Serwis informacyjny

Rząd PiS chce ściągać więcej imigrantów do Polski

Wiceminister inwestycji i rozwoju Paweł Chorąży był wczoraj gościem Klubu Jagiellońskiego w Warszawie. Spotkanie miało temat „Jakiej polityki migracyjnej potrzebuje Polska?”

Pan minister wyraził opinię, że Polska powinna ściągać imigrantów zarobkowych ze Wschodu.

Stwierdził, że w rządzie panuje konsensus co do tego, że musimy ściągać więcej osób z zewnątrz, toczy się tylko dyskusja co do szczegółów, jak na przykład z których konkretnie krajów przyjmować imigrantów.

Jako rozważane państwa z których Polska miałaby przyjmować więcej osób minister wymienił m.in.: Ukrainę, Białoruś, Gruzję, Armenię, Wietnam, Indie, Filipiny, Uzbekistan i Kazachstan. Zaznaczył, że w ostatnim czasie bardzo szybko rośnie liczba pozwoleń na pracę w Polsce dla obywateli Uzbekistanu.

Według ministra dyskusja w rządzie musi zostać szybko zakończona między innymi dlatego, że zasoby Ukrainy już się kończą.

Wiceminister rozwoju stwierdził też, że rząd będzie pracować nad kolejnymi udogodnieniami dla pracowników z zagranicy, jak na przykład łatwy dostęp do podnoszenia kwalifikacji zawodowych, kursy językowe, przygotowanie kulturowe. Planowane są także dalsze ułatwienia w łączeniu rodzin i osiedlaniu się na stałe.

Minister Chorąży uważa, że w interesie państwa polskiego jest zintegrowanie długofalowe osób z Ukrainy, które już pracują w Polsce.

Jest w interesie państwa polskiego, aby tę pełną integrację, wraz z możliwością uzyskania obywatelstwa, umożliwić – powiedział Paweł Chorąży.

* * *

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Rosja i Turcja planują rozmowy o ruchu bezwizowym.

Rzeczniczka ministerstwa, Maria Zacharova, powiedziała podczas briefingu prasowego:

Po rozmowach między ministrem spraw zagranicznych Mevlütem Çavuşoğlu i jego rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem, oba kraje postanowiły opracować mechanizm tworzenia umów dotyczących wzajemnego uproszczenia zasad podróżowania dla niektórych grup obywateli – dodała.

Ułatwienia wizowe zapowiedział już w połowie sierpnia szef rosyjskiego MSZ, Siergiej Ławrow. Po spotkaniu w Cavusoglu poinformował, że Rosja jest gotowa znieść ograniczenia wizowe m.in. dla kierowców zaangażowanych w przewóz towarów między obydwoma państwami.

* * *

Rosja popiera Niemcy w tworzeniu systemu płatności międzynarodowych niezależnego od USA

Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas oświadczył kilka dni temu, że w Unii Europejskiej zaczęły się prace nad „modernizacją kanałów płatniczych i systemów, które będą niezależne od działań partnerów amerykańskich”. Niemcy chcą przebudowania systemu rozliczeń międzybankowych SWIFT tak, by był niezależny od USA.

Niemiecki minister stwierdził, że „nagłe, nieuzasadnione sankcje amerykańskie wobec Rosji, Chin i Turcji” powodują obawy u Niemiec i innych krajów Unii Europejskiej.

Inicjatywę podchwyciła Rosja. Ministerstwo Spraw Zagranicznych tego kraju stwierdziło, że Rosja chętnie weźmie udział w tworzeniu nowego systemu, kiedy pomysł przybierze konkretny kształt.

* * *

Nielegalni imigranci zablokowali grecką autostradę

Nielegalni imigranci przebywający w greckim miasteczku Malakasa zablokowali w poniedziałek ruch na autostradzie biegnącej z Aten do Lamii. Ruch w obu kierunkach blokowało około 100 osób.

Imigranci skarżący się na niedostatecznie dobre warunki mieszkaniowe postanowili zablokować drogę.

Niektórzy imigranci mieli ze sobą kawałki gałęzi i atakowali nimi przejeżdżające samochody.

