SERWIS INFORMACYJNY, 13 września 2018 r.

Udostępnij
Przeczytasz tekst w ok. 4 min.

Minister Spraw Zagranicznych Węgier Peter Szijjartó zapowiedział wczoraj, że zawetuje każdą unijną propozycję nałożenia sankcji na Polskę.

 

Konsultowaliśmy się z polskimi przyjaciółmi i zapewniliśmy się nawzajem, że będziemy się sprzeciwiać i zawetujemy każdą propozycję, która oznaczałaby jakiekolwiek sankcje bądź wystąpienie przeciw drugiej stronie. Uważamy za podwójne standardy procedurę UE, która toczy się przeciw Polsce, a o dzisiejszym głosowaniu wyraziłem się już jasno, tak więc my Węgrzy i Polacy zawsze możemy na siebie liczyć – powiedział Szijjartó.

* * *

W Niemczech ujawniono raport o pedofilii wśród katolickich księży

Raport został stworzony na zlecenie katolickiego Episkopatu Niemiec. Jego streszczenie wyciekło do mediów. Z dokumentu wynika, że w latach 1946-2014 co najmniej 3677 osób nieletnich padło ofiarą molestowania przez księży.

Pedofilii dopuściło co najmniej 1670 katolickich duchownych, co stanowi blisko 4,5 proc. wszystkich księży katolickich w Niemczech. Ofiarami byli w większości chłopcy.

Raport nie uwzględnia wszystkich przypadków. Co najmniej w dwóch diecezjach dokumenty na temat pedofilii były niszczone. W niektórych przypadkach oceniono, że akta mogą być zmanipulowane.

Podejrzani o pedofilię duchowni byli często przenoszeni do innych parafii. Nowe parafie nie były informowane o podejrzeniach wobec przenoszonych księży.

Przedstawiciele niemieckiego episkopatu wyrazili ubolewanie, że streszczenie raportu wyciekło do mediów przed oficjalną publikacją. W oświadczeniu episkopatu napisano, że publikacja jest nieodpowiedzialna.

Pełny raport ma zostać oficjalnie przedstawiony 25 września.

Wczoraj papież Franciszek zwołał szczyt na temat pedofilii, w którym udział wezma przewodniczący episkopatów z całego świata. Ma się on odbyć w lutym przyszłego roku.

* * *

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że rosyjskie władzę wiedzą, kim są osoby wskazane przez Brytyjczyków jako sprawcy zamachu na Skripala.

Zapytany o sprawę na Forum Ekonomicznym we Władywostoku Putin powiedział:

Sprawdziliśmy, kim są ci ludzie. Wiemy, kim są, znaleźliśmy ich. Mamy nadzieję, że oni sami się pojawią i opowiedzą o sobie. Zapewniam, że nie ma tam nic szczególnego, kryminalnego.

Putin zapewnił też, że wszyscy podejrzani są cywilami.

Na wypowiedź Putina zareagował rzecznik premier Wielkiej Brytanii Theresy May:

Ci ludzie są oficerami rosyjskiej służby wywiadu wojskowego GRU. Rząd ujawnił rolę GRU, jej agentów i ich metody. Stanowisko to jest wspierane przez naszych międzynarodowych sojuszników. Niejednokrotnie zwracaliśmy się do Rosji o wyjaśnienie tego, co wydarzyło się w Salisbury w marcu. Oni odpowiadali zaciemnianiem i kłamstwami. Nie widzę niczego, co mogłoby sugerować, że coś się w tej sprawie zmieniło.

Dwaj oskarżeni – Aleksandr Pietrowa i Rusłan Boszyrow udzielili dziś wywiadu rosyjskiej telewizji RT. Powiedzieli, że byli w Wielkiej Brytanii turystycznie, aby obejrzeć słynną katedrę.

Brytyjskie MSZ w oświadczeniu powtórzyło, że „policja i prokuratura zidentyfikowała tych mężczyzn jako głównych podejrzanych w związku z atakiem w Salisbury, oraz że brytyjski rząd „ma jasność, że są oni oficerami rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i użyli wyniszczająco toksycznej, nielegalnej broni chemicznej na ulicach naszego kraju”.

* * *

Departament Stanu USA oświadczył, że jest głęboko zaniepokojony „narastającym prześladowaniem” muzułmanów w prowincji Xinjiang w komunistycznych Chinach. Administracja Trumpa rozważa więc sankcje wobec wyższych chińskich urzędników i firm, wobec których istnieją zarzuty łamania praw człowieka.

