Sensacyjne odkrycie klubu Idź Pod Prąd Londyn na Hampstead Cemetery!

Jeszcze niedawno związani z Rosją lewacy w Wielkiej Brytanii oskarżali Mariana Kowalskiego z Telewizji Idź Pod Prąd o rasizm, a oto czym w rzeczywistości zajmuje się środowisko Idź Pod Prąd TV! Członkowie klubu Idź Pod Prąd Londyn zajmujący się m. in. odnajdywaniem i renowacją opuszczonych grobów polskich bohaterów, dokonali niesamowitego odkrycia. W sobotę, 18-tego listopada, odnaleźli na cmentarzu Hampstead Cemetery w Londynie grób, w którym został pochowany August Agbola O’Brown, ps. „Ali” – jedyny czarnoskóry powstaniec Warszawski!

„Ali” urodził się w Nigerii w 1895 roku, a do Polski trafił w 1922. Mieszkał w Warszawie przy ulicy Złotej, ożenił się z Polką, z którą miał dwóch synów. Z zawodu był perkusistą jazzowym. W roku 1958 wyemigrował z rodziną do Wielkiej Brytanii. Brał udział w obronie Warszawy w 1939 roku. Jako żołnierz Związku Walki Zbrojnej działał od 1941 roku. „Walczył w batalionie „Iwo” na terenie Śródmieścia Południowego w rejonie ulic Wspólnej, Wilczej, Marszałkowskiej, Hożej, to jest tam, gdzie mieszkał jeszcze przed wojną i podczas niej” – pisze historyk dr Zbigniew Osiński w rozdziale na temat „Alego”, w książce „Afryka w Warszawie” (red. P. Średziński, M. Dioufa).

Od kilku lat badaniem powikłanych losów O’Browna zajmują się IPN, Muzeum Powstania Warszawskiego i niezależni varsavianiści. Sporo informacji dostarcza ankieta personalna wypełniona przez „Alego” w 1949 roku przy zgłoszeniu do ZBoWiD-u. Jan Radecki ps. „Czarny” – powstaniec Warszawski – potwierdził relację „Alego” zamieszczoną w ankiecie. Twierdził on, że widział czarnoskórego mężczyznę przy ul. Marszałkowskiej 74, w dowództwie batalionu „Iwo”.
„Życiorys Agboli to historia człowieka, który uznawał Polskę za swoją drugą ojczyznę (nie jest to chyba zbytni patos) i czuł się jej pełnoprawnym obywatelem” – napisał Osiński.
Grób został odnowiony przez członków klubu IPP Londyn.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz reportażu przygotowanego przez Pawła Skibę i Krzysztofa Padałko z klubu IPP Londyn:

IPP Londyn 

IPP LondynIPP Londyn

IPP LOndyn

Artykuł w języku angielskim:

https://idzpodprad.pl/aktualnosci/swiat/ipp-club-made-amazing-discovery-hampstead-cemetary/

Reportaż „Akcja Ali” zrealizowany przez Pawła Skibę i Krzysztofa Padałko z klubu IPP Londyn:

https://www.youtube.com/watch?v=KGFcJPBzp6k&feature=youtu.be