Przeczytasz tekst w ok. 3 min.

Chińczycy stali się agresywni, uderzali prowokacyjnie flagami w transparent, po rękach, w kamerę. Jedna Chinka krzyczała, dlaczego nagrywamy, skoro nikt nam nie pozwolił! W pewnym momencie uderzyła mocno w kamerę. Była też próba przekupienia nas, jeden Chińczyk pokazał plik banknotów stuzłotowych i zapraszał do kawiarni, aby się „dogadać” – przebieg wydarzeń w stolicy relacjonuje Mateusz z Klubu Idź Pod Prąd Warszawa, który filmował całe zajście.

Atak na Polaków miał miejsce w tę sobotę w Warszawie, gdzie na Krakowskim Przedmieściu obchodzono 70-lecie powstania komunistycznych Chin i nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chińską Republiką Ludową a komunistyczną Polską (Bolesław Bierut – Mao Zedong, 1949 r.). Klub Idź Pod Prąd Warszawa przypomniał o chińskiej zbrodni na Placu Tiananmen, gdzie 30 lat temu, 4 czerwca 1989 roku, komuniści zamordowali nawet 10 tys. pokojowo protestujących osób. Do dziś w komunistycznych Chinach nie wolno mówić o masakrze na Placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie.

WIDEO z miejsca zdarzenia

Tuż przed przemówieniem chińskiego Ambasadora Klubowicze IPP stanęli na ulicy z transparentem z napisem: „4 czerwca 1989. Masakra na Placu Tiananmen. Pamiętamy”. – Nie wchodziliśmy na teren imprezy, nie blokowaliśmy przejścia – mówi Mateusz z Klubu IPP Warszawa. –Transparent zaczął wzbudzać zainteresowanie przechodniów i pozytywne reakcje. Ludzie zaczęli nam robić zdjęcia. W tym momencie ekipa Chińczyków rozwinęła flagi chińskie i polskie, i zaczęła nas zasłaniać. W takim razie przenieśliśmy się z transparentem kilka metrów dalej, za samochód Ambasadora. Chińczycy z flagami poszli za nami i znów zasłonili transparent. W tym momencie elegancko ubrana Chinka zaczęła z nami rozmawiać po polsku, mówić, żebyśmy sobie poszli i nie przeszkadzali w ich imprezie. Kiedy usłyszała, że przecież nie wchodzimy na teren ich imprezy, nie zakłócamy jej przebiegu i stoimy na polskiej ulicy, zdenerwowana wróciła do Chińczyków z flagami i wręcz wypchnęła ich na nas (co widać na filmie). Kazała, aby chodzili za nami jak cień i zasłaniali transparent – dodaje naoczny świadek wydarzeń.

Pomimo że Polacy stali na ulicy, Chińczycy ich zaatakowali: – W pewnym momencie przeszliśmy już zupełnie na drugą stronę ulicy, dość daleko od imprezy, ale Chińczycy z komunistycznymi, czerwonymi flagami poszli za nami. Stali się agresywni, uderzali prowokacyjnie flagami w transparent, po rękach, w kamerę, szczególnie jedna Chinka w ciemnych okularach miała pretensje, że nagrywamy, skoro nikt nam nie pozwolił. Na jednym z filmów widać, jak w pewnym momencie uderza mocno w kamerę.

Oni czują się w Polsce jak w Chinach. Uważają, że mają prawo zakazywać filmowania polskim mediom! #Chinazi – skomentowała skandaliczną sytuację w Warszawie red. Hanna Shen, korespondentka IPP TV na Tajwanie.

Polscy dziennikarze obywatelscy nie dali się jednak zastraszyć, skorzystali ze swoich praw i pokojowo pikietowali na Krakowskim Przedmieściu. Jednak Chińczycy, których kraj jest znany z korupcji, nie dali za wygraną: – Była też próba przekupienia nas, jeden Chińczyk w skórzanej kurtce pokazał plik banknotów stuzłotowych i zapraszał do kawiarni, aby się „dogadać”. To również zarejestrowaliśmy na filmie – mówi koordynator klubu IPP Warszawa. Polacy nie dali się przekupić i niezrażeni stali z transparentem na ulicy.

Pomimo fizycznej napaści Chińczyków na Polaków, na miejscu zdarzenia nie pojawiła się policja. Polacy nie doświadczyli żadnej pomocy ze strony funkcjonariuszy.

Za to zwykli ludzie pozytywnie reagowali na transparent IPP: – Reakcje ludzi były bardzo pozytywne, zarówno Polaków jak i cudzoziemców. Byli zaskoczeni sposobem działania Chińczyków, że tak nachalnie zasłaniają nasz transparent i nie pozwalają nam spokojnie stać. Nikt może nie stanął wprost w naszej obronie, niemniej widzieliśmy, że nas popierali. Dużo osób robiło zdjęcia, pokazywało przyjazne gesty, wyrażało się pozytywnie.

Chińska impreza stawia pod znakiem zapytania antykomunizm rządu Prawa i Sprawiedliwości. Uroczystości wpisują się w kampanię promowania komunistycznych Chin w Polsce. Nic dziwnego, skoro sam prezydent Andrzej Duda podniósł rangę strategicznego partnerstwa z Chinami (zawartego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego) do wszechstronnego partnerstwa strategicznego.

Warto wspomnieć, że w tym samym czasie na pl. Piłsudskiego, czyli niedaleko miejsca, gdzie obchodzono uroczystości powstania komunistycznych Chin, miało miejsce wydarzenie „Iskra pamięci” poświęcone Polakom zamordowanym przez komunistów sowieckich w lasach katyńskich w 1940 r.

Czyli na komunizm sowiecki w Polsce miejsca nie ma, ale na chiński już jak najbardziej.


KOMENTARZ pastora Pawła Chojeckiego i mec. Andrzeja Turczyna