Serwis informacyjny

SERWIS 2018-06-11 poniedziałek

Stany Zjednoczone nie poparły ostatecznego komunikatu ze szczytu państw G7

Prezydent USA Donald Trump opuścił szczyt G7 w Kanadzie przed jego zakończeniem i nakazał delegacji amerykańskiej, by nie podpisywać komunikatu końcowego. Wcześniej podkreślał nierównowagę w handlu międzynarodowym i domagał się zniesienia ceł na amerykańskie produkty. Szczególnie podkreślał wysokie cła na amerykańskie produkty w Kanadzie.

Na Twitterze Trump skrytykował dwulicowe zachowanie premiera Kanady.

Premier Kanady Justin Trudeau był potulny i łagodny podczas naszych spotkań w ramach G7, a gdy tylko wyjechałem, zaraz powiedział, że cła na stal i aluminium, które zostały nałożone przez USA, ‚mają w sobie coś obraźliwego’ i że nie wycofa się z ceł odwetowych. To bardzo nieuczciwe i słabe.

Biuro prasowe rządu Kanady napisało:

Premier Trudeau nie powiedział podczas konferencji prasowej kończącej szczyt G7 niczego, czego by wcześniej nie poruszył w rozmowie z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Trudeau na konferencji prasowej powiedział, że przywódcy państw G7 porozumieli się w sprawie ramowej umowy o handlu i w wielu innych kwestiach.

W końcowym komunikacie napisano także o gotowości nałożenia dodatkowych sankcji na Rosję.

W piątek, przed rozpoczęciem szczytu G7, Donald Trump powiedział, że Rosja powinna uczestniczyć w spotkaniu. Rosja została wykluczona z G8 po zajęciu Krymu.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w niedzielę w Pekinie:

Jeśli chodzi o powrót Rosji do „ósemki”, to my jej nie opuszczaliśmy. To koledzy w swoim czasie odmówili, ze znanych względów, przyjeżdżania do Rosji.

Proszę bardzo, z przyjemnością zobaczymy wszystkich u nas w Moskwie.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła „wspólną opinię G7″, że „Rosja będzie mogła wrócić do grupy, tylko jeżeli osiągnięty zostanie wyraźny postęp w stosunkach z Ukrainą”.

Prezydent Donald Trump podczas konferencji prasowej na zakończenie szczytu, obarczył swojego poprzednika, Baracka Obamę, odpowiedzialnością za zajęcie Krymu przez Rosję: „Obama może mówić, co chce, ale to on pozwolił Rosji zająć Krym. Trzeba zapytać prezydenta Obamę, dlaczego to zrobił.” – oświadczył Prezydent Trump i zarzucił Obamie, że ten pozwolił Rosji zainwestować znaczące środki na Krymie, np. w bazę łodzi podwodnych.

* * *

Stany Zjednoczone nakładają kolejne sankcje na Rosję

Departament Skarbu nałożył sankcje na trzy rosyjskie firmy: Digital Security, Instytut Naukowy Kvant oraz Divetechnoservices, oraz na trzy osoby powiązane z ostatnią z tych firm. Objęte sankcjami podmioty miały się przyczynić do w cyberataków na amerykańskie instytucje.

– Obciążone dziś sankcjami jednostki bezpośrednio przyczyniły się do zdolności cybernetycznych Rosji, dzięki współpracy z FSB. Tym samym zagroziły bezpieczeństwu Stanów Zjednoczonych i naszych sojuszników – podał w oświadczeniu sekretarz skarbu USA, Steven T. Mnuchin.

* * *

Prezydent Turcji ogłasza wojnę religijną

Recep Tayyip Erdogan odpowiedział na zapowiedzi kanclerza Austrii o deportacji radykalnych imamów finansowanych z zagranicy i zamknięciu kilku meczetów.

Zapowiedzi te ostro skrytykował prezydent Turcji podczas spotkania z wyborcami:

Działania podjęte przez kanclerza Austrii to krok wciągający świat w nową wojnę między Krzyżowcami i Półksiężycem. […] Ogłaszają, że chcą wygnać z Austrii naszych duchownych. Naprawdę myślicie, że pozostaniemy bezczynni, gdy robicie coś takiego? To przecież oznacza, że i my będziemy zmuszeni coś przedsięwziąć – powiedział Erdogan.

* * *

Włochy nie chcą statków z imigrantami

Zamykamy porty – oświadczył Minister Spraw Wewnętrznych Włoch Matteo Salvini odnosząc się do statków z nielegalnymi imigrantami z Afryki, które stoją na wodach w pobliżu Libii i czekają na pozwolenie wpłynięcie do włoskich portów.

Włochy przestały schylać głowę i być posłuszne. Tym razem jest ktoś, kto mówi „nie” – dodał Salvini.

W niedzielę Włosi odmówili przyjęcia statku z ponad 600 imigrantami na pokładzie. Statek „Aquarius” należy do pozarządowej organizacji SOS Mediterranee, migrantom towarzyszy personel Lekarzy bez Granic. Statek znajduje się w pobliżu Malty.

Wczoraj na Facebooku nowy szef MSW Włoch oświadczył:

Od dzisiaj Włochy nie będą handlować ludźmi i nielegalną imigracją. Malta nie przyjmuje nikogo. Francja wypycha ludzi na granicę, Hiszpania broni swojej granicy przy pomocy broni.

Na Twitterze dodał:

Moim celem jest zagwarantowanie spokojnego życia młodym ludziom w Afryce i naszym dzieciom we Włoszech.

Premier Włoch Giuseppe Conte powiedział wczoraj, że zwrócił się do szefa rządu Malty Josepha Muscata z prośbą o to, by „wziął na siebie przynajmniej udzielenie pomocy humanitarnej” osobom potrzebującym ze statku „Aquarius”.

Muscat, choć rozumie sytuację, nie zapewnił żadnej operacji, nawet humanitarnej. Po raz kolejny potwierdza się brak gotowości Malty, a zatem Europy, do interwencji i wzięcia na siebie odpowiedzialności w obliczu kryzysowej sytuacji – stwierdził szef włoskiego rządu.

Dziś przyjęcie migrantów zaoferowała Hiszpania. Statek ma zawinąć do portu w Walencji.

* * *

Rada hiszpańskiego miasta Walencja podjęła antyizraelską uchwałę

Radni trzeciego co do wielkości hiszpańskiego miasta uchwalili, że Walencja jest „strefą wolną od izraelskiego apartheidu”.

Uchwała powstała z inicjatywy lewicowej partii Podemos. Jej przywódca Iglesias Turrión powiedział:

Musimy bardziej stanowczo postępować wobec nielegalnego kraju, jakim jest Izrael – powiedział w wywiadzie telewizyjnym Iglesias Turrión.

* * * * *