosyjskiej organizacji pod nazwą Narodowy Ruch Wyzwoleńczy.

Zatrzymany również na portalach społecznościowych rozpowszechniał materiały popierające rosyjski atak na Ukrainę.

* * *

Rosja pomoże komunistycznym Chinom rozbudować elektrownie jądrowe

Chiny i Rosja podpisały cztery umowy o współpracy w sferze energetyki jądrowej.

Rosjanie wesprą Chiny w budowie czterech bloków energetycznych w elektrowniach w Xudabao i Tianwan. Trzecia umowa mówi o dostawie wyposażenia, paliwa i usług dla pilotażowego reaktora prędkiego CFR-600.

Na mocy czwartej umowy Rosatom dostarczy wyposażenie dla generatorów zasilających urządzenia w chińskim programie kosmicznym.

Dyrektor generalny Rosatomu, Alexey Likhachov, stwierdził, że w trakcie długotrwałej współpracy z partnerami chińskimi osiągnięto bezprecedensowy poziom zaufania.

* * *

Niemiecki sąd wypuścił zabójcę na wolność

Ahmet R., imigrant z Afganistanu, w zeszłym roku pobił przypadkowego przechodnia. Chciał w ten sposób zaimponować swoim kolegom. Jednym z ciosów powalił zaatakowanego Thomasa K. na ziemię, co doprowadziło do złamania czaszki.

Napastnik świętował później ze znajomymi, jego ofiara zmarła następnego dnia w szpitalu.

Sprawę rozpatrywał sąd dla nieletnich. Prokurator domagał się niezwykle łagodnego wyroku dwóch lat i ośmiu miesięcy więzienia. Sędzia Ulrike Grave-Herkenrath była jeszcze łagodniejsza i wydała wyrok w zawieszeniu, stwierdzając, że więzienie może wpłynąć na skazanego demoralizująco.

Ahmet R. ma odpracować 10 godzin prac społecznych tygodniowo i brać udział w treningu radzenia sobie z agresją. Ponadto ma poddawać się kontrolom na obecność narkotyków we krwi.

Sędzia tak mówiła podczas uzasadniania wyroku:

Być może istnieją oczekiwania, że sprawca powinien cierpieć, jak cierpią poszkodowani, ale nie jest to główny cel postępowania karnego.

Dodała, że karze „powinna przyświecać idea edukacyjna”.

* * * * *