Stany Zjednoczone i Indie podpisały dziś porozumienie w sprawie bezpiecznej łączności wojskowej.
Realizacja porozumienia otworzy m.in. możliwość przekazania Indiom nowoczesnego sprzętu wojskowego, w tym uzbrojonych dronów. Indie potrzebują takich urządzeń do patrolowania Oceanu Indyjskiego.
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo stwierdził, że porozumienie jest dużym krokiem naprzód w relacjach obu krajów.
Indie i USA ustaliły również, że otworzą „gorącą linię” między szefami resortów spraw zagranicznych, oraz organizację wspólnych manewrów wojskowych w przyszłym roku.
* * *
Minister Spraw Zagranicznych Paragwaju Luis Alberto Castiglioni ogłosił wczoraj, że Paragwaj przenosi swoją ambasadę z powrotem z Jerozolimy do Tel Awiwu.
Oznacza to cofnięcie decyzji podjętej w maju o przeniesieniu ambasady do Jerozolimy.
Tamtą decyzję podjął były prezydent Horacio Cartes. 15 sierpnia prezydentem Paragwaju został wywodzący się z tej samej partii Stowarzyszenie Republikańsko-Narodowe Mario Abdo Benítez.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu wydał krótkie oświadczenie: Izrael bardzo surowo ocenia niezwykłą decyzję Paragwaju, która nadwyręży stosunki między naszymi krajami.
Premier, który jest jednocześnie ministrem spraw zagranicznych, nakazał zamknięcie ambasady Izraela w Paragwaju.
Palestyna twierdzi, że decyzja Paragwaju jest efektem działań dyplomatycznych ich ministra spraw zagranicznych Rijada al Maliki.
– Minister Maliki zdobył się na wielki wysiłek podczas spotkania z nowym prezydentem, który polecił swojemu ministrowi spraw zagranicznych, by poczynił odpowiednie ustalenia w tej sprawie. – napisano w oświadczeniu.
* * *
Estońska prokuratura ogłosiła, że służby specjalne Estonii zatrzymały dwóch rosyjskich szpiegów.
Zatrzymani mężczyźni są obywatelami Estonii, są podejrzani o przekazywanie tajnych informacji rosyjskiemu wywiadowi wojskowemu GRU.
Jeden z zatrzymanych pracował w kwaterze głównej sił zbrojnych Estonii.
– Mówimy o zdradzie. Mamy podstawy sądzić, że tajemnice państwowe były rozmyślnie przekazywane rosyjskiej służbie wywiadowczej GRU – powiedziała estońska prokurator Inna Ombler.
* * *
W Hiszpanii powstaje islamska partia polityczna.
Muzułmanie mieszkający w Hiszpanii planują stworzyć partię polityczną. Inicjatywa ma wsparcie partii politycznych z Maroka i Tunezji.
Plan stworzenia w Hiszpanii ugrupowania politycznego reprezentującego muzułmanów potwierdziła Hiszpańska Federacja Islamskich Instytucji Religijnych, jednak jej władze zastrzegły, że przedstawiciele Federacji nie biorą udziału w spotkaniach dotyczących tworzenia partii.
W Hiszpanii żyje obecnie 2 miliony muzułmanów.
* * *
Szkocja chce finansować aborcję Irlandek
Szkocka minister zdrowia Jeane Freeman ujawniła, że szkocki rząd rozważa pokrycie kosztów podróży, jakie ponosić muszą kobiety z Irlandii Północnej, które przyjeżdżają do Szkocji na zabieg aborcji. Sama aborcja już jest przez rząd szkocki finansowana.
Freeman wydała w tej sprawie oświadczenie, w którym czytamy:
– Rząd szkocki uważa, że wszystkie kobiety powinny mieć dostęp do usług aborcyjnych w ramach rutynowej opieki i powinno być to wolne od piętnowania i szykan. Wprowadziliśmy ustalenia, aby umożliwić kobietom z Irlandii Północnej dostęp do usług aborcyjnych w Szkocji bez ponoszenia opłat, ale tu nadal są obawy, że pojawią się koszty związane z podróżą i zakwaterowaniem. (…) Rozumiem, że sfinansowanie podróży i zakwaterowania byłoby pomocne w takich sytuacjach, szczególnie w przypadku pacjentów o niskich dochodach. Chciałabym zapewnić państwa, że szkocki rząd ostrożnie rozważa możliwości dalszego wsparcia dla kobiet z Irlandii Północnej.
