UWAGA! Do 24 maja edukacja domowa możliwa bez opinii poradni!

Udostępnij
Przeczytasz tekst w ok. 2 min.

Przez najbliższe trzy tygodnie zapisanie dziecka do trybu nauczania domowego zamiast państwowej szkoły będzie bardzo ułatwione. Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej z 29 kwietnia upraszcza tymczasowo tę procedurę. Do 24 maja, aby zarejestrować dziecko do edukacji domowej, nie będzie potrzebna opinia z poradni pedagogiczno-psychologicznej, co do tej pory było największą przeszkodą dla rodziców chcących uczyć dzieci w domu. Obecnie wystarczy zgoda rodziców i dyrektora szkoły.

„W związku z czasowym ograniczeniem pracy jednostek systemu oświaty nie stosuje się przepisów zobowiązujących do dołączenia do wniosku o wydanie zgody na realizację obowiązku szkolnego 2020/2021 poza szkołą opinii z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Możliwość ta dotyczy tylko wniosków o zgodę na edukację domową na rok szkolny 2020/2021. Należy je złożyć do 24 maja 2020, bo tylko do tego czasu obowiązują przepisy dotyczące działania jednostek oświaty w zmienionych warunkach organizacyjnych” – zamieścił w komentarzu do rozporządzenia minister edukacji narodowej, Dariusz Piontkowski. 

W Telewizji Idź Pod Prąd swoją opinią nt. tymczasowych udogodnień w rejestracji dzieci do edukacji domowej oraz doświadczeniami związanymi z tą formą nauki podzieliła się Anna Kopeć, pionierka domowego nauczania w Polsce, od 13 lat ucząca dzieci w domu: „Bez wymaganej opinii poradni procedura jest teraz bardzo uproszczona. Poradnie często nie wiedzą, czego ma dotyczyć taka opinia, zdobywanie jej trwało czasem nawet pół roku. Należy szybko działać, bo konieczna jest zgoda dyrektora [wybranej] szkoły, a jeśli on jej nie wyda – trzeba szukać następnej szkoły”.

  1. Najpierw trzeba znaleźć szkołę, do której dziecko może być zapisane i do niej zadzwonić.
  2. Należy złożyć do dyrektora podanie, że chcemy spełniać obowiązek szkolny poza szkołą. Do podania trzeba dołączyć zobowiązanie, że dziecko stawi się na egzamin kwalifikacyjny przynajmniej raz w roku oraz oświadczenie, że jesteśmy w stanie zapewnić dziecku warunki do nauki.

„Gdybyście musieli szukać innej szkoły dla Waszych dzieci – piszcie wtedy do nas i postaramy się Wam pomóc znaleźć szkoły, których dyrektorzy są przyjaźnie nastawieni do edukacji domowej. Zachęcamy Was do kontaktu – piszcie na kontakt@idzpodprad.pl” – dodał redaktor naczelny Telewizji Idź Pod Prąd, pastor Paweł Chojecki.

Więcej na ten temat w programie „UWAGA! Wielka szansa na ucieczkę z państwowej szkoły!”