Przeczytasz tekst w ok. 3 min.

Prezydent przekonuje, by nie palić w kominkach i nie używać samochodów

Andrzej Duda przemawiał wczoraj na konferencji podsumowującej projekt Ministerstwa Środowiska pod nazwą „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”.

Prezydent stwierdził, że nie wie, w jakim stopniu za zmiany klimatu odpowiedzialny jest człowiek, ale że te zmiany występują i musimy się do nich przygotować.

 W jakim procencie dzisiaj człowiek przyczynia się do zmian klimatycznych? W jakimś procencie na pewno, bo emitujemy, tu nie ma żadnych wątpliwości. Czy powinniśmy to ograniczać? Ja uważam, że tak. Ale przede wszystkim powinniśmy przygotowywać się do zmian klimatu, niezależnie od tego, w jaki sposób one następują – mówił prezydent.

Andrzej Duda radził, jak prowadzić propagandę klimatyczną. Podał za wzór doświadczenia z Kalifornii, o których opowiadał Arnold Schwarzenegger.

Mówienie ludziom o ograniczaniu emisji CO2 jest dla zwykłego, przeciętnego obywatela niezrozumiałe. No bo CO2 nie czuć, CO2 nie widać, więc o co chodzi? To jest niezrozumiałe, to jest nieplastyczne. Ale zanieczyszczenie, smog, zapylenie, to jest coś  co jest zrozumiałe, widoczne dla każdego, co każdy zrozumie dokładnie jako niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia.

– Myśmy rozpoczęli ograniczenia emisji CO2 właśnie przede wszystkim apelując do ludzi, aby generalnie ograniczali spalanie. Czyli: nie pal. Zrezygnuj z kominka. Zrezygnuj z pieca. Zastąp go jakimś innym, znacznie bardziej ekologicznym sposobem zasilania czy ogrzewania. Zrezygnuj z samochodu, jeżeli możesz – korzystaj z roweru. A jeżeli możesz, dzisiaj kup sobie samochód elektryczny. Bądź ekologiczny. Szukaj nowych rodzajów źródeł energii.

Myślę, że nie jest to także jak na nasze dzisiejsze polskie standardy zły pomysł. […] Sądzę, że to jest jakaś droga do ochrony klimatu.

Michał Fałek, prezes partii Ruch 11 Listopada, w reakcji na słowa prezydenta o rezygnowaniu z kominka, rozpoczął na Twitterze akcję „Palę w kominku”, zachęca do wstawiania zdjęć ognia płonącego w domowych kominkach z hasztagiem #PaleWKominku.

* * *

Komisja Europejska może zatrzymać przekop Mierzei Wiślanej

Unijni urzędnicy chcą przeanalizować pozwolenie na prace budowlane wydane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Komisja wysłała do polskiego ministerstwa gospodarki morskiej pismo, w którym znajduje się zapis mówiący o „wstrzymaniu robót budowlanych do czasu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości”.

Ministerstwo przygotowuje odpowiedź na zastrzeżenia Komisji.

Przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną ma być rozstrzygnięty w marcu. Kanał miałby być oddany do użytku w 2022 roku. Inwestycja pozwoli statkom na wpływanie na Zalew Wiślany bez przepływania przez teren Rosji. Moskwa oczywiście sprzeciwia się budowie kanału. Teraz wsparła ją Bruksela.

We wrześniu rosyjski wiceminister rolnictwa wysłał do Komisji Europejskiej pismo, w którym twierdził, że budowa kanału zagrozi środowisku naturalnemu.

Apelował też, aby przeprowadziła „wszechstronną analizę możliwych skutków oraz podjęła świadomą decyzję w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej”.

* * *

Dziecięca strefa na paradzie homoseksualistów

Podczas parady tzw. środowisk LGBT, która ma odbyć się 8 czerwca w Warszawie, będzie zorganizowana specjalna strefa dla dzieci.

Paradzie Równości ma towarzyszyć Miasteczko Równości, gdzie swoje stanowiska będą mieć organizacje pozarządowe i przedsiębiorstwa wspierające paradę.

Po raz pierwszy powstanie specjalna strefa dla dzieci. Fundacja Wolontariat Równości, która jest organizatorem wydarzenia twierdzi, że jest to odpowiedź na prośby rodziców, którzy chcą w sposób przystępny tłumaczyć swoim dzieciom, o co walczą środowiska LGBT.

Paradzie będzie towarzyszyć wiele innych wydarzeń. Przez cały tydzień mają być organizowane warsztaty, debaty, seanse filmów i koncerty.

Postulatami Parady Równości są m.in. legalizacja małżeństw homoseksualnych wraz z możliwością adopcji, wprowadzenia regulacji prawnych dla tzw. zmiany płci, edukacji seksualnej we wszystkich szkołach i przedszkolach oraz ułatwienia w przyjmowaniu imigrantów do Polski.

* * *

Stany Zjednoczone planują sankcje na firmy zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream 2

Niemiecka gazeta „Handelsblatt” dotarła do informacji o planowanych przez Biały Dom sankcjach.

Miałyby one objąć szwajcarską firmę Allseas i włoskie przedsiębiorstwo Saipem.

Allseas to główny wykonawca podmorskiej części gazociągu. Ma wykonać 90% prac układania rur na dnie Bałtyku. Jeżeli ta szwajcarska firma zostanie objęta sankcjami, bardzo trudno będzie znaleźć wykonawcę na jej miejsce.

Włoski Sajpem już wykonał swoją część prac. Sankcje mogą jedynie zaszkodzić interesom spółki w USA.

* * *

Donald Trump zerwał negocjacje w sprawie uchwalenia ustawy budżetowej finansującej mur na południowej granicy. Wczoraj doszło do spotkania prezydenta USA z liderami Partii Demokratycznej w Kongresie Chuckiem Schumerem i Nancy Pelosi. Trump wyszedł ze spotkania po kilkunastu minutach rozmowy.

Na Twitterze napisał:

Zadałem im pytanie, jak się będą mieć, jeśli po 30 dniach ruszę sprawę z miejsca? A w związku z tym: czy zaakceptują mój program ochrony granic, który zakłada wzniesienie muru bądź metalowego ogrodzenia? Nancy odpowiedziała NIE , więc rzekłem bye-bye; innego wariantu nie będzie”.

* * * * *