Andrzej Duda w Waszyngtonie
We wtorek odbyło się spotkanie prezydenta Polski Andrzeja Dudy i prezydenta USA Donalda Trumpa, podczas której podpisano deklarację o partnerstwie strategicznym.
W dokumencie zapisano między innymi, że:
– Polska i Stany Zjednoczone zamierzają w związku z tym pogłębiać współpracę, umacniać więzy między siłami zbrojnymi oraz zacieśniać stosunki w dziedzinie wywiadu i ścigania przestępstw oraz na innych płaszczyznach związanych z bezpieczeństwem.
Nasze kraje mają nasilić wspólne szkolenia i ćwiczenia i umocnić partnerstwo w zakresie technologii i przemysłu obronnego. Polska i USA pogłębią również współpracę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, tak by zwiększyć dywersyfikację energetyczną w Europie. Zadeklarowano także dynamiczne działania w handlu i inwestycjach, w tym poprzez Inicjatywę Trójmorza.
W kwestii energetyki zapisano, że oba kraje podejmą starania, aby zwiększyć dywersyfikację energetyczną w Europie, w czym główną rolę powinna odgrywać inicjatywa prywatna.
O Trójmorzu mówił podczas spotkania Donald Trump:
– Liderzy Trójmorza z Europy Środkowej ciężko pracowali, aby zwiększyć dostęp do rynku energetycznego, zmniejszyć bariery w handlu energią, co i my musimy zrobić w odniesieniu do Unii Europejskiej. Bariery handlowe utrudniają działanie Stanom Zjednoczonym. Musimy zwiekszyć niezależność energetyczną. USA mocno wspierają te cele i jesteśmy chętni, by rozszerzyć powiązania handlowe w całej Europie.
Trump podkreślał nieuczciwe postępowanie Chin i Unii Europejskiej:
– Zostaliśmy oszukani przez Chiny, zostaliśmy oszukani przez Unię Europejską. Zostaliśmy oszukani przez wszystkich. Chcę chronić amerykańskiego pracownika, amerykańskiego rolnika, amerykańskie firmy.
Amerykański prezydent wspominał ciepłe przyjęcie w Polsce:
– Nigdy nie zapomnę, jak nas przyjęto, jak to było piękne, jak wspaniali byli Polacy. I na pewno nie zapomnę tego tłumu. Tłum ciągnął się na dziesięć przecznic. Było pełno ludzi. Myślę, że to jest naprawdę oznaka sympatii Polaków do Stanów Zjednoczonych.
* * *
Niemcy chcą dołączyć do Trójmorza.
Minister Spraw Zagranicznych Niemiec zadeklarował podczas Szczytu Trójmorza w Bukareszcie, że Niemcy chciałyby dołączyć do tego projektu. W tej chwili Niemcy mają status obserwatora.
– Chcemy wykorzystywać to forum, także w przyszłości, aby bardziej włączyć się w dyskusje, które prowadzą nasi wschodnioeuropejscy sąsiedzi – powiedział Maas.
Podkreślił, że Niemcy „pasują do Inicjatywy Trójmorza” zarówno z geograficznego, jak i historycznego, politycznego i gospodarczego punktu widzenia.
– Niemcy chcą być „budowniczym mostów i moderatorem w duchu jedności europejskiej” – oświadczył szef niemieckiej dyplomacji.
Były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski skomentował sprawę w Polskim Radiu 24: „…na razie dostały status obserwatora. Jest to eksperyment, zobaczymy, czy będą wartością dodaną”
* * *
Atak na polską organizację antyaborcyjną
Fundacja PRO Prawo do Życia poinformowała o zniszczeniu samochodu fundacji, na którym naklejone były zdjęcia pokazujące, jak wygląda zabijanie dzieci podczas aborcji. W komunikacie Fundacji na stronie stopaborcji.pl czytamy:
W nocy z 16 na 17 września podpalono samochód, na którym pokazane było, jak wygląda aborcja. Samochód stał przy ul. Konopczyńskiego w Warszawie i został doszczętnie zdemolowany. Przód pomalowano sprayem, wgnieciono również maskę. 17 września natomiast nieznani sprawcy zamalowali obrazy, których za pierwszym razem nie udało się spalić.
