Polski Gaz System i ukraiński Ukrtransgaz podpisali umowę o współpracy. Oba przedsiębiorstwa zrealizują połączenie gazowe Polska – Ukraina. – Umowa obejmuje współpracę operatorów w zakresie prowadzenia dalszych prac w projekcie obejmujących projektowanie i budowę połączenia – powiedział rzecznik polskiego operatora Tomasz Pietrasieński.

Połączenie gazowe Polska – Ukraina zakłada budowę nowego gazociągu pomiędzy węzłem Hermanowice po polskiej stronie oraz węzłem Bliche Volytsia po stronie ukraińskiej. Nowe połączenie pozwoli na zwiększenie możliwości przesyłu gazu ziemnego z Polski na Ukrainę maksymalnie do 5 mld m sześc. rocznie już od 2020 roku, po ukończeniu rozbudowy krajowego systemu przesyłowego w Polsce.

Jak podkreśla operator, połączenie gazowe Polska – Ukraina jest ważne ze względu na plany stworzenia możliwości przesyłu gazu z wykorzystaniem krajowego systemu przesyłowego z planowanej Bramy Północnej, na który składa się tzw. korytarz norweski oraz terminal LNG w Świnoujściu w kierunku Europy Wschodniej.