Coraz bliższy sojusz Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.
Ambasador Ukrainy w Stanach Zjednoczonych Walerij Czałyj poinformował, że Ukraina skierowała do władz USA oficjalne zapytanie w sprawie możliwości zakupu systemu obrony przeciwlotniczej. Ukraina planuje nabycie trzech zestawów o wartości 750 mln dolarów za jednostkę. Nie ujawniono, jakie konkretnie systemy chce kupić Ukraina.
W zeszłym tygodniu o sprawie rozmawiali prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i John Bolton, doradca prezydenta USA Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa.
Stany Zjednoczone już zgodziły się przekazać Ukrainie kutry patrolowe i pociski przeciwokrętowe, które pomogą jej w obronie przeciw Rosji an Morzu Czarnym i Azowskim. Tę informację podał ekspert waszyngtońskiego think tanku American Foreign Policy Council, Stephen Blank, w rozmowie z Radiem Swoboda.
– O ile wiem, Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie kutry patrolowe. (…) Omawiana jest także kwestia dostaw rakiet przeciwokrętowych, które można wykorzystać dla odparcia możliwego rosyjskiego ataku na ukraińskich wodach terytorialnych albo w ich pobliżu – stwierdził Stephen Blank.
* * *
Polski dyplomata spotyka się z ministrem zbrodniczego rządu Syrii
Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Papierz spotkał się w Damaszku z wiceministrem spraw zagranicznych Syrii Fayssalem Mikdadem. Wcześniej minister Papierz spotkał się również z ministrem spraw zagranicznych Libanu Gebranem Bassilem.
Jak napisano na stronie polskiego ministerstwa, spotkania miały na celu „omówienie perspektyw rozwiązania konfliktu syryjskiego oraz ustalenie warunków dla wznowienia w przyszłości polskiej obecności dyplomatycznej w Damaszku.”
Wiceszef polskiego MSZ mówił:
– Władze polskie zamierzają włączać się we wsparcie dla uchodźców, zgodnie z deklaracjami rządu Rzeczypospolitej, że skuteczna pomoc powinna być realizowana na miejscu. Gotowość do udzielenia takiej pomocy deklarował premier Mateusz Morawiecki także podczas swojej wizyty w Libanie w lutym bieżącego roku.
Minister podkreślił, że pomoc na miejscu powinna polegać m.in. na umożliwieniu uchodźcom przebywającym w Libanie powrotu i odbudowy domów w Syrii.
Przypominamy, że syryjski rząd Baszara al-Asada jest odpowiedzialny za ataki bronią chemiczną na swoich obywateli.
* * *
Trump oskarża Chiny o hakowanie wyborów
Prezydent USA Donald Trump stwierdził w środę na Twitterze, że Chiny włamały się na skrzynkę mailową kandydatki na prezydenta z Partii Demokratycznej w 2016 roku, Hillary Clinton.
Prezydent Stanów Zjednoczonych napisał:
– E-maile Hillary Clinton, z których wiele to informacje niejawne, zostały zhakowane przez Chiny. Lepiej żeby FBI i Departament Sprawiedliwości zrobiły kolejny ruch, albo, po wszystkich ich błędach (…), ich wiarygodność zniknie na zawsze!”
Trump nawiązał do sytuacji również dzień wcześniej.
We wtorek na Tweeterze napisał: „Właśnie wyszedł raport: <<Chiny włamały się do prywatnego serwera poczty Hillary Clinton.>> Czy są pewni, że to nie była Rosja (żartuję!)? Jakie są szanse, że FBI i Departament Sprawiedliwości mają rację? To bardzo duża sprawa. Jest wiele niejawnych informacji.”
Przemawiając w Pekinie, rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying powiedziała, że takie oskarżenia nie są niczym nowym.
– Nie po raz pierwszy słyszymy podobne zarzuty – powiedziała Hua podczas codziennego briefingu prasowego. – Chiny są zagorzałym obrońcą cyberbezpieczeństwa. Zdecydowanie przeciwstawiamy się i walczymy z wszelkimi formami ataków internetowych i kradzieżą informacji.