Chiny, tłumacząc swoje działania walką z terroryzmem, umieściły do tej pory w obozach reedukacji około miliona osób, głównie etnicznych Ujgurów, Kazachów i członków innych mniejszości.

Heather Nauert, rzeczniczka departamentu stanu, wyraziła obawy urzędników amerykańskiej administracji:

Jesteśmy zaniepokojeni narastającym prześladowaniem Ujgurów, Kazachów, ale też innych muzułmanów w tamtym regionie. Istnieją wiarygodne według nas przesłanki, że od kwietnia 2017 r. ​​wiele tysięcy osób zostało zatrzymanych i umieszczonych w ośrodkach reedukacji.

Członkowie Kongresu Marco Rubio i Christopher H. Smith wysłali w środę list do sekretarza handlu, Wilbura Rossa, w którym wyrazili prośbę, by nałożył limity na sprzedaż niektórych technologii chińskim firmom lub agencjom. Powodem prośby są obawy, że chińskie siły bezpieczeństwa wykorzystują technologie do śledzenia obywateli Chin i dopuszczają się innych naruszeń praw człowieka.

Kongresmani stwierdzili, że ich obawy są „szczególnie silne” w odniesieniu do prowadzonych przez komunistyczne władze chińskie obozów reedukacyjnych w prowincji Xinjiang.

W piśmie czytamy:

– Rząd USA uznał stopień nadużyć (wobec praw człowieka) w prowincji Xinjiang. Wiceprezydent Mike Pence i sekretarz stanu Mike Pompeo wyrazili publiczne zaniepokojenie tymi nadużyciami i poruszyli temat rozrastania się sieci ośrodków lub obozów „politycznej reedukacji” w całym regionie. Nasza polityka eksportowa musi uwzględniać tę rzeczywistość.

Wilbur Ross powiedział o liście:

– Otrzymaliśmy list od senatora Rubio i przedstawiciela Smitha i dziękujemy im za to, że wykazali inicjatywę w tej ważnej kwestii. Będziemy współpracować z nimi i z naszymi partnerami w całym rządzie, aby mieć pewność, że nasze umowy o eksporcie nadal chronią amerykańskie interesy na całym świecie.

* * *

Sąd ukraiński nałożył tzw. areszt na akcje i majątek rosyjskich państwowych banków na Ukrainie.

Ukraina zajęła aktywa Sbierbanku, VTB i Prominvestbanku o wartości 5 miliardów dolarów.

Skarżącymi były firmy ukraińskiego oligarchy Ihora Kołomojskiego, które straciły nieruchomości po zajęciu Krymu przez Rosję.

Sąd w Kijowie przyznał przedsiębiorstwom 139 mln dol. rekompensaty za złamanie przez Rosję umowy o wzajemnej ochronie inwestycji. Sąd nakazał też, by rosyjskie banki zlikwidowały swoje oddziały na Ukrainie i zakazał im dysponowania majątkiem na Ukrainie.

Kijowski sąd zakazał też Prominvestbankowi (należy do państwowego WEB), Sbierbankowi i VTB przeprowadzania likwidacji lub reorganizacji swoich ukraińskich oddziałów; banki nie mogą też dysponować swoim ruchomym i nieruchomym majątkiem na Ukrainie.

* * *

Rosyjski Gazprom oraz japoński koncern Mitsui planują wspólną budowę terminala gazowego nad Morzem Bałtyckim.

Obie firmy podpisały list intencyjny w tej sprawie. Terminal Baltic LNG ma być planowo uruchomiony w roku 2023. Rosyjski terminal ma być zlokalizowany 100 kilometrów na zachód od Petersburga. Rosjanie będą mogli eksportować przez terminal nawet 25 mld m3 gazu ziemnego rocznie. To kilkukrotnie więcej niż możliwości polskiego gazoportu.

* * *

Największy kościół domowy w Pekinie zamknięty

Władze miasta w Pekinie zamknęły w niedzielę największy w mieście nieoficjalny kościół protestancki i skonfiskowały „nielegalne materiały promocyjne”.

Kościół z represjami spotykał się od kwietnia, kiedy to odrzucił nakaz władz zainstalowania w budynku kamer. Po odmowie władze zagroziły kościołowi eksmisją.

W niedzielę pekińskie biuro ds. cywilnych w okręgu Chaoyang stwierdziło, że kościół łamał zakaz organizowania masowych zgromadzeń i został „zgodnie z prawem zamknięty”, a jego „materiały promocyjne” zostały skonfiskowane.

* * * * *