Przeczytasz tekst w ok. 2 min.

W piątek właściciel Huty Częstochowa – firma ISD Polska – złożył w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości firmy. Huta już od dwóch miesięcy nie prowadzi produkcji, chociaż ma zamówienia. Spółka jest zadłużona i brakuje jej kapitału na sfinansowanie realizacji zleceń. Słaba kondycja finansowa huty jest spowodowana między innymi rosnącymi cenami emisji dwutlenku węgla.

Zarząd poinformował, że wniosek o upadłość może zostać wycofany, jeśli wierzyciele spółki osiągną porozumienie. Huta jest zadłużona głównie w dwóch państwowych bankach: Pekao SA i PKO BP. Wniosek dotyczy spółek ISD Polska, ISD Trade i ISD Huta.

Przyczyną jest wzrost kosztów produkcji.

Słaba kondycja finansowa Huty Częstochowa jest spowodowana między innymi rosnącymi cenami emisji dwutlenku węgla. Koszty produkcji rosną, a stal produkowana w Polsce jest przez to droższa niż stal spoza Unii Europejskiej i przegrywa w konkurencji m.in. ze stalą rosyjską. Do tego dochodzi podwyższenie przez Stany Zjednoczone ceł na stal z Unii Europejskiej.

Prezes ISD Huty Częstochowa Anatolii Fiediajew jest jednym z 45 przedstawicieli europejskich firm branży stalowej, którzy podpisali się pod listem otwartym w sprawie kryzysu hutnictwa w Unii Europejskiej.

Wydajność ekonomiczna Unii Europejskiej słabnie. Ceny materiałów i energii są wysokie i ulegają gwałtownym zmianom. Koszty emisji dwutlenku węgla wzrosły: są obecnie pięć razy wyższe niż na początku 2018 r., a ponoszą je jedynie producenci stali w Europie, nie importerzy napisano w liście.

Inni producenci stali w Polsce też mają problemy. Arcelor Mittal Poland zapowiedział od września czasowe zatrzymanie wielkiego pieca i stalowni w Krakowie, a 1 czerwca Huta Łaziska ogłosiła decyzję o wygaszeniu trzech pieców do wytopu żelazostopów. 

Brytyjski inwestor wykupi hutę.

Ponad 100 pracowników ISD Huty Częstochowa protestowało 3 lipca przed siedzibą PKO BP w Warszawie. Według związkowców postawa tego banku wstrzymywała podpisanie umowy z nowym inwestorem.

Związki zawodowe apelowały do prezesów banków, w których spółka jest zadłużona, o przyśpieszenie decyzji, aby uchronić miejsca pracy i wznowić produkcję.

Uważali, że bank wstrzymuje podpisanie umowy z nowym inwestorem. PKO BP zgodził się na zakup Huty Częstochowa przez brytyjskiego inwestora Greybull Capital. Jeszcze tego samego dnia bank zgodził się na sprzedaż przedsiębiorstwa. Drugi z wierzycieli huty, bank Pekao SA, wyraził zgodę już wcześniej.

W oficjalnym komunikacie bank PKO BP poinformował, że zarząd:

„Udzielił zgody na zakup przedsiębiorstwa Huty Częstochowa przez Greybull Capital w ramach proponowanego przez Fundusz postępowania przygotowanej likwidacji na warunkach przedstawionych przez Greybull Capital.”

Pastor Paweł Chojecki komentuje.

Trudną sytuacje gospodarczą Polski i upadek polskich przedsiębiorstw skomentował w programie Idź Pod Prąd DOGRYWKA pastor Paweł Chojecki:

„Najpierw zlikwidowano polskie przedsiębiorstwa, przekazując je w obce ręce. Większość zaorano całkowicie. Część po prostu sprzedano. Polacy jednak nadal w nich pracują. Podatki są przynajmniej po części w Polsce, czyli jest jakaś korzyść dla państwa Polskiego. Teraz idzie druga fala zniszczenia polskiego przemysłu, który już jest częściowo w obcych rękach. Poprzez podniesienie cen energii, kosztów prądu, nastąpi upadek tych gałęzi produkcji w Polsce. Będziemy skazani na import. Już wzrasta import stali z Rosji. Już zacierają ręce – cement importowany jest z Białorusi i Turcji, a Polacy (…) będą musieli emigrować, bo nie będzie pracy.”

 

Jako odpowiedź dla coraz trudniejszej sytuacji gospodarczej w Polsce, pastor Paweł Chojecki proponuje wyjście Polski z Unii Europejskiej, czyli PolExit.

#PolExit odpowiedzią na haniebny wyrok Trybunału UE