Równocześnie ze śledztwem policji mamy zamiar wszcząć swoje. Dysponujemy zdjęciem sprawców wandalizmu. Jeśli ktoś ich zna lub kojarzy, prosimy choćby o anonimową wiadomość.
Spalenie samochodu było transmitowano na żywo na Facebooku, ale na nagraniu nie widać momentu zapłonu.
* * *
Rosja chce przedłużyć gazociąg Turecki Potok na Węgry
Wczoraj premier Węgier Viktor Orban spotkał się w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
Orban powiedział, że Węgry chcą aby rosyjski gazociąg łączący Rosję z Turcją i Grecją posiadał odnogę biegnącą przez Węgry.
– Badamy możliwość, by włączyć naszych węgierskich partnerów do nowego szlaku transportu rosyjskiego gazu do Europy. Nie wykluczam, że po zbudowaniu Tureckiego Potoku jedna z naziemnych kontynuacji tego gazociągu mogłaby biec przez Węgry – powiedział Władimir Putin.
Zapowiedziano także szybkie rozpoczęcie budowy na Węgrzech elektrowni atomowej Paks.
– Uważam to za sztandarowy element współpracy i musimy nad tym dalej pracować – powiedział Viktor orban
Aleksei Likhaczow, szef Rosatomu, powiedział, że data rozpoczęcia budowy zostanie ustalona dopiero po wydaniu licencji. Koszt projektu wynosi 12,5 miliarda euro, z czego większość będzie pochodzić z pożyczki w wysokości 10 miliardów euro, jaką Węgry otrzymają od Moskwy.
* * *
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o utworzeniu Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Ma on być oparty o część składki na Fundusz Pracy i tzw. „daninę solidarnościową”, egzekwowaną od osób zarabiających więcej niż milion złotych rocznie.
Danina ma wynosić 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej 1 mln za rok podatkowy. Łączne przychody nowego Funduszu mają wynosić ok. 2 mld zł rocznie. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.
* * *
Anty-kremlowski działacz Piotr Wierziłow został prawdopodobnie otruty – do takich wniosków doszli lekarze opiekujący się opozycjonistą w berlińskim szpitalu. Według nich Wierziłow został poddany działaniu substancji atakującej układ nerwowy.
Stan zdrowia Wierziłowa nagle pogorszył się 11 września, po rozprawie sądowej w Moskwie i został przewieziony do szpitala. Przyjaciele mówią, że zaczął tracić wzrok, mowę i możliwość poruszania się. Do Berlina został przetransportowany na koszt dyrektora berlińskiej organizacji pozarządowej obrońców praw człowieka Cinema for Peace.
* * *
Kościół Katolicki zapewnia Tajwan, że porozumienie między Watykanu i komunistycznymi Chinami nie jest powodem do obaw.
Tajwańskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że otrzymało od Watykanu zapewnienie, że potencjalne porozumienie z Chinami w sprawie nominacji biskupów nie będzie miało „politycznego ani dyplomatycznego wpływu” na Tajwan.
Amerykański portal National Catholic Register dotarł do informacji, że do rozwoju relacji chińsko-watykańskich mocno przyczynił się arcybiskup Theodore McCarrick, który w czerwcu tego roku został oskarżony o molestowanie seksualne dzieci, a w lipcu został zawieszony.
Przez ponad 20 lat McCarrick podróżował do Chin co najmniej osiem razy, czasami przebywając w kontrolowanym przez komunistyczne władze seminarium w Pekinie. Pełnił funkcję nieoficjalnego pomostu między Watykanem a chińskimi biskupami wyznaczonymi przez rząd do 2016 r.
* * *
Donald Trump zapowiedział, że powstrzyma próby komunistycznych Chin wpływania na wynik amerykańskich wyborów.
Amerykański prezydent napisał na Twitterze:
– Chiny otwarcie oświadczyły, że próbują aktywnie wpływać i zmienić nasze wybory, atakując naszych farmerów i pracowników przemysłowych z powodu ich lojalności wobec mnie. Chiny nie rozumieją, że ci ludzie są wielkimi patriotami i doskonale rozumieją, że Chiny od wielu lat wykorzystują Amerykę w handlu. Wiedzą też, że jestem jedynym, który wie jak to zatrzymać. Będzie wielki i szybki ekonomiczny odwet na Chinach jeśli nasi rolnicy i robotnicy zostaną celem.
* * * * *