Przeczytasz tekst w ok. 5 min.

NBP żąda cenzury

Narodowy Bank Polski złożył w sądzie wnioski o tymczasowe usunięcie ze stron internetowych artykułów dotyczących afery w Komisji Nadzoru Finansowego.

NBP chce usunięcia treści, które mają bezpodstawnie sugerować, że prezes NBO Adam Glapiński brał udział w aferze.

Rzeczniczka sądu nie przekazała, o które konkretnie artykuły chodzi.

Narodowy Bank Polski wszczął procedury prawne mające na celu ochronę dóbr osobistych instytucji zaufania publicznego również na drodze sądowej. Konieczność obrony dobrego imienia NBP wynika z jego ustrojowej pozycji i troski o szeroko rozumiane bezpieczeństwo ekonomiczne kraju – napisano w komunikacie NBP.

* * *

W Katowicach rozpoczęła się dziś Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Delegacje z całego świata będą ustalać reguły wdrożenia paryskiego porozumienia klimatycznego.

Na otwarciu szczytu przemawiał prezydent Andrzej Duda, który stwierdził, że:

Powstrzymanie negatywnych zmian klimatu wymaga solidarnej współpracy wszystkich krajów,

oraz że:

Pełne wdrożenie Porozumienia Paryskiego to szansa na pokojowy i zrównoważony rozwój świata.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że państwa na całym świecie powinny działać szybciej w sprawie klimatu. Stwierdził, że do 2050 r. trzeba całkowicie zlikwidować emisję CO2.

* * *

W sobotę zakończył się szczyt G20 w Buenos Aires

Końcowa deklaracja została mocno okrojona z powodu niezgodności między państwami.

Stany Zjednoczone nie poparły zobowiązań w sprawie paryskiego porozumienia klimatycznego. Dzięki sprzeciwowi USA państwa nie zobowiązały się do walki z protekcjonizmem, czyli ochroną swoich rynków za pomocą ceł i innych regulacji.

Z kolei Chiny zablokowały zapis o tym, że mechanizmy ochronne mogą być stosowane do zwalczania „nieuczciwych praktyk”.

W sprawach migracji Stany Zjednoczone wymogły, aby nie składać teraz oświadczeń i zostawić tę sprawę kolejnemu przewodnictwu G20, które obejmie Japonia.

Podczas szczytu tymczasowe zawieszenie broni ogłosili prezydent Donald Trump i prezydent komunistycznych Chin Xi Jinping. Ustalono, że USA nie nałoży 1 stycznia zapowiadanych wcześniej nowych ceł na chińskie produkty warte 200 miliardów dolarów.

Jeśli w ciągu 90 dni nie dojdzie do porozumienia między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, USA podniesie cła z 10% na 25.

* * *

W Buenos Aires z Władimirem Putinem spotkali się Angela Merkel oraz Emmanuel Macron, którzy poruszyli temat marynarzy ukraińskich, zatrzymanych przez Rosję. Merkel i Macron nalegali na Putina w sprawie ich uwolnienia. Według relacji rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa Putin miał odpowiedzieć, że jest to sprawa do rozstrzygnięcia przez sąd.

Kanclerz Niemiec i prezydent Rosji zgodzili się na dalsze rozmowy na ten temat na szczeblu doradców w tzw. formacie normandzkim. Do czwórki normandzkiej należą: Ukraina, Rosja, Niemcy i Francja.

* * *

Prezydent Chin Xi Jinping zaoferował swoje poparcie dla przywódcy Arabii Saudyjskiej, księcia Mohammeda bin Salmana

Xi spotkał się z księciem podczas szczytu G20 w Buenos Aires w piątek i powiedział, że Chiny będą wspierać rozwój gospodarczy królestwa, dodając, że stabilność jest podstawą dobrobytu i postępu w Zatoce Perskiej. Deklaracja miała miejsce dzień po tym, jak Kanada nałożyła sankcje na 17 saudyjskich obywateli oskarżonych o udział w morderstwie dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego.

Saudyjska agencja prasowa poinformowała w sobotę, że podczas rozmowy bin Salman i Xi omówili partnerstwo między dwoma krajami i połączenie planu Arabii Saudyjskiej na okres do 2030 r., zakładający odejście od ropy naftowej jako podstawy gospodarki, z projektem nowego Jedwabnego Szlaku.

Z bin Salmanem podczas szczytu spotkał się również Władimir Putin. Internet obiegło nagranie jak dwóch polityków przybija sobie „piątkę” oraz serdecznie się do siebie uśmiecha.

* * *

Podczas szczytu doszło po raz pierwszy do spotkania w formacie trójstronnym przywódców Indii, Japonii i USA

Prezydent Trump powiedział po spotkaniu, że relacje między trzema krajami są ekstremalnie dobre.

