Przeczytasz tekst w ok. 3 min.

– Dzisiaj może być nie 12 tysięcy zachorowań, a nawet 100 tysięcy! Według modeli matematycznych mówi się o nawet 10-krotnym niedoszacowaniu liczby osób zakażonych COVID-19 – powiedział w rozmowie z telewizją Idź Pod Prąd dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej w dziedzinie pandemii. Lekarz, który otwarcie krytykuje rząd za zaniedbania w walce z pandemią, niedawno stracił posadę w placówce podlegającej Ministerstwu Zdrowia. – Wszystkie szkoły w czerwonych strefach powinny być zamknięte, to miejsca szerzenia się wirusa – dodał gość IPP TV.

W ciągu ostatniej doby potwierdzono w Polsce 12 107 nowych przypadków zakażenia chińskim koronawirusem. To najwyższa dzienna liczba potwierdzonych zachorowań w Polsce. Odnotowano także rekordową liczbę zgonów na COVID-19 – 168 ofiar. Łącznie w Polsce z powodu wirusa z chińskiego miasta Wuhan zmarło już 4019 osób.
Doktor Paweł Grzesiowski, specjalista immunologii i kontroli zakażeń, prezes Fundacji „Instytut Profilaktyki Zakażeń”, w rozmowie z telewizją Idź Pod Prąd stwierdził, że prawdziwe liczby osób zakażonych mogą być dużo większe.
– Nie chcę powiedzieć, że oficjalne statystyki nie są prawdą. Są częścią prawdy, ponieważ oparte są na wynikach testów, a wiemy przecież, że osoba, która straci przytomność czy umrze w domu bez wykonanego testu, nie będzie zaliczona do grupy covidowych zgonów, a takich osób zaczyna przybywać. To jest jedna strona niedoszacowania. Drugą stroną jest to, że w tej chwili nie testujemy osób chorujących bezobjawowo. Oznacza to, że jeśli w statystyce tej choroby opisane jest, że 50% dorosłych nie przejawia istotnych objawów, to niedoszacowanie wynosi przynajmniej 50%. Czyli liczba dzisiejszych zachorowań to nie 12 tys., ale może 25 tys. czy nawet 30 tys., a matematycy z Uniwersytetu Warszawskiego mówią nawet o 10-krotnym niedoszacowaniu. Według ich modeli matematycznych nawet 100 tys. osób mogło dziś zostać zakażonych i to pokazuje, jak ogromna jest skala tego zjawiska oraz dlaczego w tej chwili musimy tak intensywnie walczyć o każdy obszar, gdzie zakażenia się szerzą – ocenił dr Grzesiowski.

Niedoszacowanie statystyk zachorowań może wynosić przynajmniej 50%. Matematycy z Uniwersytetu Warszawskiego mówią nawet o 10-krotnym niedoszacowaniu, więc dzisiaj nawet 100 tys. osób mogło zostać zakażonych!


Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelował do rządu Prawa i Sprawiedliwości o priorytetowe zabezpieczenie większej ilości łóżek i respiratorów.
– Za moment w kilku województwach rezerwy wolnych łóżek nie będą już istnieć. Już mamy do czynienia z sytuacją, w której pacjenci z rozpoznaniem COVID-19 leżą w szpitalach niecovidowych. Potrzeba zabezpieczenia większej liczby łóżek i respiratorów jest absolutnie priorytetowa! – stwierdził dr Grzesiowski.

Za moment w kilku województwach rezerwy wolnych łóżek nie będą już istnieć. Potrzeba zabezpieczenia większej liczby łóżek i respiratorów jest absolutnie priorytetowa!


Dziś premier Mateusz Morawiecki miał przedstawić informację o nowych obostrzeniach, zapowiadano m.in. decyzję w sprawie nauki zdalnej w szkołach podstawowych. Jednak konferencję przełożono na jutro.
Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej w dziedzinie pandemii, dr Paweł Grzesiowski, ocenił, jakie działania powinien podjąć rząd w związku z zamknięciem szkół.

Według mnie wszystkie pozostałe szkoły również powinny być zamknięte w czerwonych strefach.


– Myślę, że dzisiaj już każdy powinien zauważyć, że szkoły stanowią miejsce szerzenia się wirusa. Pytaniem jest jedynie, w której grupie należałoby wprowadzić te ograniczenia w pierwszej kolejności. Zamknięcie liceów i szkół wyższych to w czerwonych strefach kwestia oczywista, ale według mnie wszystkie pozostałe szkoły również powinny być zamknięte w czerwonych strefach. Zauważmy, że szkoła to organizm połączony z wieloma innymi grupami osób (…) – patrzmy na to kompleksowo. Innymi słowy, szkoła to jeden wielki tygiel, w którym następuje wymiana [zakażeń]! – stwierdził dr Grzesiowski.

WIĘCEJ JUŻ JUTRO O 13:00 w programie IDŹ POD PRĄD NA ŻYWO:

Rozmawia: Kornelia Chojecka

Współpraca: Weronika Lewandowska