SERWIS INFORMACYJNY, 4 lutego 2019 r.

Udostępnij
Przeczytasz tekst w ok. 4 min.

Polska uznała Juana Guaido za prezydenta Wenezueli

Decyzję w ślad za innymi krajami Unii Europejskiej ogłosił w Brukseli Jacek Czaputowicz.

Wcześniej Guaido uznały m.in.: Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Portugalia, Szwecja, Niemcy, Austria, Litwa i Łotwa.

Partia Ruch 11 Listopada apelowała do polskiego rządu o uznanie Juana Guaido za prawowitego prezydenta już niemal dwa tygodnie temu, jednak polskie władze czekały na stanowisko Unii Europejskiej.

Wczoraj minął termin ultimatum, jakie kilka krajów postawiło komunistycznemu dyktatorowi Nicolasowi Maduro. Zapowiedziały, że jeśli do tego czasu Maduro nie rozpisze nowych wyborów prezydenckich, to uznają władzę Guaido.

Nie wszystkie kraje Unii zgodziły się uznać władzę tymczasowego prezydenta. Włochy nie poparły ani Guaido ani Maduro.

Stany Zjednoczone ciągle zachęcają Wenezuelczyków do obalenia Nicolasa Maduro.

Wiceprezydent Mike Pence wezwał w piatek do działania na wiecu na Florydzie, którą zamieszkuje wiele osób pochodzących z Wenezueli.

– To nie jest czas na dialog. To czas na działanie. Nadszedł czas, by zakończyć dyktaturę Maduro raz na zawsze powiedział Pence.

Prezydent USA Donald Trump w wywiadzie dla CBS News stwierdził, że możliwe jest wysłanie wojsk amerykańskich do Wenezueli.

Tymczasem Maduro poprosił o pomoc papieża Franciszka.

W wywiadzie dla włoskiej stacji telewizyjnej SkyTg24 poinformował, że wysłał do papieża list z prośbą o pomoc w dialogu.

Powiedział:

– Wysłałem list do papieża Franciszka pisząc, że jestem na służbie sprawie Chrystusa. W tym duchu poprosiłem o pomoc w procesie ułatwienia i wzmocnienia dialogu.

* * *

Papież jednoczy świat w Zjednoczonych Emiratach

Papież Franciszek wyruszył wczoraj w podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

To pierwsza wizyta papieża na Półwyspie Arabskim w historii relacji katolicyzmu z islamem.

Hasło papieskiej podróży to: “Uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju”.

Dziś papież spotkał się z Muzułmańską Radą Starszych.

– To jest grupa, która przygotowała papieską wizytę. Chcieliby oni, aby liderzy wszystkich religii wspólnie pomyśleli, w jaki sposób zaprowadzić pokój pomiędzy nimi w skali światowej – powiedział w piątek Podsekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Religijnego abp Felix Anthony Machado.

Po spotkaniu z Muzułmańską Radą Starszych rozpoczęło się spotkanie międzyreligijne pod hasłem “Braterstwo ludzkie”.

W wielkim meczecie szejka Zajeda papież mówił o przemocy motywowanej religijnie.

Stwierdził, że Bóg nie patrzy na rodzinę ludzką spojrzeniem preferencji, która wyklucza, ale ze spojrzeniem życzliwości, która integruje.

–  Zatem w imię Boga Stwórcy trzeba bez wahania potępić wszelką formę przemocy, ponieważ poważną profanacją Imienia Boga jest używanie Go do usprawiedliwienia nienawiści i przemocy wobec brata. Nie ma przemocy, która może być uzasadniona religijnie – oświadczył przywódca katolików.

Podkreślił, że przybywa do islamskiego pokoju jako brat.

– W osiemsetną rocznicę spotkania Franciszka z Asyżu i sułtana Malika al-Kamila z zadowoleniem przyjąłem możliwość przybycia tutaj jako człowiek wierzący, spragniony pokoju, jako brat, który szuka pokoju z braćmi. Pragnienie pokoju, promowanie pokoju, bycie narzędziami pokoju. Po to tutaj jesteśmy – powiedział papież Franciszek.

* * *

Protesty w Serbii

W sobotę odbył się kolejny protest przeciwko prezydentowi Serbii Aleksandrowi Vuciciowi. W stolicy kraju, Belgradzie, zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy osób.