Premier Japonii Shinzo Abe wyraził wielkie zadowolenie z pierwszego trójstronnego szczytu państw, które dzielą fundamentalne wartości i strategiczne interesy.

Narendra Modi, premier Indii stwierdził, że trzy kraje będą odgrywać razem dużą rolę dla światowego pokoju, dobrobytu i stabilności.

Kiedy spojrzymy na akronim naszych trzech krajów – Japonii, Ameryki i Indii – to jest „JAI”, co w języku hindi znaczy „sukces” – w pewnym sensie to jest JAI – sukces, to jest przesłanie – dobre przesłanie, które idzie w świat. To dobry początek – powiedział Modi.

* * *

Kilka godzin później odbyło się trójstronne spotkanie przywódców Chin, Rosji i Indii, którzy wspólnie wezwali do reform ONZ, Światowej Organizacji Handlu i innych organizacji międzynarodowych.

Podkreślili korzyści z wielobiegunowego systemu handlu i otwartej światowej gospodarki.

Premier Indii stwierdził, że przedyskutowano wiele tematów, które scementują przyjaźń między trzema krajami.

Przywódcy ustalili, że będą prowadzić regularne konsultacje, by wzmacniać współpracę.

To drugie spotkanie w takim formacie. Pierwsze odbyło się 12 lat temu.

* * *

Indie zaoferowały Malediwom pożyczkę na spłatę chińskich kredytów

Indie negocjują z Malediwami niskooprocentowaną pożyczkę w wysokości miliarda dolarów, aby pomóc wyspiarskiemu krajowi w spłacie zobowiązań wobec komunistycznych Chin.

Indie chcą nawiązania silniejszych związków militarnych z Malediwami, w tym założenia stałej indyjskiej bazy wojskowej na wyspach.

Indie były przez wiele lat głównym sojusznikiem Malediwów, ale poprzedni prezydent Malediwów, Abdulla Yameen, mocno rozwinął współpracę z Chinami. Chińczycy kredytowali takie inwestycje jak nowy port lotniczy, most, elektrownia, oczyszczalnia ścieków i hotele.

Zadłużenie kraju, które do 2015 roku spadało, zaczęło gwałtownie rosnąć i w tym roku prawdopodobnie przekroczy 60% PKB.

Partia obecnego prezydenta zapowiadała w kampanii wyborczej „zakończenie ery chińskiego kolonializmu”.

* * *

Amerykański krążownik rakietowy USS „Chancellorsville” wpłynął w środę na wody wokół Wysp Paracelskich, do których pretensje roszczą komunistyczne Chiny

Armia chińska stwierdziła, że nastąpiło to bez zgody Chin.

Rzecznik Floty Pacyfiku Stanów Zjednoczonych Nathan Christensen powiedział, że „USS Chancellorsville podpłynął do Wysp Paracelskich, aby powstrzymać Chiny przed wygórowanymi roszczeniami dotyczącymi wód terytorialnych i aby zachować dostęp do dróg wodnych zgodnie z prawem międzynarodowym”.

Krążownikowi amerykańskiemu podczas działań cały czas towarzyszył statek chiński,

Chiny wydały potem oficjalny komunikat dyplomatyczny, w którym wyraziły sprzeciw wobec takich działań i wezwały Stany Zjednoczone do lepszego zarządzania okrętami i samolotami aby zapobiec niespodziewanym zdarzeniom.

* * *

Bank of Communications, piąty co do wielkości bank chiński, otworzył filię w Pradze. Oficjalnym celem działalności nowej placówki ma być pomoc w rozwijaniu działalności chińskich firm w krajach regionu i ich kontakt w Chinami.

W ubiegłym roku w Pradze otworzył swój oddział największy bank na świecie, chiński ICBC, a od 2015 roku w Czechach ma swój oddział również Bank of China.

* * *

Premier Węgier Viktor Orban spotkał się w Pradze z premierem Czech Andrejem Babiszem

Obaj przywódcy skrytykowali Komisję Europejską i Parlament Europejski.

PE uważa się za gwaranta państwa prawa, a jednocześnie narusza demokratyczne zasady. Już czas, żeby mandat tych przedstawicieli się skończył – powiedział Orban.

Chcemy, by Komisja Europejska i Europa zmieniły się, by państwa członkowskie miały więcej głosu – mówił Babisz.

Obaj premierzy odnieśli się także do sprawy migracji.

Nie może być tak, by w Europie kontynuowano nielegalną migrację. Nie może być tak, by przemytnicy (ludzi) decydowali o tym, kto będzie w Europie pracować i żyć – podkreślał premier Czech.

Premier Węgier przypomniał, że oba kraje odrzuciły Pakt Migracyjny ONZ i zaznaczył, że masowa migracja wpływa na demokratyczny charakter społeczności i władze Węgier nie podejmą decyzji sprzecznych z wolą obywateli, którzy nie chcą zmieniać swojego stylu życia.

* * * * *