Minister cyfryzacji – Anna Streżyńska, spotka się w czwartek z przedstawicielami Facebooka, którzy są odpowiedzialni za politykę społecznościową portalu. Rozmowy będą dotyczyć zasad blokowania treści i wolności słowa.
Zdaniem minister Streżyńskiej przypadki blokowania użytkowników na Facebooku podchodzą pod cenzurę prewencyjną, która jest w Polsce zakazana.

Facebook podpisał w czerwcu z Komisją Europejską „Kodeks postępowania w sprawie zwalczania nielegalnej mowy nienawiści online”. Jednak według minister Streżyńskiej warunki blokady są nieprzejrzyste.

„Musimy znaleźć takie rozwiązanie, które będą trochę obiektywizowały tę decyzję i spowodują, że będzie podawana przyczyna do publicznej wiadomości, a procedury odwoławcze zostaną usprawnione” – powiedziała minister cyfryzacji.

Facebook zablokował strony wielu organizacji narodowych, a także osób udostępniających plakat promujący Marsz Niepodległości. W ostatnich dniach blokowane były profile osób, które udostępniły nagranie piosenki Jana Pietrzaka „Szkopy i kacapy” z II Zjazdu Idź Pod Prąd.

{vimeo}192620269{/vimeo}