Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz bierze udział w watykańskiej konferencji prezydentów miast europejskich poświęconej pomocy uchodźcom. Na konferencji obecny będzie papież Franciszek.

Konferencja nosi tytu “Europa: Uchodźcy to nasi bracia i siostry”. Zorganizowana jest przez Papieską Akademię Nauk. Zaproszenie do Pawła Adamowicza wysłał biskup Marcelo Sanchez Sorondo, kanclerz Akademii. Na konferencję zaproszeni zostali prezydenci i burmistrzowie najważniejszych europejskich miast: Rzymu, Madrytu, Walencji, Neapolu, Berlina, Barcleony, Brukseli, Kopenhagi.
Sorondo, w imieniu papieża, pisze m.in.:

„W obliczu kryzysu uchodźczego to prezydenci miast są najbliżej potrzebujących i to oni muszą być w stanie zaspokoić potrzeby tysięcy wszelkiego typu uchodżców i imigrantów. Prezydenci miast muszą głośno mówić o potrzebie budowania mostów, a nie wznoszenia murów między ludźmi. Ich władza powinna służyć rozwojowi, sprawiedliwości i pokojowi. Podczas konferencji prezydenci i burmistrzowie będą mieli możliwość opowiedzenia o swojej służbie papieżowi Franciszkowi.”

Pastor Paweł Chojecki całe spotkanie komentuje, w krótki sposób – swój do swego po swoje.

Prezydent Gdańska dał się już poznać jako sympatyk imigrantów, we wrzesniu powiedział – imigrantka i imigrant to jest szansa dla Gdańska! Traktujemy was jako szansę, a nie problem!. Później dodał, że – nie ma prawdziwych Polaków! Można zeskanować każdego z nas, i wyszedłby niezły przegląd “narodowościowej tablicy Mendelejewa”. To nas wzbogaca!
Wtedy tez Adamowicz powołał do życia Radę Imigrantów, w skład której weszło 12 obcokrajowców mieszkających w Gdańsku.