Francuska prokuratura ustaliła tożsamość jednego z zamachowców, któzy wtargnęli do francuskiego kościoła w Normandii i zamordowali księdza i poważnie ranili zakonnicę.

To 19-letni Adel Kermiche. W ubiegłym roku dwukrotnie próbował dostać się do Syrii by dołączyć do Państwa Islamskiego. Za każdym razem był odsyłany do Francji.

 

 

Francuska prokuratura ustaliła tożsamość jednego z zamachowców, którzy wtargnęli do francuskiego kościoła w Normandii, zamordowali księdza i poważnie ranili zakonnicę.

To 19-letni Adel Kermiche. W ubiegłym roku dwukrotnie próbował dostać się do Syrii by dołączyć do Państwa Islamskiego. Za każdym razem był odsyłany do Francji. W maju zeszłego roku postawiono mu zarzut członkostwa w organizacji terrorystycznej i zamknięto w areszcie. W marcu tego roku areszt został zamieniony na areszt domowy. Kermiche musiał nosić elektroniczną bransoletkę. Pozwolono mu wychodzić z domu między 8:30 a 12:30. Msza podczas, której zamordował księdza zaczęła się o 9:00. Fakt, że zamachu na kościół dokonał monitorowany przez policję islamista w czasie stanu wyjątkowego dowodzi, że władze lewicowe państwowe Francji utraciły zdolność zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom – komentuje pastor Paweł Chojecki. Warto w tym momencie postawić sprawę dostępu do broni palnej do obrony osobistej, szczególnie dla chrześcijańskich duchownych, którzy stali się nowym celem ataków islamskich terrorystów na terenie UE.

___

Lider KOD – Mateusz Kijowski ostrzega przed… chrześcijaństwem, który według niego jest dużo bardziej niebezpieczne niż terroryzm islamski.

Kijowski, który był gościem radia TOK FM o chrześcijaństwie mówił tak: “Kiedy mówimy o terrorystach islamskich to wydaje mi się, że w Polsce tego nie rozumiemy. Jeżeli popatrzymy na liczbę ofiar terroryzmu islamskiego w Polsce i Europie i na liczbę terroryzmu chrześcijańskiego, czy innych wydarzeń, to okazuje się, że terroryzm islamski nie jest zagrożeniem. Medialnie to się dobrze sprzedaje. Gdybyśmy mieli zdefiniować, o co chodzi w tych zamachach, to chodzi o fundamentalizm, którego się boimy. Boimy się fundamentalizmu islamskiego, chrześcijańskiego, czy fundamentalizmu Erdogana, czy PiS-u” wyjaśniał lider KOD. O fałszywości porównywania chrześcijaństwa i islamu powiemy więcej w programie o 13:00.

___

W poniedziałek podczas pierwszego dnia Konwencji Demokratów w Filadelfii wygłoszono 61 przemówień.

Ani razu nie poruszono tematu Państwa Islamskiego. Widać politycy Demokratów uznają ten temat za nieistotny.

___

Odmienną postawą wykazał się Frank Henkel berliński senator ds. wewnętrznych (CDU), który po serii zamachów w Niemczech wezwał do „uczciwej debaty nad ekscesami przemocy, których dopuścili się uchodźcy”.

W oficjalnym oświadczeniu napisał: “Zwykła ludzka uczciwość wymaga, by jasno powiedzieć, że w Würzburgu, Reutlingen i Ansbachu doszło do ohydnych zbrodni, popełnionych przez uchodźców. Zbrodnie te zostały popełnione w najbardziej okrutny sposób, za pomocą siekier, maczet i materiałów wybuchowych. Nie łudźmy się: ściągnęliśmy sobie do kraju całkowicie zdziczałych ludzi, zdolnych do popełnienia najbardziej barbarzyńskich zbrodni, które wcześniej nie należały do naszej codzienności. Trzeba to jasno powiedzieć, bez tabu. Ta zwykła ludzka uczciwość wymaga także, byśmy ofensywnie podchodzili do tematu islamizmu. Inaczej polityka zostanie odebrana jako oderwana od rzeczywistości”. Według Henkela częstotliwość zamachów jest „nie do zniesienia”. “Jest całkowicie zrozumiałe, że wielu ludzi się boi. Musimy obchodzić się z tym strachem w sposób spokojny ale także uczciwy.” – podsumował berliński senator.

