Flaga RPA

Biali farmerzy z Republiki Południowej Afryki apelują do Donalda Trumpa o pozwolenie na emigrację do USA.

Petycja wzywa przywódcę USA do „podjęcia kroków niezbędnych do zainicjowania ratunkowego planu migracyjnego umożliwiającego białym przybycie do Stanów Zjednoczonych”

Jest to reakcja na przyjęcie ustawy wywłaszczeniowej.

We wtorek parlament RPA przyjął ustawę o wywłaszczeniu ziemi. Biali farmerzy mają zostać pozbawieni swojej własności bez odszkodowań.

Nowy prezydent Cyril Ramaphosa zapowiadał wcześniej, że przekazanie ziemi czarnym farmerom jest priorytetem.

Ustawa została zgłoszona przez lewacką partię Bojownicy o Wolność Gospodarczą.
Musimy sprawić, że nasz lud odzyska godność bez rekompensat dla kryminalistów, którzy skradli nasze ziemie – powiedział lider partii Julius Malema.

Wprowadzenie ustawy będzie wymagało zmiany konstytucji. Komisja konstytucyjna ma dokonać przeglądu ustawy zasadniczej do końca sierpnia.

Twórcy petycji do Donalda Trumpa podkreślają, że w RPA wzrasta liczba zabójstw i napaści na białych farmerów. Uważają, że w połączeniu z kampanią wywłaszczania białych sytuacja doprowadzi do ludobójstwa białych w południowej Afryce. Petycja została podpisana przez ponad 10 tysięcy osób.

Podobny apel o pozwolenie mieszkańcom RPA na osiedlanie się w Unii Europejskiej skierowano do przewodniczącego KE Jeana-Claude’a Junckera, kanclerz Niemiec Angeli Merkel i brytyjskiej premier Theresy May.