Benjamin Netanjahu po raz kolejny zbuduje prawicowy rząd w Izraelu. Co to oznacza, jaki wpływ ma na relacje ogólnoświatowe, gdzie w tym wszystkim stawia Polskę rząd PiS? – O tym wszystkim specjalnie dla Idź Pod Prąd TV opowiadał Eli Barbur.

O nieuznaniu przez rząd PiS prawa Izraela do Wzgórz Golan i o nieprzeniesieniu ambasady do Jerozolimy zgodnie z decyzją UE i Berlina:

„To jest bzdura oczywista! To jest zupełnie niepoważne. Cała ta polityka UE jest idiotyczna i zlewaczona. Na szczęście we wszystkich kwestiach podstawowych takich jak Wzgórza Golan liczy się głos Waszyngtonu. Znaczenie Europy w tej kwestii jest zmarginalizowane.”

https://youtu.be/14OCIzAAyYo?t=1157

 

O potencjalnych sojusznikach dla Izraela w Polsce:

„Właśnie nie widzę, niestety ich nie widzę. W tej chwili nie widzę, po prostu nie widzę. Jestem bardzo zmartwiony całą tą sytuacją. Z PiS-em nie da się gadać, bo nie ma z kim gadać. Natomiast lewactwo, które i tak nie jest skonsolidowane, to wiadomo, że ulega we wszystkim antyizraelskiej Brukseli i polityce niemieckiej. Bardzo chciałbym, żeby zarówno w Polsce, jak i Izraelu doszło do jakiejś równowagi psychicznej. Przydałaby się jakaś zorganizowana centrolewicowa formacja, która byłaby równowagą dla centroprawicy – tak to nazwijmy umownie. Wszystko po to, żeby jedni drugich kontrolowali, tak jak jest w Ameryce – Demokraci i Republikanie. To jest stara, dobra demokracja, która przez lata została sprawdzona.”

https://youtu.be/14OCIzAAyYo?t=4075

 

O rosyjskim i niemieckim wpływie na polskie dziennikarstwo na przykładzie Rafała Ziemkiewicza po tym jak nazwał Netanjahu gangsterem:

„to świadczy o kompletnym skretynieniu [Ziemkiewicza – przypis redakcji], to niepoważny facet. Moim zdaniem najlepiej będzie, gdy nie będzie się go w ogóle komentować. On się nie powinien zajmować sprawami międzynarodowymi. Niech się zajmuje tą michnikowszczyzną, czy jak to się nazywa, co pół życia na to stracił. Sprawy międzynarodowe przerastają go. Niepoważny facet.”

Na stwierdzenie pastora Pawła Chojeckiego, że Ziemkiewicz to opcja rosyjska:

„No oczywiście. Tak między nami mówiąc, to mogliby sobie tylko lepszego faceta na to miejsce znaleźć. […] Opcja rosyjska to jest niestety bardzo groźna sprawa, jeśli chodzi o polskie media.”

https://youtu.be/14OCIzAAyYo?t=1967

 

Zapraszamy do zapoznania się z całym wywiadem na kanale Idź Pod Prąd TV:

https://youtu.be/14OCIzAAyYo