Domagali się ustąpienia prezydenta Vucicia, zakończenia nadużyć rządzącej Serbskiej Partii Postępowej i uczciwych wyborów.

Chcą też uczciwego zbadania ataków na dziennikarzy i polityków.

Protestujący zatrzymali się przed siedzibą prezydenta, gdzie zostawili pudełka z listami, w których opisali swoje powody, dla których protestują. Ponadto obkleili  taśmą wejście do budynku rządowej telewizji.

Przed protestem kilkuset profesorów, artystów i innych osób publicznych podpisało list otwarty z poparciem dla protestujących.

Demonstracje organizowane są już po raz dziesiąty, ale po raz pierwszy protest odbył się także w Kosowie. W mieście Mitrovica, które jest podzielone między Serbów i Albańczyków.

Pierwszy protest został zorganizowany po ataku na lidera partii Serbska Lewica Borko Stefanovicia. Stefanović został pobity w listopadzie zeszłego roku w Mitrovicy. Winą za atak obarczył prezydenta Vucicia.

* * * * *

Polska popiera USA w wycofaniu z Traktatu INF

MSZ wydał komunikat dotyczący wycofania Ameryki z Układy o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu.

„Popieramy decyzję Stanów Zjednoczonych o zawieszeniu zobowiązań wynikających z traktatu INF. Ta decyzja jest uzasadnioną odpowiedzią na długotrwałe łamanie traktatu przez Federację Rosyjską. Oczekujemy od Rosji powrotu do pełnej i weryfikowalnej zgodności z traktatem INF.”

USA ogłosiły wycofanie z Traktatu w piątek z powodu nieprzestrzegania go przez Rosję. Ta decyzja rozpoczęła półroczny proces wychodzenia z układu.

W odpowiedzi Rosja również zawiesiła udział w traktacie, którego i tak nie przestrzegała. Komunistyczne Chiny wyraziły sprzeciw wobec zerwania układu:

„Chiny sprzeciwiają się wycofaniu się USA (z INF) i nalegają, aby Stany Zjednoczone i Rosja właściwie rozstrzygnęły różnice na drodze konstruktywnego dialogu” – napisano w komunikacie chińskiego MSZ.

* * *

Polski minister chce w Europie rakiet atomowych USA

Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Der Spiegel” opowiedział się za rozmieszczeniem amerykańskich rakiet z głowicami nuklearnymi w Europie.

– W naszym europejskim interesie jest, aby amerykańskie wojska i rakiety nuklearne stacjonowały na kontynencie powiedział szef polskiego MSZ.

Nie wykluczył, że rakiety mogłyby być rozmieszczone w Polsce: 

 Wcale sobie tego nie życzymy, ale wszystko zależy od tego, jak Rosja zachowa się w przyszłości, czy będzie kontynuować agresywną politykę zbrojeń – stwierdził i dodał, że „Rosja rozumie tylko język siły”.

* * *

Guaido zyskuje też kolejnych sojuszników w kraju. Poparł go kolejny wysokiej rangi wojskowy. Generał Francisco Yanez, szef planowania strategicznego sił powietrznych, ogłosił, że uznaje Juana Guaido za tymczasowego prezydenta i zaapelował do innych wojskowych, by porzucili komunistycznego dyktatora Nicolasa Maduro. Yanez jest pierwszym czynnym generałem, który poparł Guaido.

Armia oskarżyła generała o zdradę.

* * *

Guaido poparły już Stany Zjednoczone i prawie wszystkie kraje obu Ameryk, a ponadto Australia, Albania, Kosowo, Gruzja i Maroko.

Komunistycznego dyktatora Nicolasa Maduro poparły m.in. Rosja, Iran, Kuba, RPA, Turcja, Syria, Białoruś i Chiny.

Lider opozycji Juan Guaido próbuje przeciągnąć na swoją stronę Chiny, które zainwestowały w ostatnich latach w Wenezueli ponad 60 miliardów dolarów.

W wywiadzie dla „South China Morning Post” stwierdził, że jest gotowy rozpocząć dialog z Pekinem „tak szybko jak to możliwe”.

– Wsparcie Chin będzie bardzo ważne dla pobudzenia naszej ekonomii i przyszłego rozwoju. Biorąc pod uwagę ich konkurencyjność i rynek, Chiny są fundamentalnym globalnym graczem, z którym chcielibyśmy wznowić nasze relacje oparte na wzajemnym szacunku i współpracy – powiedział Guaido.

* * * * *