Premier Litwy Saulius Skvernelis odbył pierwszą wizytę w Polsce. W poniedziałek spotkał się z Jarosławem Kaczyńskim.

Po długiej rozmowie litewski przywódca udzielił komentarza agencji informacyjnej BNS:
– Kaczyński patrzy na Litwę jako na strategicznie przyjazne państwo. Pewne stereotypy nie zezwalają emocjonalnie na reset. On mógł usłyszeć z pierwszej ręki, jaka jest sytuacja polskiej mniejszości. Widzę ogromną szansę na rozwiązanie istniejących problemów.

Skvernelis zaznaczył, że na Litwie istnieje największa poza Polską sieć szkół polskich i że polskie dzieci mają możliwość uczenia się w języku polskim od przedszkola do studiów.

Premier poinformował, że trwają prace nad umożliwieniem emisji programów polskiej telewizji na Litwie.

Skvernelis przyznał także, że Litwa nie zrealizowała obietnicy danej prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu w Wilnie dotyczącej oryginalnej pisowni polskich nazwisk. Projekt w tej sprawie ma być rozpatrzony przez litewski sejm w jesieni.

We wtorek premier Litwy wziął udział w spotkaniu z premier Beatą Szydło wraz z premierem Łotwy i ambasadorem Estonii.

Głównymi tematami rozmów była polityka europejska, współpraca regionalna i bezpieczeństwo.
Premier Beata Szydło powiedziała, że podobnie postrzegamy kluczowe wyzwania i procesy w otoczeniu międzynarodowym.

Rozmawiano m.in. o połączeniach komunikacyjnych w regionie, takich jak droga Via Baltica czy linia kolejowa Rail Baltica. Zdaniem premier polskiego rządu udana realizacja tych projektów stymulować będzie rozwój gospodarczy naszych krajów i całego regionu.

Poruszono także sprawę bezpieczeństwa cyfrowego.
– Polska widzi potrzebę zacieśnienia współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa cyfrowego na forum UE, NATO i w wymiarze regionalnym – podkreśliła szefowa rządu. Beata Szydło wyraziła przekonanie, że najbliższy unijny szczyt cyfrowy w Tallinie będzie okazją do rozmów o przeciwdziałaniu zagrożeniom hybrydowym, m.in. w obszarze cyberbezpieczeństwa i zwalczania dezinformacji.

Premier Litwy poinformował o nowych możliwościach w relacjach gospodarczych między Polską i Litwą. Stwierdził, że na Litwę może wejść jedna z polskich sieci sklepów.
– Gospodarka Polski mocno rozwija się, a Litwa jest gotowa na nowe inwestycje – dodał premier Litwy.