Serwis informacyjny

Poznaliśmy termin spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa z dyktatorem komunistycznej Korei Północnej Kim Dzong Unem. Odbędzie się ono 12 czerwca w Singapurze.

Donald Trump poinformował o tym wczoraj na Twitterze.

Będziemy się obaj starali, aby był to szczególny moment dla Światowego Pokoju! – zaznaczył amerykański prezydent.

 

* * *

Pięciu przywódców Państwa Islamskiego zostało schwytanych , poinformował prezydent Stanów Zjednoczonych.

Właśnie schwytano pięciu Najbardziej Poszukiwanych przywódców ISIS.

Zatrzymani to czterej Irakijczycy i jeden Syryjczyk, którzy działali we wschodniej Syrii. Wśród zatrzymanych nie ma głównego przywódcy Państwa Islamskiego, Aby Bakra Al-Bagdadiego.

* * *

Orban liczy na Polskę

Wczoraj parlament Węgier wybrał ponownie Viktora Orbana na premiera.

Lider partii Fidesz podkreślił w przemówieniu wiodącą rolę Polski w regionie.:

Liczymy na Europę Środkową, która pod względem rozwoju i kultury stanowi jedność. Chcemy ją budować i połączyć ze sobą. Zarówno drogą, koleją, jak i w powietrzu. Popieramy decydującą rolę Polski i razem z Polską chcemy założyć podwaliny pod wielką i gospodarczo silną Europe Środkową – powiedział Viktor Orban.

Orban podkreślał, że Węgry chcą silnej Europy, ale Unia musi zrezygnować z koszmarnych snów dotyczących federalnej Unii Europejskiej i funkcjonować jako sojusz wolnych narodów.

Premier Węgier uważa, że czas liberalnej demokracji się kończy:

Zastępujemy tonącą liberalną demokrację XXI-wieczną demokracją chrześcijańską, która gwarantuje godność ludzką, wolność i bezpieczeństwo, chroni równość płci, tradycyjny model rodziny, powstrzymuje antysemityzm, chroni naszą kulturę chrześcijańską i daje naszemu narodowi szansę przetrwania i prosperowania.

* * *

Niemcy zdradzają Ukrainę

Niemiecki dziennik postuluje oddanie Ukrainy Putinowi. W internetowym serwisie dziennika „Der Spiegel” ukazał się artykuł omawiający stosunki niemiecko-rosyjskie.

Autorzy stwierdzają, że Zachód powinien zgodzić się na istnienie rosyjskiej strefy wpływów w Europie Wschodniej.

Putin chce, aby Zachód w końcu zaakceptował, że Moskwa uznaje poprzednie państwa Związku Radzieckiego – za wyjątkiem krajów bałtyckich – jako część rosyjskiej sfery interesów, w której Kreml żąda głosu. (…) Niemcy oczywiście nie mogą zaoferować takiego oficjalnego uznania, ale de facto lepiej byłoby uwzględnić te interesy. Los Ukrainy pokazuje, że dla Zachodu nie ma sensu kontynuowanie nalegania na jego zasady, gdy nie może ich bronić przed pozbawioną skrupułów Rosją. Berlin potrzebuje podejścia Realpolitik, jeśli chodzi o Moskwę – napisał „Der Spiegel”.

Równolegle, kanclerz Niemiec kwestionuje rolę Stanów Zjednoczonych w Europie.

Wczoraj Angela Merkel stwierdziła, że Europa nie może już polegać na tym, iż Stany Zjednoczone będą jej chronić.

Czasy, kiedy mogliśmy po prostu polegać na tym, że Stany Zjednoczone nas ochronią, już minęły. Europa musi wziąć swój los we własne ręce, to nasze wyzwanie na przyszłość – powiedziała kanclerz Niemiec w Akwizgranie, podczas uroczystości odznaczenia Emmanuela Macrona nagrodą Karola Wielkiego za zasługi dla integracji europejskiej.

* * *

DNA Polaków jest wysyłane do Chin

Jak podaje Najwyższa Izba Kontroli w opublikowanym w czwartek raporcie, laboratoria badające nasz materiał genetyczny nie spełniają wymogów dotyczących ochrony wrażliwych danych pacjentów. Materiał genetyczny Polaków jest wywożony na badania, m.in. do Chin.

Zdaniem NIK brak regulacji i nadzoru nad obszarem genetyki powoduje wysokie ryzyko pomyłek i niewystarczającą ochronę danych genetycznych.

W raporcie napisano, m.in.:

Laboratoria tylko dwóch z sześciu kontrolowanych podmiotów leczniczych opracowały, wdrożyły i stosowały kompletne procedury w zakresie czynności laboratoryjnej genetyki medycznej wymagane standardami jakości.”

Dr Ewa Świątkowska, wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych w rozmowie z portalem zdrowie.abc.com.pl powiedziała, że rynek badań genetycznych w Polsce nie jest uregulowany. Tylko laboratoria medyczne zarejestrowane w Krajowej Izbie Diagnostów Laboratoryjnych podlegają uregulowaniom ustawy o diagnostyce laboratoryjnej.

Czasem badania wykonują także laboratoria, które działają jako spółki prawa handlowego. Wtedy zdarza się, że próbki pobrane od pacjentów z Polski są wywożone zagranicę np.: do laboratoriów w Chinach. (…) To powinno być zakazane. Jako państwo nie powinniśmy się na to zgodzić, bo nasz materiał genetyczny jest cenną informacją dla firm farmaceutycznych. Na jego podstawie można prognozować pewne ryzyka chorób – mówi dr Świątkowska.

* * *

215 milionów chrześcijan na całym świecie doświadcza prześladowań

Takie dane podał działający w Waszyngtonie Instytut ds. Religii i Demokracji. Dlatego też ustawodawcy amerykańscy rozpoczynają działania mające na celu otoczenie większą ochroną ofiary przemocy na tle religijnym.

Instytut ds. Religii i Demokracji jest amerykańskim think-tankiem promującym chrześcijańskie wartości w polityce. W czwartek zorganizował w amerykańskim Senacie spotkanie, którego tematem były prześladowania chrześcijan.

Chelsen Vicari, dyrektor ds. akcji ewangelizacyjnych, powiedziała w CBN News:

Celem naszego Globalnego Chrześcijańskiego Szczytu o Prześladowaniach jest zaszczepienie amerykańskim chrześcijanom i kościołom troski o chrześcijan prześladowanych za granicą

Amerykański ambasador ds. międzynarodowej wolności religijnej Sam Brownback powiedział, że Biały Dom wspiera walkę z prześladowaniami chrześcijan.

Administracja Trumpa bardzo wspiera pracę, którą wykonujemy – powiedział. – Często zdarza się, że administracja Trumpa podnosi tę kwestię podczas spotkań z przywódcami innych państw.

Emerytowany kongresmen Frank Wolf stwierdził: – Dzięki administracji Donalda Trumpa i Mike’a Pence’a okazywane jest wsparcie dla prześladowanych na Bliskim Wschodzie.

* * * * *