Serwis informacyjny

Stany Zjednoczone chcą poprzeć polską inicjatywę Trójmorza i  zatrzymać rosyjsko-niemiecki gazociąg Nord Stream 2!

Sandra Oudkirk, przedstawicielka amerykańskiego Departamentu Stanu, w rozmowie z portalem Onet ujawniła, że Trójmorze znajdzie się na liście priorytetowych projektów, którą Amerykanie przedstawią podczas tegorocznego szczytu Trójmorza w Bukareszcie.

Trójmorze jest potrzebne, bo będzie dodatkowo stanowiło most łączący wiele miejsc w Europie na linii północ-południe. Zdając sobie sprawę z ograniczonych możliwości finansowych, wspieramy te projekty, które łączą Europę – powiedziała Oudkirk.

Powtórzyła także, że Stany Zjednoczone są przeciwne budowie gazociągu Nord Stream 2.

Naszym zdaniem budowa tego gazociągu ma podłoże czysto geopolityczne. To zły wybór, np. ze względu na negatywne konsekwencje dla Ukrainy i dywersyfikację dostaw złóż w całej Europie. To drogi, niepotrzebny i komplikujący relacje projekt. – stwierdziła.

Specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych na Ukrainę, Kurt Volker, zapowiedział, że Amerykanie zastanawiają się nad wprowadzeniem sankcji na firmy uczestniczące wraz z Rosjanami w projekcie Nord Stream 2. Według Volkera w USA trwa dyskusja na ten temat i powinna ona dać sygnał Niemcom, aby rozwiązały ten program zanim Waszyngton zdecyduje o sankcjach.

Podkreślił, że Angela Merkel przyznała kilka tygodni temu, że projekt gazociągu nie jest tylko projektem ekonomicznym, ale także politycznym.

Sandra Oudkirk z Departamentu Stanu USA oświadczyła:

Co prawda realizacja niemiecko-rosyjskiego projektu Nord Stream 2 już się rozpoczęła, ale wierzymy, że możemy ją zatrzymać.

* * *

Państwa islamskie pod przywództwem Turcji jednoczą się przeciw Izraelowi i USA!

W piątek w Stambule odbyło się nadzwyczajne spotkanie Organizacji Współpracy Islamskiej, zwołane przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.

Dwa dni przed spotkaniem islamski przywódca konsultował sprawę Strefy Gazy i przeniesienia ambasady USA do Jerozolimy z papieżem Franciszkiem.

W komunikacie wydanym na zakończenie obrad państwa islamskie zaapelowały o międzynarodową ochronę Palestyńczyków, w tym wysłanie pokojowych sił międzynarodowych.

Wcześniej Erdogan, przemawiając na wiecu w Stambule, porównał Żydów do hitlerowców.

Nie ma różnicy między okrucieństwami, jakich Żydzi doświadczyli w Europie 75 lat temu i brutalnością jakiej są poddani nasi bracia w Gazie – mówił Erdogan.

Podczas spotkania państw islamskich podobnie wypowiedział się turecki premier Binali Yildirim. Mówił, że Izrael naśladuje Hitlera i Mussoliniego.

Członkowie Organizacji Współpracy Islamskiej oskarżyli administrację Donalda Trumpa o „wspieranie zbrodni Izraela oraz ochronę tego kraju w Radzie Bezpieczeństwa ONZ”, a przeniesienie ambasady Stanów Zjednoczonych do Jerozolimy nazwali „aktem prowokacji i wrogości wobec narodu islamskiego”.

* * *

Kolejny kraj otwiera ambasadę w Jerozolimie

Dziś w Jerozolimie prezydent Horacio Cartes otworzył ambasadę Paragwaju w Jerozolimie.

Cartes stwierdził, że wspiera szlachetny i waleczny naród izraelski. Zaznaczył, że Izrael i Paragwaj wyznają te same wartości i zasady – wolność, demokrację, tolerancję i prawa człowieka.

Nie popieram letnich czy dwuznacznych decyzji – powiedział prezydent Paragwaju.

Paragwaj jest trzecim państwem po Stanach Zjednoczonych i Gwatemali, które przeniosło ambasadę w Izraelu do Jerozolimy.

* * *

W Brukseli zainaugurowano Ramadan w katolickim kościele

W brukselskim kościele muzułmańskie święto obchodzili wspólnie katolicy, żydzi oraz muzułmanie. Wszyscy razem spożyli Iftar, posiłek jedzony przez muzułmanów po zachodzie słońca w czasie Ramadanu.

Wybraliśmy święty miesiąc Ramadanu – czas dzielenia się i przebaczania – by obchodzić go wspólnie z kościołami wszystkich wyznań i kultur, aby pokazać, że muzułmanie nie są terrorystami, oraz że między religiami i innymi filozofiami musi panować dobre współistnienie – powiedział Lanhcen Hamouch, prezes stowarzyszenia Al Mouwan.

To co robimy, jest niezwykłym symbolem siły, jaka idzie ze wspólnych inicjatyw takich jak ta – powiedział katolicki ksiądz Jacques Hanon – chcemy też pokazać siłę, która leży w odpowiedzi na porażki, strachy, przemoc, nienawiść i dyskryminację.

To jest chwila, którą dzielimy ze sobą. Nie ma lepszej okazji do rozmowy niż usiąść wspólnie do posiłku, nie ma nic przyjemniejszego – powiedział Evelyn Haberfield członek żydowskiej społeczności w Brukseli.

* * *

Władze komunistycznych Chin zwalczają chrześcijaństwo!

Portal China Aid informuje, że w wielu chińskich prowincjach doszło w ostatnim czasie do działań komunistycznych władz wymierzonych w społeczności chrześcijan.

Na początku maja w prowincji Guangdong rząd zburzył dom opieki prowadzony przez lokalny kościół Baishitang. Do tej pory ponad 100 chrześcijan skorzystało z domu opieki jako miejsca spotkań.

Nie pomogły zapewnienia, że chodziło tylko o prowadzenie domu opieki, nie o rozwijanie kościoła. Urzędnicy uniemożliwili jego członkom nawet zatrudnienie prawnika.

Lokalne władze w prowincjach Fujian, Jiangxi i Guizhou wysłały powiadomienia do kościołów domowych z nakazem zamknięcia wspólnot. Było w nich również polecenie przyłączenia się do kontrolowanego przez komunistyczny rząd Kościoła Potrójnej Autonomii.

Na wschodzie kraju, w prowincji Zhejiang, lokalne władze zaczęły skrupulatnie kontrolować miejsca kultu religijnego i zastraszać członków kościoła.

Według miejscowych chrześcijan, departamenty rządowe zakazały wszelkich spotkań religijnych. Urzędnicy często odwiedzają miejsca takich spotkań, wywierają nacisk na właścicieli gruntów, na których stoją kościoły lub wydają negatywne opinie o zabezpieczeniach przeciwpożarowych budynków.

Chrześcijanin z Zhejiang powiedział:

Wiele miejscowych szkół sprawdza religijne pochodzenie uczniów. Najpierw dowiadują się, czy rodzice są katolikami lub chrześcijanami. Następnie sprawdzają nazwiska, adresy domowe i adresy ich miejsc pracy. W końcu pojawią się w domach i każą odstąpić od wiary

* * * * *