Sondaż Comres ze stycznia 2018 r. wykazał, że 67% szkockich wyborców przeciwne jest temu, by z ich podatków finansowane były przejazdy, zakwaterowanie i zabiegi kobiet z Irlandii Północnej, które chcą dokonać aborcji w Szkocji. Dyrektor ds. komunikacji w Towarzystwie Ochrony Nienarodzonych Dzieci Michael Robinson powiedział:
– Byłoby to oznaką pogardy dla pieniędzy podatnika, a także symbolem tego, jak oderwany jest rząd od szkockich wyborców. Ta propozycja podkreśla lekkomyślny stosunek do pieniędzy podatników i wyraźne lekceważenie opinii publicznej. Rząd Szkocji musi zaakceptować opinię publiczną i zrezygnować z wprowadzenia skandalicznej ustawy o aborcji, której Szkoci nie chcą.
W Irlandii Północnej aborcja jest nielegalna. Wyjątkiem jest sytuacja zagrożenia życia kobiety.
* * *
Władze prowincji Henan w komunistycznych Chinach przeprowadziły w środę naloty na cztery kościoły protestanckie. Kilkudziesięciu umundurowanych policjantów i lokalnych urzędników wtargnęło do kościołów i zniszczyło tam krzyże.
Jak relacjonuje Radio Free Asia, służby pojawiły się przed kościołem w Nanyangu o 6 rano. Obecnych na miejscu członków kościoła policjanci zaczęli łapać i przewracać na ziemię. Następnie przeszukali budynek i skonfiskowali sprzęt nagłaśniający, instrumenty muzyczne i Biblie.
Podobne naloty przeprowadzono w co najmniej trzech innych miejscach w prowincji Henan: w kościele Jinlou w regionie Tanghe, w kościele Hui Xiaoying w miasteczku Tongzhaipu i kościół Qiupo w miasteczku Dongwangji.
Członkowie kościołów, którzy próbowali powstrzymać naloty, zostali zatrzymani.
Radio Free Asia podało, że urzędnik, który odebrał telefon w Biurze ds. Mniejszości Religijnych i Etnicznych w mieście Nanyang, odmówił komentarza w sprawie.
– Jeśli ktoś spowoduje straty lub uszkodzenie mienia, można zgłosić to na policję, która jak zwykle przeprowadzi dochodzenie – powiedział urzędnik.
Bob Fu, założyciel organizacji China Aid, odniósł się do wydarzeń na Twitterze. Napisał:
„Chińska Partia Komunistyczna zaczyna palić Biblie i krzyże w Henanie. Ostatnio palenie Biblii miało miejsce pod koniec lat 60. ubiegłego wieku i organizowała to żona dyktatora, przewodniczącego Mao, Jiang Qing (dźiang tśing) w Szanghaju. Została aresztowana w 1976 roku, a liczebność chrześcijan wkrótce wzrosła do milionów. Nie wygracie tego!”
* * *
Chiński profesor skrytykował moralny stan swoich rodaków. Zwolniono go z pracy
– Najwyższymi osiągnięciami Chińczyków są kłamstwa, oszustwa księgowe i sporządzanie fałszywych kontraktów – wpis o takiej treści zamieścił na portalu Weibo profesor historii z prowincji Fujian w komunistycznych Chinach.
Zhou Yunzhong został zwolniony ze stanowiska profesora historii na Uniwersytecie Xiamen 1 sierpnia, po opublikowaniu postu, który przez władze uniwersytetu zostały określony jako „zniekształcający chińską rzeczywistość historyczną, szkodzący wizerunkowi partii i kraju oraz raniący uczucia Chińczyków”.
Zhou dodał, że nie pozwala swoim dzieciom jeść poza domem, ponieważ „Chińczycy po prostu lubią truć się wzajemnie.”
1 września na uczelni odbyło się zebranie ciała kierowniczego, które zdecydowało o zwolnieniu profesora, ponieważ „nie reagował on na próby edukowania”. Przedstawiciel uczelni powiedział mediom, że Zhou „wielokrotnie zamieszczał na Weibo negatywne komentarze”.
* * * * *