Przeczytasz tekst w ok. 4 min.

SERWIS 2018-06-13 środa

Prezydent Andrzej Duda przedstawił propozycje pytań jakie miałyby się pojawić w referendum dotyczącym zmian w konstytucji, które prezydent chciałby przeprowadzić 10-11 listopada.

Pytań jest aż piętnaście. Andrzej Duda chciałby zapytać Polaków m.in. czy chcą do konstytucji wpisać gwarancję członkostwa Polski w Unii Europejskiej i w NATO, szczególną ochronę rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego, ochronę pracy czy też podział terytorialny kraju na województwa, powiaty i gminy.

Prezydent proponuje także wzmocnienie kompetencji prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi.

* * *

W Turcji uruchomiono Gazociąg Transanatolijski. Jest to część Południowego Korytarza Gazowego biegnącego z Azerbejdżanu, przez Gruzję i Turcję do Grecji. Projekt posłuży zmniejszeniu zależności Turcji i Europy od dostaw z Rosji.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan mówił na ceremonii otwarcia, że projekt ten jest energetycznym jedwabnym szlakiem, który zapewni bezpieczeństwo energetyczne i zwiększy dobrobyt ludzi mieszkających na jego trasie.

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew stwierdził, że Korytarz Południowy jest nowym formatem współpracy w Eurazji i stanowi „zwycięstwo braterstwa azersko-tureckiego”.

Projekt jest wspierany przez Unię Europejską i USA.

Od przyszłego roku po połączeniu z Gazociągiem Transadriatyckim ma transportować do 16 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie, z tego sześć do Turcji, a dziesięć do Europy.

* * *

Norwegia chce więcej amerykańskich żołnierzy

Rząd Norwegii poprosi USA o zwiększenie liczby marines stacjonujących w tym kraju.

W tej chwili w Norwegii stacjonuje 330 marines. Planowo mają opuścić kraj przed końcem roku.

Władze w Oslo chcą poprosić Waszyngton o przysłanie 700 marines w przyszłym roku. Mieliby stacjonować w pobliżu granicy z Rosją. Ponadto Amerykanie chcą zbudować infrastrukturę dla amerykańskich myśliwców w pobliżu stolicy Norwegii.

* * *

MSZ Ukrainy przekazało Międzynarodowemu Trybunałowi Sprawiedliwości ONZ memorandum w sprawie łamania przez Rosję konwencji o walce z finansowaniem terroryzmu oraz konwencji o likwidacji dyskryminacji rasowej.

Minister Pawło Klimkin napisał wczoraj na Twitterze:

Federacja Rosyjska otrzyma od nas swoisty „prezent” w MTS ONZ. Waży on około 90 kg i składa się z 17 500 stron tekstu zawartego w 29 tomach. Składamy memorandum w sprawie finansowania terroryzmu i dyskryminacji rasowej.

Prezydent Petro Poroszenko podkreślał kłamstwa Moskwy:

Urzędnicy w Federacji Rosyjskiej otwarcie kłamią, że nie werbowali terrorystów, którzy przeprowadzili wybuchy w Odessie, Charkowie i Kijowie. Kłamią, że nie wypierają Ukraińców i Tatarów krymskich z Krymu, dyskryminując ich w warunkach okupacji.

Data przekazania memorandum jest symboliczna. 12 czerwca Rosjanie obchodzą Dzień Rosji.

* * *

Chiny chcą złagodzenia sankcji na Koreę Północną

Wczoraj, po rozmowach prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą komunistycznej Korei Północnej Kim Dzong Unem, rzecznik MSZ Chin Geng Shuang powiedział, że Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna rozważyć złagodzenie sankcji nałożonych na Pjongjang.

Geng stwierdził, że sankcje Rady Bezpieczeństwa ONZ zostały tak zaprojektowane, aby można je było dostosowywać lub zawieszać w zależności od działań Korei Północnej.

Zniesienia sankcji chce również Rosja. MSZ Sergiej Ławrow apelował o to podczas wizyty w stolicy komunistycznej Korei w maju.

