Serwis informacyjny

Morawiecki: Najwyższy czas podnosić podatki

Kornel Morawiecki, lider partii Wolni i Solidarni, wystąpił w telewizji portalu Wirtualna Polska.

Stwierdził, że namawia syna, aby podnosił podatki, oraz że uważa, iż Mateusz Morawiecki byłby dobrym następcą Jarosława Kaczyńskiego.

Marszałek senior stwierdził, że nie rozumie szumu wokół opłaty paliwowej.

Bądźmy poważni. Ta kłótnia w Sejmie o dodatkowe 10 groszy za litr benzyny o co tu chodzi?[…] Mówimy, czym niższe podatki, tym lepiej. Tak nie jest. Państwo jednym zabiera a innym daje.

Kornel Morawiecki skomentował wypowiedź syna, który twierdził, że nie będzie podnosił podatków.

To takie podzwonne tych biznesowych, bankowych poglądów. Najwyższy czas, żeby je zmienił i zaczął podnosić podatki.

Zapytany, czy syn mógłby zastąpić prezesa PiS, lider Wolnych i Solidarnych stwierdził:

Myślę, że jest gotowy. To jest jedna z jego ról publicznych.

* * *

Prezydent Rosji Władimir Putin rozpoczął wizytę w komunistycznych Chinach

Podczas spotkania z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem Putin stwierdził, że

Współpraca z Chinami jest jednym z najwyższych priorytetów Rosji i osiągnęła niespotykany poziom.

W pierwszym dniu wizyty rosyjskiego prezydenta podpisano wiele dwustronnych umów gospodarczych, między innymi powołano nowy fundusz inwestycyjny, którego kapitał ma wynieść blisko 800 milionów dolarów. Pieniądze będą inwestowane na Dalekim Wschodzie Rosji oraz w północno-zachodnich Chinach.

Spotkanie poprzedza szczyt przywódców państw Szanghajskiej Organizacji Współpracy – paktu politycznego państw azjatyckich, do którego należą Chiny, Rosja, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan, a od zeszłego roku także Indie i Pakistan.

* * *

Turcja zawiesza umowę o imigrantach

Minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu Turcji poinformował o zawieszeniu umowy z Grecją dotyczącą odsyłania nielegalnych imigrantów.

Ma to być odpowiedź na przyjęcie przez Grecję ośmiu byłych tureckich wojskowych, którzy po nieudanym puczu uciekli z Turcji helikopterem.

Turcja wciąż utrzymuje drugą umowę o imigrantach, zawartą z Unią Europejską. W ramach tej umowy Unia płaci Turcji 3 mld euro, a Turcja ma przyjmować z powrotem nielegalnych imigrantów, którzy przedostali się na teren Unii Europejskiej z Turcji.

* * *

Francja wypuści na wolność kilkuset niebezpiecznych islamistów

Zarząd więziennictwa poinformował, że w nadchodzących miesiącach 400 skazanych przestępców, którzy są uznani za zradykalizowanych, wyjdzie na wolność. Do tego kończą się wyroki pięćdziesięciu skazanych terrorystów.

Francuskie władze zapewniają, że są przygotowane. Premier Edouard Philippe zapewnił, że ludzie ci będą objęci nadzorem.

Jednak prokurator ds walki z terroryzmem Francois Molins stwierdził we francuskiej telewizji, że ryzyko zamachów znacznie wzrośnie.

Ci ludzie stają jeszcze bardziej zatwardziali podczas odbywania kary. Więzienie spełnia rolę inkubatora, w którym terroryści islamscy radykalizują swych współwyznawców, odsiadujących wyroki za przestępstwa kryminalne.

* * *

Miliony Chińczyków z zakazem korzystania z pociągów i samolotów

Chiński, komunistyczny system oceniania obywateli poskutkował w ostatnim miesiącu 11 milionami zablokowanych podróży lotniczych i ponad 4 milionami anulowanych biletów kolejowych.

System tzw. „kredytu społecznego” w komunistycznych Chinach składa się z kilkunastu list, gdzie wpisywani są niewłaściwie zachowujący się obywatele.

Wpisanie na czarną listę może oznaczać ograniczenie korzystania z Internetu, odebranie możliwości rezerwacji noclegów, wypożyczania samochodów, korzystania z pociągów lub samolotów. Osoby z listy mają też zablokowany dostęp do wykonywania niektórych zawodów.

Początkiem systemu były listy dłużników, które są wprowadzane już w innych krajach. Z czasem komunistyczne władze rozbudowały system, oceniając m.in. zachowanie w środkach transportu.

Rządowy komunistyczny dziennik „Global Times” postuluje, aby rozszerzyć system na wszystkie dziedziny życia.

* * *

Zakaz modlitwy dla piłkarzy

Zawodnicy reprezentacji Brazylii w piłce nożnej otrzymali od trenerów zakaz wspólnej modlitwy podczas Mistrzostw Świata w Rosji.

Zawodnicy nie mogą się modlić przed rozpoczęciem meczu na boisku ani w hotelu.

Trenerzy twierdzą, że w ten sposób będzie można uniknąć napięć i kłótni między zawodnikami.

Nie jest to jednak pierwszy podobny zakaz. W 2015 roku ówczesny trener Dunga zabronił grupowych modlitw w czasie zgrupowania.

Większość członków reprezentacji to protestanci. Podczas poprzednich imprez sportowych często towarzyszyli im pastorzy. Zwyczajem stała się wspólna modlitwa podczas treningów oraz przed i po meczach.

Jeden z zawodników, Neymar, po finale Ligi Mistrzów w 2016 roku, kiedy jego drużyna zdobyła puchar, często nosił na głowie opaskę z napisem „100% Jesus”. FIFA usunęła ten napis komputerowo z nagrania prezentowanego podczas rozdania nagród Piłkarza Roku.

* * * * *

https://vimeo.com/274115643