Serwis informacyjny

Wczoraj odbyły się w Polsce wybory do lokalnych samorządów.

Oficjalne wyniki będą podane we wtorek  lub środę. Według sondaży wybory do sejmików wojewódzkich wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem około 33 procent. PiS zdobył najwięcej głosów w dziewięciu województwach. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska składająca się z PO i Nowoczesnej z wynikiem ponad 26 procent, trzeci jest PSL  – ponad 13 procent.

Frekwencja przekroczyła 50 procent i była największa w historii wyborów samorządowych w Polsce.

PiS przegrał wybory w większości dużych miast.

W Warszawie w pierwszej turze zwyciężył kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, pokonując Patryka Jakiego. W Łodzi wygrała dotychczasowa prezydent Hanna Zdanowska, również popierana przez PO i Nowoczesną. Kandydaci Koalicji Obywatelskiej wygrali także w Poznaniu, Lublinie, Wrocławiu, Białymstoku, Rzeszowie. W Katowicach wygrał Marcin Krupa popierany przez PiS i SLD. W Opolu wygrywa Arkadiusz Wiśniewski.

Druga tura wyborów odbędzie się w Krakowie, Gdańsku, Kielcach i Szczecinie.

* * *

Polka uratowała Niemkę przed gwałcicielem z Maroka.

21-letnia Polka, Karolina Smaga, i jej przyjaciółka Linda Cariglia uratowały Niemkę przed gwałtem. Dwie kobiety wracały z imprezy w zeszłą niedzielę, kiedy zauważyły mężczyznę usiłującego zgwałcić dziewczynę. Zdarzeniu przyglądała się grupa Niemców. Polka zepchnęła napastnika z ofiary i wezwała policję przez telefon.  Napastnik uderzył ją w twarz, wyrwał jej telefon i zaczął uciekać. Gdy go dogoniła, ranił ją nożem w rękę i uciekł. Został ujęty przez policję. Okazało się, że jest imigrantem z Maroka.

Lokalne niemieckie media okrzyknęły Polkę bohaterką.

* * *

Były sekretarz obrony USA, Ash Carter, wezwał administrację Stanów Zjednoczonych do wzmocnienia partnerstw wojskowych w Azji, aby przeciwstawić się „chińskiemu izolacjonistycznemu i konfrontacyjnemu podejściu w regionie i na świecie”.

W raporcie dla Centrum ds. nauki i współpracy z zagranicą przy Harvard Kennedy School, którego Carter jest dyrektorem, napisał:

„W Cieśninie Tajwańskiej, na Półwyspie Koreańskim, w cyberprzestrzeni, w globalnym handlu – prawie w każdym obszarze przywódcy Chin wybierają izolację zamiast integracji i konfrontację zamiast współpracy. (…) Musimy nadal inwestować w innowacyjne systemy i pomysły niezbędne do zwalczania chińskiego potencjału wojskowego. Musimy dysponować odpowiednią ilością sił, aby powstrzymać chińską agresję. (…) Musimy nadal budować silniejsze partnerstwa wojskowe w regionie, z sojusznikami takimi jak Japonia, Korea Południowa i Australia, a także nowszymi partnerami, takimi jak Wietnam i Indie.”

Carter stwierdził, że jeśli Stany Zjednoczone wycofałyby się, to Chiny będą dążyć do zastąpienia ich w regionie.

* * *

Chiny chcą wyeliminować religie

Ksiądz katolicki z prowincji Hebei w komunistycznych Chinach ostrzega, że „ostatecznym celem obecnego chińskiego reżimu jest wyeliminowanie wszelkiej religii”. Ksiądz Paul zaapelował do Watykanu o odejście od porozumienia z Pekinem.

Stwierdzenie księdza jest odpowiedzią na zorganizowane niedawno seminarium rządowego Komitetu ds. Religii. Podczas zebrania zastępca dyrektora Komitetu, Xiong Huaqi,  stwierdził, że katolicy powinni „dostosowywać swoje działania religijne w celu ochrony interesów rządowych.”