Trump już w kwietniu 2017 r. powiedział, że Chiny mogły włamać się do skrzynek mailowych polityków demokratycznych, by wpływać na wynik wyborów prezydenckich w 2016 roku.
* * *
Hiszpania będzie odsyłać agresywnych imigrantów
Hiszpania nie będzie tolerować agresywnych prób wjazdu do kraju, zapowiedział w środę rząd Pedra Sancheza. Jest to odpowiedź na krytykę, z jaką spotkała się Hiszpania po odesłaniu 116 nielegalnych imigrantów, którzy sforsowali ogrodzenie graniczne atakując strażników kamieniami, kijami i kwasem.
Hiszpański minister spraw wewnętrznych Fernando Grande-Marlaska poinformował wczoraj, że Madryt będzie deportował “nielegalnych migrantów, którzy dopuszczają się agresji” w czasie przekraczania granicy.
– Nie zamierzamy tolerować imigracji agresywnej i działającej przeciwko naszemu krajowi oraz naszym państwowym siłom bezpieczeństwa – powiedział.
Migranci, którzy w zeszłym tygodniu szturmowali ogrodzenie i ranili funkcjonariuszy, powrócili do Maroka następnego dnia.
* * *
Szkocki rząd chce odebrać rodzicom prawo do decydowania o płci dziecka
Szkocki rząd prowadzi dyskusję w sprawie sposobów ułatwienia osobom transpłciowym formalnej „zmiany płci” i zaproponował umożliwienie „złożenia deklaracji” o swojej płci.
Chce także obniżyć wiek, w którym obywatele mogą to zrobić do lat 16. Ważnym punktem rozmów jest też nadanie tzw. „Osobom Wyznaczonym” prawa do podejmowania z dziećmi decyzji o zadeklarowaniu płci przy jednoczesnym pominięciu opinii rodziców. „Osobą Wyznaczoną” według przepisów Szkocji jest w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym pielęgniarka środowiskowa, zaś w przypadku dzieci starszych – nauczyciel.
Ministrowie zwrócili się z prośbą do władz hrabstw o opinię w sprawie m.in. kwestii deklaracji płci przez osoby w wieku poniżej 16 lat.
W odpowiedzi cztery lokalne rady zasugerowały, że program ten może zostać wykorzystany do zignorowania opinii rodziców w przypadkach, gdy dziecko zechce zmienić płeć. „Osoba Wyznaczona” będzie mogła w takich sytuacjach reprezentować dziecko na drodze prawnej.
* * * * *
„In God We Trust” czyli „Ufamy Bogu” pozostanie na amerykańskich banknotach.
Amerykański sąd apelacyjny jednomyślnie odrzucił we wtorek pozew złożony przez dwudziestu siedmiu ateistów, którzy domagali się usunięcia napisu „Ufamy Bogu” z amerykańskiej waluty powołując się na zapis Pierwszej Poprawki do Konstytucji zabraniający ustanawiania religii przez Kongres.
Sędziowie w uzasadnieniu decyzji wskazali na wiele przykładów kiedy Ojcowie Założyciele odnosili się do Boga i nie naruszało to Konstytucji. Miedzy innymi w dzień po zaproponowaniu Pierwszej Poprawki Kongres namawiali prezydenta Waszyngtona do ogłoszenia publicznego dnia dziękczynienia i modlitwy.
Sędziowie stwierdzili, że ten i inne przykłady „rzucają światło na historyczne zrozumienie roli religii w życiu Amerykanów”.
„Jak Sąd Najwyższy stwierdzał już wielokrotnie, nasza historia jest nasycona podobnymi rodzajami oficjalnego uznania, które pokazują, że jest różnica między uznaniem jednego Stwórcy a ustanawianiem religii” – napisano w uzasadnieniu.
Zatem na amerykańskich banknotach ciągle będzie można odczytać napis „In God We Trust”, czyli „Ufamy Bogu”.
* * * * *