Polarny Jedwabny Szlak

W piątek Pekin określił swoje zamiary co do rozwoju planu Xi Jinpinga o Jedwabnym Szlaku, który, według najnowszych doniesień, miałby również obejmować, oprócz drogi lądowej, trasy żeglugowe biegnące przez Arktykę.

Chiny mają nadzieję współpracować ze wszystkimi stronami nad stworzeniem Polarnego Jedwabnego Szlaku poprzez rozwój arktycznych szlaków żeglugowych – czytamy w dokumencie wydanym przez chińskie Biuro Informacyjne Rady Państwa.

Wydając pierwszy oficjalny dokument dotyczący Arktyki, Chiny zapowiedziały, że mają zamiar zachęcić przedsiębiorstwa do budowy infrastruktury i przeprowadzenia próbnych komercyjnych podróży, torujących drogę szlakom żeglugowym w tamtym rejonie, które potem utworzą Polarny Jedwabny Szlak. Ma to być możliwe dzięki stopniowemu zanikaniu pokrywy lodowej na Oceanie Arktycznym.

Żegluga przez Przejście Północno-Wschodnie pozwoliłaby zaoszczędzić prawie 20 dni w porównaniu do trasy wiodącej przez Kanał Sueski. COSCO Shipping, chińska państwowa firma logistyczna korzystała już z trasy przez Arktykę.

Rosnące wpływy Chin w regionie wywołały obawy położonych tam państw dotyczące długoterminowych planów strategicznych, w tym możliwym rozmieszczeniem wojskowym.

Niektórzy ludzie mogą mieć wątpliwości co do naszego udziału w rozwoju Arktyki, obawiając się, że możemy mieć inne intencje, lub że możemy grabić zasoby lub niszczyć środowisko – powiedział podczas briefingu wiceminister spraw zagranicznych Kong Xuanyou. Jestem głęboko przekonany, że te obawy są całkowicie niepotrzebne .

Dokument wspomina o interesie Chin w zakresie ropy naftowej i gazu, minerałów, rybołówstwa i innych zasobów w regionie, ale wyraża zainteresowanie współpracą Chin z innymi państwami arktycznymi.