Austria zwalcza chrześcijańską etykę seksualną w szkołach

Udostępnij
Przeczytasz tekst w ok. 2 min.

Austriacki Minister Edukacji Heinz Faßmann (ÖVP) ugiął się pod presją homoseksualnego lobby i chce uniemożliwić konserwatywnemu stowarzyszeniu „Teenstar” działalności w szkołach. „Nie zalecam dalszego zatrudniania tego stowarzyszenia w szkołach” – oznajmił Faßmann w poniedziałek, 1.4.2019, w wypowiedzi dla „die Presse”.

Na burzę krytyki, którą w sprawie Teenstar rozpętała lewica jesienią ubiegłego roku, Ministerstwo Edukacji odpowiedziało w zeszłym tygodniu nowym rozporządzeniem w kwestii pedagogiki seksualnej. Rozporządzenie nakazuje nauczycielom obecność na zajęciach prowadzonych przez pozaszkolne instytucje i ingerowanie w razie potrzeby.

Ciekawe, że po kontroli materiałów edukacyjnych Ministerstwo jeszcze kilka dni temu podkreślało, że nie znalazło treści sprzecznych z prawem i że Teenstar może nadal prowadzić zajęcia z edukacji seksualnej w szkołach za zgodą nauczycieli i rodziców. Poprzedzone było to aktualizacją materiałów szkoleniowych przez Teenstar, przez co organizacja chciała wyjść naprzeciw niektórym oczekiwaniom. Nowa adaptacja materiałów szkoleniowych dotyczyła kwestii homoseksualności, masturbacji i propagowania seksu małżeńskiego jako normy społecznej.

Jednak decyzja Ministerstwa spotkała się z ostrą krytyką ze strony opozycji, homoseksualistów i działaczy pro-LGBT, którzy nalegali na delegalizację działalności stowarzyszenia Teenstar, klasyfikując ją jako „niepokojącą” i „groźną ideologicznie”. Komunistyczny magazyn „Falter” pietnował w związku z tym zajęcia, na których dziewczynki miały uczyć się, jak rozpoznawać dni płodne, a także unikania stosowania antykoncepcji hormonalnej. Ministerstwo dorzuciło do tego swój komentarz, stwierdzając, że uważa te treści za „nieadekwatne do wieku uczniów i umacniające staromodne stereotypy płci”.

Opozycjoniści i Inicjatywa Homoseksualistów (HOSI) wyrazili zadowolenie z zalecenia Faßmanna. Socjaldemokraci (SPÖ) mówią w związku z jego decyzją o „zwycięstwie rozsądku”, HOSI o „ważnym kroku w kierunku ochrony dzieci i młodzieży”. Douglas Hoyos z Partii NEOS stwierdził, że „zakaz działalności tego, co najmniej budzącego wątpliwości, fundamentalno-chrześcijańskiego stowarzyszenia, był już od dawna oczekiwany i jest jedyną logiczną reakcją na jego nieakceptowalny punkt widzenia”.

Chociaż według Ministerstwa zakaz działalności nie jest możliwy, to zapowiedziało ono jednak, że od roku szkolnego 2020/2021 powstanie rada akredytacyjna, która będzie decydować o dopuszczaniu stowarzyszeń do prowadzenia zajęć z pedagogiki seksualnej w szkołach, co de facto oznacza wykluczenie Teenstar z działalności, ponieważ nie odpowiada ono mocno socjalistycznej ustawie o pedagogice seksualnej w Austrii (Grundsatzerlass Sexualpädagogik).

Yvette Sara Malczewska–Höfler