Sensacyjne odkrycie klubu Idź Pod Prąd Londyn na Hampstead Cemetery!

4
9118

Jeszcze niedawno związani z Rosją lewacy w Wielkiej Brytanii oskarżali Mariana Kowalskiego z Telewizji Idź Pod Prąd o rasizm, a oto czym w rzeczywistości zajmuje się środowisko Idź Pod Prąd TV!

Członkowie klubu Idź Pod Prąd Londyn zajmujący się m. in. odnajdywaniem i renowacją opuszczonych grobów polskich bohaterów, dokonali niesamowitego odkrycia. W sobotę, 18-tego listopada, odnaleźli na cmentarzu Hampstead Cemetery w Londynie grób, w którym został pochowany August Agbola O’Brown, ps. “Ali” – jedyny czarnoskóry powstaniec Warszawski!

“Ali” urodził się w Nigerii w 1895 roku, a do Polski trafił w 1922. Mieszkał w Warszawie przy ulicy Złotej, ożenił się z Polką, z którą miał dwóch synów. Z zawodu był perkusistą jazzowym. W roku 1958 wyemigrował z rodziną do Wielkiej Brytanii.

Brał udział w obronie Warszawy w 1939 roku. Jako żołnierz Związku Walki Zbrojnej działał od 1941 roku. “Walczył w batalionie “Iwo” na terenie Śródmieścia Południowego w rejonie ulic Wspólnej, Wilczej, Marszałkowskiej, Hożej, to jest tam, gdzie mieszkał jeszcze przed wojną i podczas niej” – pisze historyk dr Zbigniew Osiński w rozdziale na temat “Alego”, w książce „Afryka w Warszawie” (red. P. Średziński, M. Dioufa).

Od kilku lat badaniem powikłanych losów O’Browna zajmują się IPN, Muzeum Powstania Warszawskiego i niezależni varsavianiści. Sporo informacji dostarcza ankieta personalna wypełniona przez “Alego” w 1949 roku przy zgłoszeniu do ZBoWiD-u. Jan Radecki ps. “Czarny” – powstaniec Warszawski – potwierdził relację “Alego” zamieszczoną w ankiecie. Twierdził on, że widział czarnoskórego mężczyznę przy ul. Marszałkowskiej 74, w dowództwie batalionu “Iwo”.

Życiorys Agboli to historia człowieka, który uznawał Polskę za swoją drugą ojczyznę (nie jest to chyba zbytni patos) i czuł się jej pełnoprawnym obywatelem – napisał Osiński.

Grób został odnowiony przez członków klubu IPP Londyn. 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz reportażu przygotowanego przez Pawła Skibę i Krzysztofa Padałko z klubu IPP Londyn:

IPP Londyn 

IPP LondynIPP Londyn

IPP LOndynIPP Londyn

Reportaż “Akcja Ali” zrealizowany przez Pawła Skibę i Krzysztofa Padałko z klubu IPP Londyn:

 

Zobacz też:  NEWSLETTER MEGAKOŚCIOŁA, SIERPIEŃ 2018

Artykuł w języku angielskim:

Idź Pod Prąd TV club made amazing discovery on Hampstead Cemetary