___

Wczoraj w Krakowie oficjalnie rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży.

Biorą w nich udział młodzi ludzie ze 187 państw świata. Na krakowskich błoniach msza inaugurująca to wydarzenie zgromadziła ok 200 tys. ludzi. To dużo mniej niż się spodziewano. Przed inauguracją mówiono nawet o 500 tysiącach. Obecni byli kardynałowie i biskupi z całego świata, w tym delegacja patriarchatu moskiewskiego. Dzisiaj o 16:00 do Krakowa ma przylecieć papież Franciszek. Ok. Godziny 17:00 na Wawelu, spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Głównym wydarzeniem ŚDM będzie uroczystość z udziałem papieża w Campusie Misericordiae w Brzegach. Szacuje się, że w tym wydarzeniu będzie uczestniczyć prawie 2 mln ludzi.

Bezpieczeństwa uczestników pilnują funkcjonariusze wszystkich służb mundurowych w naszym kraju, a więc wojsko, Straż Graniczna, straż pożarna oraz agencje takie jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu ale też Interpol i Europol. Łącznie aż 38 tysięcy osób. Żandarmeria Wojskowa otrzymała na ten czas uprawnienia takie jak policja. Do 1 sierpnia obowiązuje zakaz noszenia broni i przenoszenia jej w stanie rozładowanym na terenie województw małopolskiego i śląskiego.

___

Na wczorajszym spotkaniu wicepremierów Rosji i Turcji poruszono kwestię budowy gazociągu Turkish Stream.

Po tym, jak Turcja przeprosiła Rosję za zestrzelenie samolotu wojskowego Su-24, Kreml wyraził chęć resetu stosunków z Ankarą i odnowienia rozmów dotyczących budowy gazociągu. Turkish Stream ma zastąpić projekt South Stream, który został zarzucony z powodu niezgodności z trzecim pakietem energetycznym Unii Europejskiej. Nowy gazociąg miałby biec z Rosji przez Morze Czarne do europejskiej części Turcji. Byłaby to kolejna droga dostaw rosyjskiego gazu do Europy.

___

Niemieckie władze planują stworzenie ochotniczych jednostek rezerwowych do wsparcia ochrony antyterrorystycznej na terenie Niemiec.

Oddziały te miałyby się składać z ochotników, którzy zostali wcześniej przeszkoleni w wojsku lub w policji. Ze względu na regulacje prawne użycie regularnych jednostek Bundeswehry na terenie kraju jest niemożliwe. Jednostki rezerwowe byłyby sposobem na ominięcie tych regulacji.

___

Chińskie władze zakazały działalności religijnej podczas szczytu G-20, który odbędzie się w chińskim mieście Hangzhou we wrześniu tego roku.

Oficjalnie zgromadzenia religijne zostały zakazane, aby “stworzyć bezpieczne otoczenie dla spotkania”. Władze lokalne ogłosiły też tygodniowe święto państwowe na czas szczytu, aby zmniejszyć zatłoczenie miasta. Nieoficjalnym kościołom działającym w mieście również powiedziano, by nie spotykały się przed szczytem G20. Pojawia się podejrzenie, że zakaz jest kontynuacją prześladowań kościołów w Chinach i szczyt G20 jest tylko wykorzystany jako pretekst. “Nie rozumiem dlaczego to robią… Chwalenie Boga nie ma nic wspólnego ze szczytem G20” mówi chrześcijański prawnik – Li Guisheng. Dodaje, że zakaz nie ma podstaw w chińskim prawie. Prowincja Zhejiang w której odbędzie się szczyt G20 ma najliczniejszą populację chrześcijan w Chinach.