Serwis informacyjny

PiS rozbija Trójmorze

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że władze Polski poparły wniosek państwa niemieckiego o udział w Inicjatywie Trójmorza w roli państwa partnerskiego.

Szczerski stwierdził, że przedstawiciel Niemiec może gościnnie wziąć udział w szczycie Trójmorza we wrześniu, jeżeli pozostałe państwa inicjatywy się zgodzą.

Trójmorze to platforma współpracy przywódców państw położonych między trzema morzami – Bałtyckim, Czarnym i Adriatyckim. Członkami są: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

* * *

Koniec NAFTA

Prezydent Donald Trump ogłosił w poniedziałek, że wypowie Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu i zastąpi go dwustronną umową handlową z Meksykiem.

Pozbędziemy się nazwy NAFTA – powiedział prezydent. – Źle mi się ona kojarzy, ponieważ Stany Zjednoczone były przez NAFTA traktowane bardzo, bardzo źle.

Trump powiedział, że szczegóły wciąż są omawiane, ale podkreślił, że umowa dobrze wpłynie na handel, miejsca pracy i rolników.

Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto nazwał nową umowę „bardzo korzystną” zarówno dla USA, jak i dla Meksyku. Nowa umowa USA-Meksyk ma być podpisana do końca listopada.

Trump zapowiedział również negocjacje o umowie dwustronnej z Kanadą.

* * *

Członkowie delegacji Kongresu Stanów Zjednoczonych, którzy odwiedzili Turcję i spotkali się z ich odpowiednikami w tureckim parlamencie 27 sierpnia, wezwali Ankarę do rezygnacji z zakupu rosyjskich systemów rakietowych S-400.

Trzyosobowa delegacja pod przewodnictwem kongresmana Michaela Turnera, członka Zgromadzenia Parlamentarnego NATO odwiedziła bazę lotniczą İncirlik, po czym  spotkała się z tureckimi parlamentarzystami i omówiła kwestię zakupu S-400.

Kongresmen wezwał Ankarę do rezygnacji z zakupu systemów S-400, jeśli ta chce mieć zagwarantowaną dostawę amerykańskich samolotów F-35.

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoğlu po rozmowach z delegacją amerykańską powiedział:

Musimy chronić naszą przestrzeń powietrzną. Oni powinni to zrozumieć. Czy USA mogą nam zagwarantować sprzedaż Patriotów?

Podkreślił, że niektóre części F-35 są produkowane w Turcji, a Stany Zjednoczone powinny „odejść od języka gróźb”.

* * *

Papież nie komentuje oskarżeń o ukrywanie pedofilii

Papież Franciszek skomentował oświadczenie byłego nuncjusza apostolskiego w USA Abp Carlo Maria Viganò, który oskarżył papieża i wielu najwyższych przedstawicieli kościoła katolickiego o ukrywanie pedofilskich czynów kardynała Theodora McCarricka.

Papieża zapytano o sprawę podczas lotu z Dublina do Rzymu. Franciszek powiedział:

Przeczytajcie uważnie i dokonajcie własnego osądu. Nie powiem o tym ani słowa. Wierzę, że dokument mówi sam za siebie. Macie wystarczająco dużo umiejętności dziennikarskich, by wyciągać wnioski.

Zapytany, kiedy po raz pierwszy dowiedział się o zarzutach wobec McCarricka, powiedział:

– Ta kwestia także znajduje się w dokumencie. Przeczytajcie go, a ja później odpowiem.

* * *

W Szwecji będą nadawane audycje wyborcze w języku arabskim

Szwedzka państwowa stacja radiowa Sveriges Radio zapowiedział, że w czasie kampanii samorządowej wyemituje serię debat przedwyborczych prowadzonych w języku arabskim. Debaty będą prowadzić arabskojęzyczni kandydaci z obszaru Sztokholmu.

Ponadto, w tygodniu przedwyborczym radio wyemituje audycje w językach somalijskim, kurdyjskim i perskim, oraz debatę po angielsku.

* * *

Pięćdziesięciu studentów-działaczy w komunistycznych Chinach zaginęło po tym, jak policja dokonała nalotu na mieszkanie, w którym organizowali oni wsparcie dla protestujących pracowników fabryki.

Do nalotu na mieszkanie doszło w piątek o piątej nad ranem w mieście Huizhou, w prowincji Guangdong. Współpracujący ze studentami aktywiści z fabryki stwierdzili, że po nalocie nie byli w stanie nawiązać z nimi kontaktu.

Grupa składająca się z 50 studentów i pięciu pracowników jest częścią niewielkiej, ale rosnącej koalicji na rzecz praw pracowniczych w Chinach. W tym kraju niezależne związki zawodowe są blokowane, a aktywiści są postrzegani jako zagrożenie.

W ubiegłym miesiącu pracownicy i ich zwolennicy zorganizowali protesty w fabryce urządzeń spawalniczych w Shenzhen, należącej do firmy Jasic Technology, w odpowiedzi na zwolnienie pracowników, którzy próbowali stworzyć związek zawodowy.

W czwartek, dzień przed nalotem, grupa studentów opublikowała film wyjaśniający ich wsparcie dla pracowników. Jeden z nich powiedział:

– Powodem, dla którego sprawa stała się tak ważna, jest to, że [władze] odmawiają zajęcia się problemami i nakazują zamiast tego polubowne załatwianie spraw z tymi, którzy są źródłem problemów pracowników.

* * *

Pięć lat więzienia za chęć używania ojczystego języka.

Sąd komunistycznych Chin odrzucił apelację aktywisty z Tybetu skazanego na pięć lat więzienia za „podżeganie do separatyzmu” przez domaganie się prawa do wolnego używania języka tybetańskiego.

Tashi Wangchuk został zatrzymany w 2016 roku i skazany w maju na podstawie filmu dokumentalnego, w którym mówił o erozji jego kultury i języka w ściśle strzeżonym regionie Tybetu.

International Tibet Network, instytucja zrzeszająca organizacje pozarządowe związane z Tybetem, oświadczyła, że ​​jego odwołanie zostało odrzucone 13 sierpnia.

Odrzucenie przez Chiny apelu Tashi Wangchuka jest parodią sprawiedliwości i okazuje pogardę dla międzynarodowej społeczności, która przejęła się tą sprawą – powiedział Tenzin Jigdal z International Tibet Network. – Aktywiści obiecują kontynuować działania mające na celu natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie Tashi.

* * *