Wczoraj do Polski – na Światowe Dni Młodzieży – przybył papież Franciszek.

Na Wawelu spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.

W swoim pierwszym przemówieniu papież namawiał do przyjmowania uchodźców.

 

 

Wczoraj do Polski na Światowe Dni Młodzieży przybył papież Franciszek.

Na Wawelu spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. W swoim pierwszym przemówieniu papież namawiał do przyjmowania uchodźców. “Potrzebna jest gotowość przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu; solidarność z osobami pozbawionymi swoich praw podstawowych, w tym do swobodnego i bezpiecznego wyznawania swojej wiary.” Przypomniał też i pochwalił haniebną wspólną deklarację Kościoła Katolickiego i Patriarchatu Moskiewskiego, wydaną po Katastrofie nad Smoleńskiem, nazywając ją aktem, który rozpoczął proces zbliżenia i braterstwa między dwoma kościołami i dwoma narodami.

____

Ksiądz Jacques Hamel, zamordowany we wtorek przez islamistów, w 2000 roku przekazał miejscowej wspólnocie islamskiej teren kościoła pod budowę meczetu.

W ostatnich latach angażował się w pomoc imigrantom i uchodźcom. Wiadomo, że do tego meczetu uczęszczało kilku islamistycznych zbrodniarzy. Jeden z nich pojawił się na filmie podczas egzekucji Amerykanina i 18 Syryjczyków dokonanej przez Państwo Islamskie w 2014 roku. Parafia proboszcza Hamela znajdowała sie na liście celów Państwa Islamskiego, którą posiadał Sid Ahmed Glam – aresztowany w kwietniu 2015 roku we Francji dżihadysta.

____

Rosja rozmieszcza statki i platformy wiertnicze w pobliżu Odessy – w wyłącznej strefie ekonomicznej Ukrainy na Morzu Czarnym.

Te działania wskazują na kontynuacjęnielegalnego wydobycia surowców przez Rosję. Po aneksji Krymu przez Rosję Kreml przejął część obszaru ukraińskiej strefy ekonomicznej na morzach: Czarnym i Azowskim. Moskwa zablokowała wydobycie przez Ukraińców gazu ziemnego z najbardziej obiecującego pola “Skfiska”, znajdującego się pomiędzy Krymem i Rumunią. Rosjanie wykorzystują też dla swoich celów infrastrukturę firm gazowych i naftowych, którą przejęli na Krymie, w tym platformy wiertnicze. Ponadto wywiad ukraiński informuje o wzmożonej koncentracji wojsk rosyjskich w Donbasie, co wzbudza podejrzenia, że Moskwa szykuje kolejną ofensywę, korzystając ze skupienia światowej opinii publicznej na Światowych Dniach Młodzieży i na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro.

____

Kontrwywiady państw bałtyckich donoszą o wzmożonej intensywności działań wywiadowczych Rosji na Litwie, Łotwie i Estonii.

Działania są prowadzone przez zwerbowanych agentów, oraz prokremlowskie media. Poza zbieraniem informacji wywiad wojskowy Rosji próbuje wpływać na politykę wewnętrzną państw bałtyckich i prowadzi masowe działania propagandowe. Na Litwie GRU interesuje się głównie prowadzoną przez NATO misją ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich oraz ćwiczeniami wojskowymi. W Estonii finansuje organizacje rosyjskojęzyczne do propagandy, fałszowania historii i dyskredytowania kraju na arenie międzynarodowej.

____

Premier Węgier Viktor Orbán, nazwał falę imigrantów, zalewająca Europę, trucizną i podkreślił, że jego kraj nie potrzebuje imigracji.

Na wspólnej konferencji prasowej z austriackim kanclerzem Christianem Kernem, Orbán mówił: “Węgry nie potrzebują ani jednego imigranta ani dla gospodarki, ani dla podtrzymania populacji. Dlatego nie jest potrzebna wspólna europejska polityka migracyjna. Jeśli ktoś potrzebuje imigrantów, niech ich przyjmuje, ale nam ich nie wmuszajcie. Nie potrzebujemy ich.” Orbán wyraził też swoje preferencje co do kandydatów w wyborach na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Pochwalił plany polityki zagranicznej Donalda Trumpa, a plany Hillary Clinton określił jako śmiertelne dla Węgier. Premier Węgier i kanclerz Austrii poinformowali o rozpoczęciu wspólnej ochrony granicy z Serbią. Na początek Austria wyśle dwudziestu funkcjonariuszy, którzy pomogą w pilnowaniu granicy węgiersko-serbskiej.

____

Banki Rumunii znalazły się wśród najbardziej dochodowych banków w Unii Europejskiej.

W pierwszym kwartale tego roku stopa zwrotu z kapitału w rumuńskich bankach sięgnęła 13.5% – dwa razy więcej niż unijna średnia, a wskaźnik rentowności aktywów jest ponad cztery razy większy o średniej dla Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że Rumunia ostatnio znacznie obniżyła obciążenia podatkowe dla przedsiębiorców.