Jarosław Kaczyński nie chce międzynarodowego śledztwa smoleńskiego!
Posłanka Krystyna Pawłowicz wyjawiła na Twitterze, dlaczego Prawo i Sprawiedliwość nie poparło petycji do prezydenta USA Donalda Trumpa o zainicjowanie międzynarodowego śledztwa w sprawie Katastrofy Smoleńskiej.
Pawłowicz zapytana o tę sprawę odpowiedziała:
– Mam zaufanie do poglądu prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który nie popierał specjalnie pomysłu międzynarodowego śledztwa w sprawie Smoleńska. Nie wiadomo, kto personalnie miałby to badać, kto by ich wskazywał itp. sprawy dotyczące działania takiej komisji. Znając Rosjan…
Mam zaufanie do poglądu prezJ.Kaczyńskiego,który nie popierał specjalnie pomysłu międzynarodowego śledztwa w spr Smoleńska?Nie wiadomo kto personalnie miałby to badać,kto by ich wskazywał itp https://t.co/EhEuhbmrpT działania takiej komisji.Znając Rosjan..
— Krystyna Pawłowicz (@KrystPawlowicz) May 17, 2018
* * *
Stany Zjednoczone przeciw Nord Stream 2
Departament Stanu USA wypowiedział się ponownie przeciwko rosyjsko-niemieckiemu projektowi gazociągu Nord Stream 2.
Sandra Oudkirk, pełnomocniczka ds. energetycznych amerykańskiego Departamentu Stanu, powiedziała w Berlinie, że Stany Zjednoczone będą działać na rzecz zatrzymania budowy rosyjskiego gazociągu, ponieważ ta inwestycja zwiększa szkodliwe wpływy Rosji w Europie.
– Użyjemy naszej całej siły przekonywania, aby to osiągnąć. Cieszylibyśmy się, gdyby ten projekt nie został zrealizowany – stwierdziła Oudkirk i zapowiedziała, że na razie Ameryka stawia na siłę przekonywania na drodze dyplomacji, ale udział w budowie gazociągu grozi nałożeniem amerykańskich sankcji na firmy związane z tym projektem.
* * *
Trump ostro krytykuje Niemcy
Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny skrytykował Niemcy za niewywiązywanie się ze zobowiązań wobec NATO. Podczas spotkania z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem Trump podziękował siedmiu krajom NATO, które przeznaczają na obronność 2% PKB, w tym Polsce, ale przypomniał, że ciągle czeka na pozostałe 20 państw, aby spełniły ten wymóg. Szczególnie zaznaczył, że Niemcy są wielkim beneficjentem Sojuszu Północnoatlantyckiego, a od dawna nie wydają na niego wymaganych kwot.
Niemcy przeznaczają na obronność zaledwie 1,3 % swojego PKB.
Trump zwrócił uwagę, że równocześnie Niemcy wydają mnóstwo pieniędzy na gaz od Rosji.
Prezydent USA został zapytany o wypowiedź Donalda Tuska, przewodniczącego Rady Europejskiej, który powiedział o Trumpie:
– Z takimi przyjaciółmi nie potrzeba wrogów.
Trump odpowiedział:
– Mogę to odwrócić. Unia Europejska była okropna wobec USA w sprawie handlu. Byli okropni dla naszych pracowników. W zeszłym roku mieliśmy z UE 151 miliardów dolarów deficytu.
[…]
Unia Europejska, oprócz Chin i paru innych, traktuje nas w sprawach handlu tak źle jak tylko można. Stawiają handlowi bariery. Nie pozwalają naszym rolnikom sprzedawać produktów w Unii.
Bardzo ciężko jest sprzedawać do Unii Europejskiej samochody. Ale Unia – w tym przypadku Niemcy – zalewają USA swoimi Mercedesami i BMW bez żadnych przeszkód. Płacą maleńkie podatki, podczas gdy Unia Europejska nakłada ogromne podatki [na nasze samochody – przyp. red.], ale nawet ich nie chce. Nie chce samochodów, nie chce produktów.
W zeszłym roku straciliśmy 151 miliardów dolarów w handlu z Unią Europejską. Także mogą mnie przezywać, jak chcą. Na ich miejscu też byś siebie przezywał, bo to już dłużej nie potrwa.
* * *
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan rozmawiał w środę telefonicznie z papieżem Franciszkiem. Tematem rozmowy była sytuacja w Strefie Gazy.
To już trzecia rozmowa telefoniczna islamskiego przywódcy z głową kościoła katolickiego w ostatnich sześciu miesiącach.
Turecki prezydent wyraził zaniepokojenie sytuacją w Izraelu, powiedział, że wydarzenia w Strefie Gazy będą głównym tematem dzisiejszego nadzwyczajnego spotkania Organizacji Współpracy Islamskiej w Stambule.
Erdogan rozmawiał w tej sprawie także z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
W środę, podczas audiencji ogólnej, papież poruszył temat Strefy Gazy.
– Powtarzam, że nigdy używanie przemocy nie prowadzi do pokoju. Wojna przyzywa wojnę, przemoc przyzywa przemoc! Zachęcam wszystkie zaangażowane strony i społeczność międzynarodową do ponowienia starań, by zwyciężyły dialog, sprawiedliwość i pokój – powiedział Franciszek.
* * *
Putin: zagraniczne wojska będą wycofywać się z Syrii
Wczoraj w Soczi spotkali się prezydenci Rosji i Syrii, Władimir Putin i Basza al-Asad.
Jak relacjonował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, prezydenci omawiali kolejne wspólne kroki.
Po rozmowach Władimir Putin gratulował Asadowi objęcia kontroli nad kolejnymi obszarami Syrii, a Asad dziękował za stałe wsparcie Rosji, szczególnie rosyjskich sił powietrznych.
Obaj prezydenci stwierdzili, że już czas na rozpoczęcie procesu politycznego w Syrii. Asad zapowiedział rozpoczęcie prac nad zmianami w konstytucji.
Prezydent Rosji stwierdził, że zakłada, iż w związku ze znaczącymi zwycięstwami armii syryjskiej i rozpoczęciem aktywnej fazy procesu politycznego siły zagraniczne będą wychodzić z terytorium Syryjskiej Republiki Arabskiej.
Wycofanie nie będzie dotyczyć Rosji, która posiada w Syrii stałe bazy wojskowe w Hmejmim i w Tartusie. W zeszłym roku podpisano umowy o utrzymaniu rosyjskich baz przez najbliższe 50 lat.
* * *
Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się dziś w Soczi z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
Po rozmowach Władimir Putin oświadczył, że wraz kanclerz Niemiec polecili resortom dyplomacji swoich krajów ponowne podjęcie prac nad powołaniem misji ONZ w Donbasie. ONZ miałoby wesprzeć obserwatorów OBWE, którzy już są we wschodniej Ukrainie.
Ponadto Putin zapewnił, że budowa Nord Stream 2 nie oznacza zatrzymania tranzytu gazu przez Ukrainę
– Dostawy będą kontynuowane, jeśli okażą się uzasadnione ekonomicznie – powiedział prezydent Rosji.
Władimir Putin w przyszłym tygodniu ma się spotkać z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, premierem Japonii Shinzo Abe i prezydentem Bułgarii Rumenem Radnewem.
* * *