ZOBACZ PROGRAM IPP TV NA ŻYWO:
„Shen Yun znaczy 'piękno tańczących boskich istot’ – mówi sinolog Hanna Jazgarska – „Według tradycyjnych chińskich wierzeń ludzie byli kiedyś istotami boskimi i przybyli na ziemię ze specjalną misją”. „W spektaklu pojawiają się odniesienia do chińskiego folkloru, chińskiej mitologii, pokazywane są stroje poszczególnych grup etnicznych żyjących w Chinach. Oprócz tańca, mogliśmy posłuchać także dwu pieśni w języku chińskim. Jedna mówiła o tym, czym jest prawdziwe szczęście, druga o tym, skąd brać nadzieję. W obu zawarto nawiązania do nieba, Stworzyciela i do zbawienia”.
Hanna Jazgarska w programie mówiła też o tym, jak w chińskich znakach zachowały się nawiązania do prawd biblijnych m.in. o Stworzeniu, historii Adama i Ewy czy o Potopie.
„Książka 'Wieczność w ich sercach’ pokazuje, jak Bóg przygotował różne kultury do zrozumienia przesłania o darmowym zbawieniu dzięki jedynej, raz na zawsze złożonej na Krzyżu Golgoty ofierze Jezusa Chrystusa. Są tam też przykłady z obszaru Chin” – dodał pastor Paweł Chojecki.
„Jestem szczęśliwy, że Centrum Spotkania Kultur w Lublinie stanęło na wysokości zadania i umożliwiło mi niezwykłe spotkanie z kulturą chińską, tą oryginalną, prawdziwą, nie tą sfałszowaną komunizmem” – mówił Maciej Stadnicki – „Jestem zafascynowany kunsztem tanecznym na najwyższym światowym poziomie. […] Historie poruszające do głębi duszę ludzką”.
„Poruszyło mnie pokazanie podstawowych tęsknot człowieka – kontaktu z Bogiem, harmonii ze Stwórcą oraz chęci wyzwolenia z grzechu i braku moralności. To może być ciekawe szczególnie dla polskiego widza, dla którego kultura chińska może być obca. To pokazuje, jak wieczność zapisana jest w ludzkich sercach. Byłam również pozytywnie zaskoczona tym, że artyści jasno i wyraźnie pokazują zbrodnie komunistycznego reżimu w Chinach, który dziś prześladuje ludzi o innych poglądach niż KPCh. Shen Yun pokazuje zło komunizmu, ale również daje nadzieję. Nadzieję na wolność! – komentowała Kornelia Chojecka.
O wrażenia ze spektaklu zapytaliśmy też Adriana Dang Xuan, pracownika Centrum Spotkania Kultur w Lublinie:
„Bajka – przede wszystkim bajka. Nie mamy na co dzień okazji, żeby poznać prawdziwą, tradycyjną kulturę chińską. To było przepiękne przeżycie. […] Mój tata jest z Wietnamu, który graniczy z Chinami, więc też osobiście odczułem te klimaty. Spektakl bardzo mnie urzekł”.
Jak mówił Tomasz Kowalski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Falun Dafa:
„Zespół Shen Yun nie boi się mówić o tym, co dzieje się obecnie w Chinach. Zabiera nas w podróż przez 5 tys. lat chińskiej kultury – od starożytności po czasy współczesne. Zespół nie boi się poruszać kwestii łamania praw człowieka w Chinach. To jest mocny przekaz. […] Tytuł tegorocznych występów: „Chiny sprzed komunizmu”, jednoznacznie wskazuje, czego widz może się spodziewać”.
„Dziękujemy władzom miasta, że w Lublinie mógł się odbyć ten antykomunistyczny spektakl” – komentował pastor Paweł Chojecki, redaktor naczelny IPP TV – „Cieszymy się, bo tu trzeba odwagi!”.
Założony w Nowym Jorku zespół Shen Yun jest zwalczany przez komunistów. Wielu chińskich artystów, którzy tworzą tę grupę, uciekło przed prześladowaniem w ich własnym kraju.