Polacy są najliczniejszą grupą odznaczonych medalem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata, pomimo że tylko w Polsce podczas II wojny światowej groziła kara śmierci z rąk Niemców za pomoc Żydom. Poznaj historię polskiej rodziny z podlubelskich Piask, która została odznaczona przez izraelski Instytut Yad Vashem. To historia niezwykła, bo opowiedziana przez świadka tych zdarzeń, 96-letnią Mariannę Jarosz-Krasnodębską. Zobacz najnowszą produkcję Telewizji Idź Pod Prąd!
Główną bohaterką filmu jest Marianna Jarosz-Krasnodębska z podlubelskich Piask. Przed wojną było to miejsce, gdzie Polacy i Żydzi żyli zgodnie i spokojnie. Po wybuchu II wojny światowej Niemcy zgotowali jednak piekło piaseckim Żydom. W tym strasznym czasie Polacy narażali życie, by ratować swoich żydowskich sąsiadów.
Jest to historia niezwykła, bo opowiedziana przez świadka tych zdarzeń. Pani Marianna i jej rodzina przez całą wojnę udzielała pomocy Żydom, a ich dom i zabudowania niejednokrotnie stawały się schronieniem dla osób ukrywających się przed Niemcami.
Przyjście Rosjan w 1944 nie zakończyło niestety koszmaru wojny dla Polaków. Rodzina Jaroszów stała wiernie przy wolnej Polsce, walcząc z okupacją komunistycznej Rosji. W ich domu znajdował schronienie legendarny żołnierz wyklęty, ostatni walczący z bronią w ręku, Józef Franczak ps. „Lalek”. Więcej na ten temat w drugiej części filmu!
ZOBACZ NAJNOWSZĄ PRODUKCJĘ IPP TV (reż. Marzena Chojecka):
„Ginęli Polacy, ginęli Żydzi, ginęli między nami.
O jakże byli sami! Upokorzeni jak trędowaci
od świata odcięci, przez Hitlera przeklęci
Cześć Ich pamięci!” – fragment wiersza „Ich ostatnia droga” Marianny Krasnodębskiej z domu Jarosz.
Historia Marianny Krasnodębskiej jest również opisana w książce Anny Herbich „Dziewczyny sprawiedliwe. Polki, które ratowały Żydów”. Książka ukazała się we wrześniu tego roku.