Donald Trump, po wczorajszym spotkaniu z Kim Dzong Unem, wykluczył natychmiastowe zniesienie sankcji. Stwierdził, że może się to stać kiedy będzie pewne, że Północna Korea pozbyła się broni atomowej.

* * *

Komunistyczny koncern na krawędzi upadku

Cena akcji ZTE koncernu telekomunikacyjnego komunistycznych Chin spadła dziś o blisko czterdzieści procent na giełdzie w Hong Kongu.

Była to pierwsza sesja od blisko dwóch miesięcy, w której notowano akcje ZTE. Od kwietnia handel akcjami koncernu był zawieszony po tym, jak Stany Zjednoczone nałożyły na spółkę sankcje i zabroniły amerykańskim firmom sprzedaży podzespołów elektronicznych chińskiemu koncernowi. ZTE było zmuszone przerwać produkcję, ponieważ jest całkowicie uzależnione od importu części amerykańskich.

Sankcje zostały nałożone po tym, jak chińska firma nielegalnie dostarczyła sprzęt telekomunikacyjny Iranowi i Korei Północnej. ZTE od dłuższego czasu jest też podejrzewane o szpiegostwo na rzecz komunistycznych Chin.

Kilka dni temu ogłoszono, że Departament Handlu USA porozumiał się z chińską firmą i wycofa zakaz. ZTE ma zapłacić karę, wymienić zarząd i dopuścić kontrolerów, którzy będą na bieżąco badać zgodność działań ZTE z amerykańskim prawem eksportowym.

Jednak losy porozumienia nie są przesądzone. Amerykańscy senatorzy dodali do projektu ustawy określającej budżet Departamentu Obrony zapis anulujący porozumienie. Przeciwni ratowaniu ZTE są zarówno Republikanie jak i Demokraci.

Senatorzy uważają, że prezydent Trump nie będzie chciał wetować tej ustawy. Wprowadzenie jej w obecnym kształcie oznaczałoby utrzymanie zakazu handlu z ZTE, co dla tej komunistycznej firmy oznacza praktycznie koniec działalności.

* * *

Japonia przeciwko projektowi komunistycznych Chin

Premier Japonii Shinzo Abe ogłosił plan utworzenia funduszu, z którego finansowane będą inwestycje infrastrukturalne w regionie Indii i Pacyfiku. Fundusz będzie dysponował kwota pięćdziesięciu miliardów dolarów. Środki będą wydane w najbliższych trzech latach.

Inwestycje w infrastrukturę są częścią strategii wzmacniania współpracy w rejonie Indii i Pacyfiku i przeciwstawienia się coraz groźniejszej pozycji komunistycznych Chin.

Abe zapowiedział również, że Japonia jest gotowa rozszerzyć pomoc gospodarczą na Koreę Północną, jeżeli ta ostatecznie rozwiąże sprawy denuklearyzacji, programu rakiet balistycznych oraz porywania obywateli Japonii.

* * *

Trump powstrzymał Sorosa

George Soros w wywiadzie dla dziennika „Washington Post” wyznał, że wszystkie jego plany kończą się porażkami od czasu wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA.

Wszystko co mogło pójść źle, poszło źle – stwierdził miliarder.

Ostatnim fiskiem była przegrana wspieranych przez Sorosa kandydatów do organów wymiaru sprawiedliwości w Kalifornii. Miliarder stwierdził, że w Kalifornii zderzył się ze ścianą.

Jednak zapowiada dalsze działania:

Im większe zagrożenie, tym bardziej jestem zaangażowany w walkę z nim.

Soros jest silnie zaangażowany w sprawy polityczne na całym świecie. Wspiera lewacką wizję świata. Promuje aborcję, depopulację, eugenikę, multikulturalizm i ideologię gender. Przeznacza miliony dolarów między innymi na tzw. Marsze Kobiet w różnych krajach oraz na organizacje aborcyjne.

W 2003 roku stwierdził, że usunięcie Georga Busha z fotela prezydenta USA jest „głównym zadaniem jego życia”. W kampanię Hillary Clinton w 2016 roku zainwestował według różnych źródeł od 9 do 25 milionów dolarów.

* * * * *