W Pizie muzułmanie otrzymali zgodę na budowę meczetu… W okolicy słynnej Krzywej Wieży – podaje portal pch24.pl.Mieszakańcy miejscowości protestują przed powstaniem tej inwestycji. Rozpoczęli zbiórkę podpisów, mających ją zablokować. Problem jednak stanowią włodarze miejscowości – są nimi socjaldemokraci z Partii Demokratycznej.

Mimo zbiórki kilku tysięcy podpisów przez mieszkańców, rada miejska wydała już zgodę na budowę. Socjaldemokratyczny mer Pizy Marco Filippeschi podkreśla, iż w mieście mieszka ok. 3 tys. muzułmanów, którzy… zasługują na stworzenie godnych warunków do modlitwy. – Przez 20 lat muzułmanie z naszego miasta spotykali się w małym, ciasnym budynku w centrum. I przez te lata nikt nigdy nie protestował – cytuje wypowiedź Filippeschiego portal pch24.pl.

Część mieszkańców Pizy żąda w tej sprawie przeprowadzenia referendum. Władze jednak nie zgadzają się na takie posunięcie. Według nich zdenerwowałoby muzułmanów. Przewodniczący Związku Muzułmanów we Włoszech Izzedin Elzir oświadczył wprost: jeśli w kwestii budowy meczetu w Pizie dojdzie do referendum, „będzie ono miało charakter antykonstytucyjny i stanowić będzie zagrożenie dla wolności wyznania”. „Musimy bronić swoich praw. Kampania przeciwko nam opiera się jedynie na uprzedzeniach po wydarzeniach we Francji i Belgii” – dodał. 

Planowany meczet ma stanąć dokładnie 400 m od największej miejskiej atrakcji i przy okazji jednego z najsłynniejszych budynków na świecie. Krzywa Wieża wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, to w rzeczywistości dzwonnica katedralna, zbudowana w stylu romańskim. Rocznie to miejsce odwiedza ok. 10 mln turystów.