Serwis informacyjny

PiS wprowadzi nowy podatek od paliwa!

Sejm rozpoczął prace nad rządowym projektem ustawy wprowadzającej podatek w wysokości 10 groszy za litr benzyny i oleju napędowego.

Dochody z nowego podatku mają być przekazywane do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Będą przeznaczone na walkę ze smogiem, promowanie paliw alternatywnych i elektrycznych samochodów.

Według wstępnych szacunków za pomocą nowego podatku władze zabiorą Polakom około 2 miliardów złotych rocznie.

* * *

Trzech więźniów Korei Północnej wraca do USA. Rodzina dziękuje Bogu

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo opuścił wczoraj Koreę Północną z trzema amerykańskimi więźniami, którzy zostali zwolnieni przed zbliżającym się spotkaniem Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem. Północnokoreański dyktator powiedział, że przyjął sugestie USA i udzielił amnestii trzem więźniom.

Prezydent USA napisał wczoraj na Twitterze:

Miło mi poinformować, że Sekretarz Stanu Mike Pompeo jest w drodze powrotnej z trzema wspaniałymi mężczyznami, na spotkanie których wszyscy tak bardzo czekają. Wydają się być w dobrym zdrowiu. Również dobre spotkanie z Kim Dzong Unem. Data i miejsce ustalone.

Dziś rano wypuszczeni więźniowie wylądowali w Stanach Zjednoczonych, gdzie powitał ich osobiście prezydent Donald Trump.

Dwóch z przetrzymywanych mężczyzn, Tony Kim i Kim Hak-Song, zostali aresztowani w 2017 r. Oskarżono ich o „wrogie działania” wobec Korei Północnej podczas pracy na północnokoreańskim uniwersytecie. Trzeci, Kim Dong Chul, trafił do więzienia w 2015 r. Był oskarżony o szpiegowanie na rzecz Korei Południowej.

Rodzina Tony’ego Kima w oświadczeniu wydanym w środę napisała:

Jesteśmy bardzo wdzięczni za uwolnienie naszego męża i ojca, Tony’ego Kima, i pozostałych dwóch amerykańskich więźniów. Chcemy podziękować wszystkim, którzy pracowali i przyczynili się do jego powrotu do domu. Chcemy również podziękować prezydentowi za zaangażowanie się bezpośrednio w sprawę Korei Północnej. Przede wszystkim dziękujemy Bogu za bezpieczny powrót Tony’ego.

* * *

Izrael kontra Iran

Siły zbrojne Izraela poinformowały o zniszczeniu irańskich obiektów wojskowych w Syrii w odwecie za nocny atak irański na Wzgórza Golan.

Irańskie elitarne siły Al-Kuds ostatniej nocy wystrzeliły z terytorium syryjskiego kilkadziesiąt rakiet w kierunku baz izraelskich na Wzgórzach Golan.

Według armii Izraela wszystkie rakiety, które przekroczyły granicę zostały zestrzelone przez systemy obronne Izraela.

W odpowiedzi na irański atak Izrael ostrzelał magazyny broni, centra logistyczne, ośrodki wywiadu i stanowiska obserwacyjne Iranu rozmieszczone na terenie Syrii. Zniszczył też kilka stanowisk syryjskiej obrony przeciwlotniczej, która próbowała zestrzelić izraelskie samoloty.

Jak powiedział minister obrony Awigdor Lieberman Izrael zaatakował „prawie całą irańską infrastrukturę w Syrii”.

Nie wolno im zapominać, że jeśli u nas spadnie deszcz, u nich będzie powódź. Nie pozwolimy Iranowi wykorzystywać Syrii jako bazy, z której będą nas atakować – ostrzegał izraelski minister.

Przedstawiciel syryjskiej armii potwierdził, że izraelskie rakiety trafiły w stanowiska obrony przeciwlotniczej, stacje radarowe i magazyn broni.

Było to najpoważniejsze starcie militarne Izraela i Iranu od wojny Jom Kippur w 1973 roku.

Waszyngton potępił dziś prowokacyjny atak Iranu:

Stany Zjednoczone potępiają prowokacyjne ataki rakietowe reżimu irańskiego (przeprowadzone) z Syrii i wymierzone w izraelskich obywateli i silnie wspierają prawo Izraela do działania we własnej obronie – napisano w oświadczeniu Białego Domu.

Według Amerykanów wojska irańskie „ponoszą pełną odpowiedzialność za swoje lekkomyślne działania”.

Również Wielka Brytania potępiła atak Iranu na Wzgórza Golan.

Brytyjski Minister spraw zagranicznych Boris Johnson wezwał Teheran do „powstrzymania się od dalszych działań, które doprowadziłyby tylko do powiększenia niestabilności w regionie”.

Zaapelował także do Rosji, aby wykorzystała swój wpływ na siły w Syrii i skłoniła je do zaprzestania destabilizujących działań.

Wczoraj wieczorem premier Izraela, Benjamin Netanjahu, po spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem powiedział, że Rosja nie będzie ograniczać działań militarnych Izraela w Syrii. Wcześniej Netanjahu wziął udział w rosyjskiej paradzie wojskowej z okazji tzw. Dnia Zwycięstwa.

* * *

Merkel: Zrobimy wszystko, by utrzymać umowę z Iranem

Będziemy respektować umowę i zrobimy wszystko, by Iran trzymał się swoich zobowiązań zawartych w porozumieniu nuklearnym – powiedziała kanclerz Niemiec.

Merkel podkreśliła, że Iran wypełnia postanowienia porozumienia i stwierdziła, że decyzję amerykańskiego prezydenta o wycofaniu się z umowy z Iranem przyjęła ze smutkiem i niepokojem.

Niemiecka Izba Przemysłu i Handlu ocenia, że decyzja Stanów Zjednoczonych może poważnie zaszkodzić niemieckiej gospodarce.

Irański generał Hosejn Salami, zastępca dowódcy Gwardii Rewolucyjnej stwierdził, że po decyzji Trumpa państwa europejskie nie będą w stanie utrzymać porozumienia nuklearnego z Iranem.

Biały Dom zapowiedział wczoraj wprowadzenie silnych sankcji na Iran.

Rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders oświadczyła:

Będziemy nadal wywierać na nich maksymalną presję, ogromne sankcje… Wszystkie sankcje, które obowiązywały przed zawarciem umowy, są już gotowe i przygotowujemy się do wprowadzenia dodatkowych sankcji, które mogą pojawić się już w przyszłym tygodniu.

Sankcje mają objąć m.in. sektor naftowy, lotniczy i metalurgiczny.

* * * * *