Rosyjski żołnierz sił specjalnych w akwalungu

Minister obrony Wielkiej Brytanii Gavin Williamson w wywiadzie dla dziennika „The Times” powiedział, że Rosja przygotowuje się do ataku na brytyjską infrastrukturę energetyczną.

Według ministra Rosjanie robili zdjęcia brytyjskim elektrowniom i badali interkonektory, które łączą sieć brytyjską z innymi krajami.

Rosyjski plan to nie przeprowadzenie lądowania w zatoce przy Scarborough lub na plaży w Brighton, (…) ale uderzenie w gospodarkę Wielkiej Brytanii, przerwanie działania infrastruktury; to może skutkować wieloma tysiącami ofiar – powiedział Williamson.

Minister zwrócił szczególną uwagę na przygotowania do uszkodzenia linii energetycznych łączących Wyspy z kontynentem. Te połączenia służą do dostarczenia energii do około trzech milionów domów. Według Williamsona Rosja może przeprowadzić zarówno cyberatak, jak i atak fizyczny – przerywając połączenia.

To realne zagrożenie, z którym mierzymy się jako kraj w tym momencie – podkreślił minister obrony Wielkiej Brytanii

Wcześniej szef brytyjskiego Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa Ciaran Martin mówił o możliwości hakerskiego ataku na infrastrukturę Wielkiej Brytanii.

Ze strony Rosji zaobserwowaliśmy szereg ingerencji wymierzonych w Wielką Brytanię, dokonywanych w celach szpiegowskich lub w celu uzyskania dostępu do kluczowych sektorów – powiedział w wywiadzie dla dziennika „The Guardian”.

To nie kwestia „czy”, ale „kiedy” – podkreślił Martin.