Flaga Chin

Chiny zażądały od USA wycofania decyzji o nałożeniu nowych sankcji na Koreę Północną, twierdząc, że działania te mogą osłabić współpracę między Pekinem a Waszyngtonem. Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych stwierdziło w wygłoszonym w sobotę oświadczeniu, że kroki podejmowane przez Stany Zjednoczone odbijają się na chińskich przedsiębiorstwach.

W piątek Stany Zjednoczone ogłosiły, że nałożą kolejne sankcje na Koreę Północną i niektóre kraje podejrzane o współpracę z nią. Jak czytamy na stronie Departamentu Skarbu: „Działanie to jest skierowane do jednej osoby, 27 podmiotów i 28 statków umiejscowionych, zarejestrowanych lub oznaczonych flagą m.in. Korei Północnej i Chin. Departament Skarbu, wraz z Departamentem Stanu i Strażą Wybrzeża USA, wydało również ostrzeżenie, które informuje społeczeństwo o ryzyku poważnych sankcji wobec osób kontynuujących wysyłkę towarów do i z Korei Północnej”

Decyzja Stanów Zjednoczonych o karach obejmuje m.in. dwie chińskie firmy żeglugowe – Weihai World-Shipping Freight i Shanghai Dongfeng Shipping.

W reakcji na te sankcje rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Geng Shuang  powiedział: „Strona chińska zdecydowanie sprzeciwia się nałożeniu przez USA sankcji, sprzeciwia się również próbom sprawowania „długoterminowej jurysdykcji” nad chińskimi podmiotami (…) Wystosowaliśmy stosowne oświadczenia, wzywając Stany Zjednoczone do natychmiastowego powstrzymania się od takich kroków, aby nie nadszarpnąć naszej współpracy.”