Ksiądz Paul odniósł się też do prawa ograniczającego działalność religijną w Chinach. Podkreślił, że ustawa jest egzekwowana przez zamykanie kościołów i zborów, palenie Biblii, a nawet zmuszanie uczniów do podpisywania dokumentów, w których wyrzekali się swojej wiary.

* * *

Atak nożownika w Chinach

Trzy osoby zginęły, a jedna została ranna w ataku nożownika, który miał miejsce w niedzielę w jednej wsi chińskiej prowincji Hebei. Sprawca uciekł z miejsca przestępstwa furgonetką. Jest poszukiwany przez policję.

W komunistycznych Chinach obowiązuje ścisła kontrola broni palnej. Nie powstrzymuje to morderców, którzy używają noży i siekier.

* * *

Podczas odbywającego się właśnie synodu biskupów katolickich, którego temat przewodni brzmi „Młodzi ludzie, wiara i rozeznanie zawodowe”, obecni przedstawiciele katolickiej młodzieży wnieśli, aby dokument podsumowujący postanowienia synodu zawierał zapis wyrażający akceptację dla czynnej obecności osób LGBT w kościele katolickim.

Część biskupów opowiedziała się za przychyleniem się do prośby katolickiej młodzieży. Zaznaczyli, że na zakończenie synodu, kiedy zatwierdzany będzie dokument podsumowujący jego postanowienia, każdy akapit podsumowania będzie podlegał głosowaniu.

Synod trwa o 3 do 28 października i uczestniczy w nim 260 kardynałów, biskupów i księży.

* * *

Tysiące Tajwańczyków wyszło w sobotę na ulice stolicy kraju – Tajpej, by wyrazić sprzeciw wobec działań komunistycznych Chin. Protestujący domagali się, aby prezydent Tsai Ing-wen pozwoliła na referendum, w którym Tajwańczycy będą mogli zdecydować, czy wyspa powinna ostatecznie oddzielić się od Chin i działać w pełni samodzielnie.

Tajwan oddzielił się od Chin w 1949 roku po wojnie domowej. Jest suwerennym państwem, ale nigdy formalnie nie zadeklarował niepodległości od Chin kontynentalnych. Komunistyczne władze w Pekinie ostrzegały, że w razie próby sformalizowania niepodległości przez Tajwan wyślą na wyspę siły zbrojne.

Protestujący uważają, że komunistyczne Chiny prowadzą działania mające na celu aneksję Tajwanu. Uczestnicy trzymali transparenty z napisali „Jesteśmy niepodległym państwem”, „Powiedz NIE Chinom, powiedz TAK Tajwanowi”.

To pierwsza taka manifestacja od czasu, gdy Tsai Ing-wen objęła urząd prezydenta Tajwanu w 2016 r. Organizatorzy wzywali do zmiany ustawy o referendach i wnosili o publiczne głosowanie nad zmianą konstytucji Tajwanu i jego oficjalnej nazwy – Republiki Chińskiej.

* * *

Sędzia z Alabamy wezwał Sąd Najwyższy USA do zmiany werdyktu w sprawie Roe v. Wade, która doprowadziła do legalizacji aborcji w Stanach Zjednoczonych.

W piątek Sąd Najwyższy stanu Alabama rozsądzał sprawę mężczyzny, który zabił żonę i  nienarodzone dziecko. Sąd jednogłośnie stwierdził, że wartość życia dziecka nienarodzonego jest „nie mniejsza niż wartość życia innych osób”.

Sędzia Parker w swojej opinii do wyroku wezwał Sąd Najwyższy do zmiany werdyktu legalizującego aborcję.

– Nalegam, aby Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych ponownie rozpatrzył wyjątek Roe i unieważnił tę konstytucyjną aberrację.

Sędzia zalecił, by Sąd Najwyższy zwrócił stanom możliwość pełnej ochrony najbardziej wrażliwych spośród nas.

* * *

https://vimeo.com/296457157