Przeczytasz tekst w ok. 3 min.

Wyjątkowy zespół chińskiego tańca klasycznego Shen Yun zawitał do Lublina. Przez trzy dni artyści najwyższej światowej klasy wystawiają spektakl pt. „Chiny sprzed komunizmu”. Misją zespołu jest pokazanie w widowiskowej oprawie wizualnej dawnej kultury chińskiej oraz zwrócenie uwagi świata na zbrodnie rządzącego tam obecnie komunistycznego reżimu. Na ten niezwykły spektakl wybrała się także delegacja Telewizji Idź Pod Prąd. „Przesłanie utworów nawiązywało m.in. do nieba, Stworzyciela i do zbawienia” – relacjonowała sinolog Hanna Jazgarska. „Historie poruszające do głębi duszę ludzką” – komentował Maciej Stadnicki, a red. Kornelia Chojecka podkreślała, że Shen Yun „pokazuje zło komunizmu, ale również daje nadzieję na wolność”.

ZOBACZ PROGRAM IPP TV NA ŻYWO:

„Shen Yun znaczy 'piękno tańczących boskich istot’ – mówi sinolog Hanna Jazgarska – „Według tradycyjnych chińskich wierzeń ludzie byli kiedyś istotami boskimi i przybyli na ziemię ze specjalną misją”. „W spektaklu pojawiają się odniesienia do chińskiego folkloru, chińskiej mitologii, pokazywane są stroje poszczególnych grup etnicznych żyjących w Chinach. Oprócz tańca, mogliśmy posłuchać także dwu pieśni w języku chińskim. Jedna mówiła o tym, czym jest prawdziwe szczęście, druga o tym, skąd brać nadzieję. W obu zawarto nawiązania do nieba, Stworzyciela i do zbawienia”.

Hanna Jazgarska w programie mówiła też o tym, jak w chińskich znakach zachowały się nawiązania do prawd biblijnych m.in. o Stworzeniu, historii Adama i Ewy czy o Potopie.

„Książka 'Wieczność w ich sercach’ pokazuje, jak Bóg przygotował różne kultury do zrozumienia przesłania o darmowym zbawieniu dzięki jedynej, raz na zawsze złożonej na Krzyżu Golgoty ofierze Jezusa Chrystusa. Są tam też przykłady z obszaru Chin” – dodał pastor Paweł Chojecki.

„Jestem szczęśliwy, że Centrum Spotkania Kultur w Lublinie stanęło na wysokości zadania i umożliwiło mi niezwykłe spotkanie z kulturą chińską, tą oryginalną, prawdziwą, nie tą sfałszowaną komunizmem” – mówił Maciej Stadnicki – „Jestem zafascynowany kunsztem tanecznym na najwyższym światowym poziomie. […] Historie poruszające do głębi duszę ludzką”.

„Poruszyło mnie pokazanie podstawowych tęsknot człowieka – kontaktu z Bogiem, harmonii ze Stwórcą oraz chęci wyzwolenia z grzechu i braku moralności. To może być ciekawe szczególnie dla polskiego widza, dla którego kultura chińska może być obca. To pokazuje, jak wieczność zapisana jest w ludzkich sercach. Byłam również pozytywnie zaskoczona tym, że artyści jasno i wyraźnie pokazują zbrodnie komunistycznego reżimu w Chinach, który dziś prześladuje ludzi o innych poglądach niż KPCh. Shen Yun pokazuje zło komunizmu, ale również daje nadzieję. Nadzieję na wolność! – komentowała Kornelia Chojecka.

O wrażenia ze spektaklu zapytaliśmy też Adriana Dang Xuan, pracownika Centrum Spotkania Kultur w Lublinie:

„Bajka – przede wszystkim bajka. Nie mamy na co dzień okazji, żeby poznać prawdziwą, tradycyjną kulturę chińską. To było przepiękne przeżycie. […] Mój tata jest z Wietnamu, który graniczy z Chinami, więc też osobiście odczułem te klimaty. Spektakl bardzo mnie urzekł”.

Jak mówił Tomasz Kowalski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Falun Dafa:

„Zespół Shen Yun nie boi się mówić o tym, co dzieje się obecnie w Chinach. Zabiera nas w podróż przez 5 tys. lat chińskiej kultury – od starożytności po czasy współczesne. Zespół nie boi się poruszać kwestii łamania praw człowieka w Chinach. To jest mocny przekaz. […] Tytuł tegorocznych występów: „Chiny sprzed komunizmu”, jednoznacznie wskazuje, czego widz może się spodziewać”.

„Dziękujemy władzom miasta, że w Lublinie mógł się odbyć ten antykomunistyczny spektakl” – komentował pastor Paweł Chojecki, redaktor naczelny IPP TV – „Cieszymy się, bo tu trzeba odwagi!”.

Założony w Nowym Jorku zespół Shen Yun jest zwalczany przez komunistów. Wielu chińskich artystów, którzy tworzą tę grupę, uciekło przed prześladowaniem w ich własnym kraju.