Policja na początku nie podjęła działań, bo… „nie dostała instrukcji, co ma robić”.

* * *

Ksiądz z Florydy chce odejścia papieża Franciszka

Ksiądz Michael Orsi z Florydy, który jest gospodarzem programu „Action for Life” w telewizji Christian Television Network skomentował sprawę skandali pedofilskich w Kościele Katolickim podczas mszy 18 i 19 sierpnia.

Domagajcie się rezygnacji. Niektórzy biskupi, niektórzy kardynałowie muszą odejść. Być może także papież. Bo kiedy zaczyna się mówić ludziom „Kim jestem by osądzać?” to właśnie jest to problem. Nikt już nie chce wydawać osądu, co jest dobre a co złe. […] To nie jest dobra teologia. To nie jest katolickie, to nie jest moralne, to nie jest ludzkie. Musimy wydawać osądy. – mówił ksiądz.

Orsi stwierdził, że trwający kryzys, w tym doniesienia o ukrywaniu wykorzystywania seksualnego nieletnich przez księży oraz uwodzenia seminarzystów przez przełożonych, jest przerażający.

To bardzo poważna sprawa. To nie przeminie przez jedno pokolenie ani za dwa pokolenia. Kościół już nigdy nie będzie taki sam – mówił Michael Orsi.

Zwrócił też uwagę, że większość przypadków pedofilii dotyczyła wykorzystywania młodych chłopców.

Te sprawy mają związek z homoseksualizmem. Wiem, że wielu ludzi powie teraz „jak możesz tak mówić o homoseksualistach? To nie jest poprawne politycznie.” Powiem jasno – nie twierdzę, ze każdy homoseksualista jest pedofilem. Ale mówię, że w większości przypadków, w 95% przypadków, w które zaangażowani byli księża, oni wykorzystywali młodych mężczyzn.

Wystąpienie księdza miało miejsce jeszcze przed opublikowaniem listu byłego nuncjusza w USA, w którym zarzuca, że papież i wielu najwyższych hierarchów wiedziało od lat o pedofilskich czynach kardynała McCarricka i ukrywało je.

* * *

Szkoły w Izraelu nie uczą o ewolucji

Jak podaje izraelska gazeta internetowa „The Times of Israel”, większość uczniów w izraelskich szkołach nie uczy się o ewolucji, a Ministerstwo Edukacji po cichu zachęca nauczycieli do skupienia się na innych tematach z biologii.

Kilku nauczycieli w rozmowie ze stacją telewizyjną Kanał 10. oświadczyło, że Ministerstwo Edukacji woli, aby nauczali o ewolucji tak mało, jak to tylko możliwe. Otrzymali wskazówki, że lepiej jest skupić się na innych tematach. W programie powiedziano:

– Zajęcia z biologii w przedszkolu i szkole podstawowej nie wspominają o teorii Karola Darwina, że całe życie ewoluowało od wspólnych przodków, a w gimnazjum mówi się o tym jedynie w ramach ogólnych dyskusji. W nowym programie nauczania teoria ewolucji została pominięta i zastąpiona lekcjami dotyczącymi przetrwania gatunków, modyfikacji genetycznych i adaptacji opartych na czynnikach środowiskowych.

Działanie rządu izraelskiego spotkało się ze sprzeciwem naukowców ewolucjonistycznych. Dr Liat Ben Dawid, dyrektor generalny Davidson Institute for Science Education, powiedział:

Nie nauczanie tego faktycznie oznacza usuwanie [z programu] fundamentu nauki i uniemożliwia dostęp do niej izraelskim dzieciom.

Ministerstwo Edukacji broni swojego programu, przedstawiciel rządu powiedział Kanałowi 10:

– Nauczanie zasad adaptacji do środowiska jest obowiązkowe w gimnazjum. Teoria ewolucji jest nauczana podczas zajęć nieobowiązkowych w szkołach średnich.

Raport Pew Research Center z 2016 roku wykazał, że w ewolucję wierzy 53% Żydów mieszkających w Izraelu.

* * * * *

https://vimeo.com/287695062