Polscy przedsiębiorcy tracą coraz więcej czasu na płacenie podatków
Bank Światowy opublikował najnowszy ranking Doing Business, który ocenia przyjazność krajów dla biznesu. Polska spadła o 6 pozycji na 33 miejsce. Głównym powodem spadku jest wydłużenie czasu poświęcanego przez przedsiębiorców na płacenie podatków.
Przeciętnie polski przedsiębiorca poświęca na rozliczanie podatków 336 godzin rocznie, co oznacza ponad 40 ośmiogodzinnych dni roboczych.
Oznacza to wzrost o jedną trzecią w porównaniu z poprzednim rokiem.
* * *
Telewizja Polska rozpoczyna współpracę z komunistyczną telewizją kubańską
Telewizja Polska podpisała umowę z Kubańskim Instytutem Radia i Telewizji, czyli odpowiednikiem PRL-owskiego Radiokomitetu.
Umowa dotyczy współpracy w obszarach działalności telewizyjnej.
Obejmuje wzajemne udostępnianie audycji telewizyjnych, realizację koprodukcji filmowych, wymianę szkoleniową pracowników i wsparcie przy organizacji wizyt ekip telewizyjnych.
Jak poinformowała TVP, porozumienie jest wynikiem przyjaznych relacji nawiązanych z Ambasadą Kuby w Warszawie.
* * *
Białorusi nie jest potrzebna rosyjska baza wojskowa
Prezydent Białorusi, Aleksander Łukaszenka, podczas spotkania z amerykańską delegacją powiedział, że nie planuje umieszczenia na Białorusi rosyjskiej bazy wojskowej.
– Nie robimy tego, nie dlatego, że chcemy wam czy komuś innemu udowodnić, że jesteśmy suwerenni i niezależni. Nie umieścimy u nas bazy, bo nie jest ona tu potrzebna. Samodzielnie, zgodnie z naszym zamysłem i wspólnym z Rosją wojskowym planem obronnym wypełnimy te funkcje, które zostały nam powierzone.
Łukaszenko zaznaczył, że gdyby NATO straszyło Białoruś, np. rozmieszczaniem baz w Polsce, to jego kraj będzie potrzebował skuteczniejszej broni, przede wszystkim rakiet. Podkreślił, że Białoruś wytworzyła już własne rakiety
– Dlatego nie widzę na dzień dzisiejszy potrzeby sprowadzania innego państwa, w tym Rosji, na teren Białorusi, by wypełniało nasze funkcje. Oto dlaczego jesteśmy kategorycznie przeciwni takiej dyslokacji, zwłaszcza sił lotniczych. Każdy samolot z terytorium Rosji doleci tu w razie potrzeby w ciągu 3-5 minut. Po co więc nam baza, po co wystawiać się na cios potencjalnego agresora – mówił prezydent Białorusi.
* * *
Sąd Najwyższy okupacyjnej Donieckiej Republiki Ludowej we wschodniej Ukrainie zabronił wszelkiej działalności Świadkom Jehowy. Ogłosił też, że od tego wyroku nie ma odwołania.
Sąd uznał, że literatura i międzynarodowa strona internetowa Świadków Jehowy są „ekstremistyczne”. Praktyki Świadków uznane zostały za „działanie na rzecz ekstremistycznej organizacji”, za co grozi nawet osiem lat więzienia.
Świadkom Jehowy stawia się też zarzut przynależności do niezarejestrowanej społeczności religijnej.
Prześladowanie Świadków Jehowy przez okupantów w Doniecku nasiliło się w 2017 r., kiedy to rozpoczęły się napaści na społeczności Świadków, konfiskata ich literatury i dokumentów wspólnotowych, groźby oraz przejęcie miejsc, w których Świadkowie mają swoje spotkania.
* * *
ONZ przyjrzy się w tym tygodniu kwestii przestrzegania praw człowieka przez władze komunistycznych Chin. Raz na pięć lat analizowane jest pod tym względem każde z państw członkowskich ONZ. Zadaniem badanego kraju jest wtedy wykazanie, w jaki sposób wywiązuje się z zaleceń Organizacji oraz odpowiedzenie na pytania innych państw.
W przypadku Chin podczas przeglądu omówione będą takie kwestie jak traktowanie mniejszości etnicznych, zwłaszcza Ujgurów w obozach reedukacji, aresztowanie działaczy praw człowieka i naruszanie swobód religijnych i obywatelskich przez rząd.
Do porządku obrad zgłoszone zostały też takie problemy jak swoboda prasy w Hongkongu; zatrzymanie szwedzkiego księgarza Gui Minhai’a, oraz aresztowanie obrońców praw człowieka, takich jak prawnik Wang Quanzhang czy działacz ujgurski Ilham Tohti.
Sophie Richardson, dyrektor ds. Chin w Human Rights Watch, stwierdziła, że prawa człowieka są mniej respektowane od kiedy u władzy jest prezydent Xi Jinping:
– Najbardziej rzuca się w oczy to, że po raz trzeci zadajemy Chinom te same pytania. To, że niektóre z tych kwestii wciąż się pojawiają, jest mocnym dowodem na to, jak niewiele osiągnęły Chiny – powiedziała Richardson.
* * *
Nie mam problemu z księżmi homoseksualistami – powiedział niemiecki biskup Franz Jung w wywiadzie dla dziennika „Main-Echo”.
– Nie podważam ich kwalifikacji duszpasterskich. […] To fakt, że są księża, którzy mają taką orientację seksualną i trzeba sobie z tym radzić – mówił niemiecki biskup.
Franz Jung został nominowany na biskupa Würzburgana początku tego roku przez papieża Franciszka.
* * * * *